אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

המוסריות של ישויות עליונות במסע בין כוכבים


אלי אשד's picture
תאריך פרסום קודם: 
2004
איור שמדמה חטיפת אדם בידי חללית מכוכב אחר.
איור שמדמה חטיפת אדם בידי חללית מכוכב אחר.

 

 מבוסס על הרצאה שניתנה בכנס "אטיקון", שנערך על ידי ארגון " סטאר ביס" ועסק בנושאי מוסר ב-"מסע בין כוכבים"

ספרות המדע הבדיוני נוהגת להרבות בתיאורי ישויות העולות בהרבה על בני המין האנושי, עד כדי כך שמבחינתנו אין הבדל ביניהן ובין אלים: למעשה הן אלים.

בסדרות מד"ב בטלוויזיה, לעומת זאת, אם כי מופיעים בהן מגוון עצום של חייזרים שרבים מהם עולים בהרבה ברמת הטכנולוגיה שלהם על המין האנושי, רק לעיתים רחוקות מאוד מופיעים בהן כאלה שהם בדרגה גבוהה כל כך עד שניתן לקרוא להם "אלוהיים".

בין יוצאי הדופן ניתן למנות את סדרת "כוכב הקרב גלקטיקה", בה הופיעו בפרק "מלחמת האלים"  יצורים "כמו מלאכיים" שעזרו לצוות ספינת החלל ה-"גלקטיקה" במאבקה כנגד יצור שטני בשם הרוזן איבליס (השטן, פשוטו כמשמעו) במסגרת מאבק כוחות האור בחושך,  את "בבילון 5", שם הצללים והוורלונים והגזעים "הראשוניים" נחשבים לאלים בכל הנוגע לשאר הגזעים, ושגם היא עוסקת במאבק כוחות האור בחושך, ואת "סטאר גייט", שם הגוואולדס מתחזים לאלים.

אפשר להזכיר גם סדרות נוספות כמו "דוקטור הו" ו"חלל 1999" שגם בהן יש התייחסויות שונות  לנושאים אלה.  

אך יותר מכולן בולטות בתחום ה-"גזעים האלוהיים" הסדרות השונות המתרחשות ביקום "מסע בין כוכבים", סדרות שעסקו בנושא יותר מכל וברמות פירוט ועומק גבוהות פי כמה.  

ב"מסע בין הכוכבים" מופיעים מספר סוגי גזעים.

ה-"רגילים", בדומה לבני האדם, הקלינגונים, הרומולאנים והוולקנים, נחשבים לגזעים הנמצאים ברמת התפתחות דומה (אם כי הוולקנים נחשבים למעט למעלה מכך).

ישנם גם כאלה הנחשבים לחזקים במעט ביכולותיהם, אך לא הרבה למעלה מכך, בדומה למייסדים מחליפי-הצורה של הדומיניון, שהובסו לבסוף בידי גזעי הפדרציה ובעלי בריתם בסדרה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9".

ישנם אלה הנמצאים בדרגת עוצמה גבוהה בהרבה, בדומה לבורג ויריביהם, מין 4872 בני היקום האחר ודמויי ה"נוסע השמיני" מסדרת הסרטים המפורסמת, שהופיעו ב"וויג'ר", שבכוחם להשמיד את הפדרציה ושכניה, אך בסופו של עניין ניתן להתגבר גם עליהם.

לבסוף ישנם אלה שהם הרבה הרבה יותר מכך. אלה שהינם בגדר ישויות עליונות ושאינן ניתנות כלל להשוואה עם גזעי הפדרציה. את אלה נוכל לכנות, אם נרצה באמת, "יצורים אלוהיים". 

בסדרה המקורית פגשו אנשי צוות האנטרפריז כמעט בכל פרק שלישי בגזע שניתן לכנותו עליון, ובמונחים של "מסע בין הכוכבים", הכוונה לגזעים שהינם למעשה בגדר תבונה או אנרגיה טהורה. כך בפרק "צ'רלי אקס", היה זה גזע התאסיאני שנתן לילד הנטוש מכדור הארץ, צ'רלי, כוחות על מדהימים. כשהבינו התאסיאנים את הנזק העצום שגרם צ'רלי בכוחותיו לבני האדם מצוות האנטרפריז שנפגשו עימו, החזירו אותו אליהם. מדובר בגזע מוסרי ביותר מכל בחינה. אפשר להזכיר את המטרונים, שאירגנו קרב בין הקברניט קירק ומפקד גזע עויין, הגורנים, וקבעו כי הניצחון במאבק יכריע את גורל המלחמה ביניהם, זאת בפרק "זירה". הגורנים התכוונו להשמיד את המנצח במאבק, שכן זה עלול היה להתגלות כמסוכן יותר עבורם, אך ויתרו על כך כאשר הקברניט קירק גילה רחמים כלפי יריבו המובס. 

ויש את טרלן, ילד בעל כוחות על שמשחק באנשי האנטרפרייז כאילו היו צעצועים הנתונים לשימושו, עד שהגיעו הוריו. הם פוגשים בגזעים שהיו אלים בכדור הארץ, בדומה לגואאולד ב"סטאר גייט",ביניהם החייזר אפולו, שהיה אל בכדור הארץ ורוצה שבני האדם ימשיכו לעבוד אותו, אלא שבני האדם כבר התקדמו מעבר לכך ואינם מעוניינים בכך עוד, ובדומה לכך בפרק בסדרה המצויירת של "מסע בין הכוכבים" מראשית שנות השבעים, את החייזר קוקולקאן שגם הוא, בדומה לאפולו, הגיע לכדור הארץ ונחשב לאל בידי האינדיאנים במרכז אמריקה.  

מדובר למעשה בישויות בעלות יכולת טכנולוגית גבוהה ביותר, ולא בישויות עליונות באמת שביכולתן לעשות הכול. כמובן, יש להזכיר גם את הדוגמה השלילית ביותר של ישות בעלת כוחות אלוהיים, לא במקרה בן אדם דווקא וידידו הטוב של הקברניט קירק, גארי מיטשל. בפרק הפיילוט "מקום שם לא דרכה רגל אדם" קיבל מיטשל כוחות כמו-אלוהיים והושחת על ידיהם לחלוטין עד שהיה צורך להשמידו.

מוסריות גבוהה במיוחד, לעומת זאת, גילו האורגנים, יצורי אנרגיה טהורה שהתחזו לבני גזע פרימיטיבי,  מנעו מלחמה בין בני האדם והקלינגונים על כוכבם, וכפו עליהם לחתום על חוזה. החוזה האורגאני נשאר בתוקף במשך הפרקים הבאים של הסדרה, אם כי האורגנים עצמם נעלמו מאז משום מה ושוב לא שמענו עליהם בפרקים הטלוויזיוניים. מכל בחינה הם הגזע ה-"עליון" שהשאיר את החותם העמוק ביותר על תולדות הפדרציה. ואולי למזלם של הפדרציה והקלינגונים, האורגנים הם ככל הנראה בעלי המוסריות הגבוהה ביותר מבין כל הגזעים שנתקלנו בהם בסדרה, מכל בחינה. הם לא השתמשו באמצעים אלימים אלא בדיפלומטיה, למרות שכמובן יכלו לעשות כרצונם ופשוט "לדרוך" על בני האדם והקלינגונים ולהשמידם כיצורים נחותים.  

גזע או שניים נוספים מסוג זה הופיעו במהלך הסדרה המקורית  וגם ב"דור הבא". השימוש הרב והמגוון  בנושא ב-"מסע בין הכוכבים" אינו מקרי כלל. ג'ין רודנדברי, יוצר ומפיק סדרת "מסע בין הכוכבים",  התעניין מאוד בנושא האלוהים. התסריט המקורי שכתב למה שאמור היה להיות סרט הקולנוע הראשון המבוסס על הסדרה, באמצע שנות השבעים, אמור היה לספר כיצד האנטרפרייז פוגשת ב"אלוהים"  שמופיע בצורות שונות, ולבסוף בתור ישו, כאשר בסיכומו של עניין ומתברר כי מדובר בישות ממימד אחר. התסריט הזה לא הוסרט לבסוף, מכיוון שחברת ההפקה חששה, בין השאר, שהוא עלול לפגוע בצופים דתיים. התסריט אמור היה לצאת לאור כספר פרי עטו של רודנדברי ושותפים שונים לכתיבה, אך לא יצא לאור עד היום. יחד עם זאת, כמה רכיבים ממנו נשמרו בסרט הראשון "מסע בין כוכבים - הסרט" משנת 1979, בו פוגשת האנטרפרייז ספינה "כמו אלוהית" שמסתבר שמוצאה מספינת החלל "וויג'ר", מכדור הארץ של המאה העשרים, החוזרת כעת לכדור הארץ לאחר שעברה שינויים טכנולוגיים מדהימים על מנת להיפגש ולהתאחד עם "הבורא" שהינו, למעשה, בני האדם מכדור הארץ. 

כך גם בסרט החמישי בסדרה, "מסע בין כוכבים - הגבול האחרון",  בבימויו של ויליאם שטנר, בו פוגשת האנטרפרייז ישות עליונה המכריזה על עצמה כאלוהים (בסגנון דומה לאלוהים התנכ"י), אך מתגלית כמרושעת במושגינו אנו ויש להשמידה. מעניין שבשלב זה רודנדברי, שתמך כל כך ברעיון החיפוש אחרי האלוהים בעבר, התנגד כעת לנושא זה כרעיון לסרט.   

בסדרות החדשות יותר עובר המיקוד לשניים או שלושה גזעים עליונים, עימם נמצאת הפדרציה בקשר רצוף, בעת שהאורגנים, המטרונים, ושאר הגזעים העליונים נעלמים לחלוטין משום מה. (האורגנים חוזרים ומופיעים בספרים ובקומיקס, כמובן, אבל לא בפרקים הטלוויזיוניים).  

אלה הם "הנביאים" והגזע של קיו. הנביאים הם לכאורה גזע חייזרי לחלוטין ולו מושגי זמן השונים מאלה שלנו. בהמשך מתברר כי הם מחולקים למעשה לשני סוגים: הנביאים והפה ריט, שהמניעים שלהם שלהם דומים מאוד לאלה של המלאכים והשדים במיתולוגיה שלנו ולאלה של הוורלונים והצללים בבבילון 5. מטרת הנביאים היא לשמר את הקיים ומטרת הפה ריט (כפי שמתגלה בפרק האחרון בסדרה "חלל עמוק 9") היא לגרום ליקום להישרף לנצח. כלומר, מופעים של מוסריות ורשע במונחים המוכרים לנו, של שימור הקיים ושל הרס לשמו.

הגזע של קיו, אורח קבוע בפרקי סדרות מסע בין כוכבים השונות, הוא מורכב יותר. זהו גזע שביכולתו לעשות כל אשר יחפוץ, ובניו, אולי יותר מבני כל גזע אחר שבהם ניתקלנו עד כה, עונים על ההגדרות "כל יכולים" ו-"אלוהיים". לא מן הנמנע ש"טרלין", שבו נפגשנו בפרק הסדרה המקורית, נמנה גם הוא על בני גזע זה (וכך הוא נחשב בכמה מן הספרים). קיו הוא הישות העליונה היחידה המופיעה באופן קבוע  בפרקי הסדרה ונמצאת בקשר קבוע פחות או יותר עם צוות האנטרפרייז, כמו גם עם צוותי "חלל עמוק 9" וספינת החלל "וויג'ר". קיו עצמו מופיע בתחילה כמי שמזלזל במין האנושי, בז לו, מתעב אותו ועורך לו משפט על "פשעיו"  בפרק הפיילוט של "מסע בין כוכבים - הדור הבא".

אך בהמשך, בפרקים נוספים, אנו מגלים שלאמיתו של דבר הוא מוקסם מהגזע האנושי ומגלה יותר ויותר שיש לו מה ללמוד ממנו. אנשי האנטרפרייז עצמם ובראשם פיקארד מתייחסים לקיו עצמו כמטרד, כמעט בזלזול, שכן מתברר להם פעם אחר פעם שלמרות כוחותיו הוא אינו שווה הרבה.

אך קיו האלוהי הולך ומתפתח לאורך הסדרות השונות של "מסע בין כוכבים", עד שלבסוף, בפרקים המתקדמים יותר של "וויאג'ר", הוא יוצא למאבק בבני גזעו שלו, המשועממים והעייפים לאחר קיום נצחי שבו עשו הכל, עד שבפרק האחרון בו הוא מופיע בוויג'ר הוא מביא את בנו כדי שילמד משהו מבני האדם, וזאת בהיפוך מוחלט של הופעתו הראשונה .

וזה אולי  אחד המסרים של הסדרה:  בני האדם יכולים, בסופו של דבר, להפוך לאלוהים (ואז הם עלולים להפוך מושחתים לחלוטין), אבל מצד שני, גם להיות אלוהים אינו תענוג גדול כל כך מרגע בו התנסית בכל.

בסופו של עניין, גם לאלוהים, או לכל הפחות ליצורים דמויי האלוהים כגון הקיו יש הרבה מה ללמוד מבני האדם ומבני הגזעים האחרים, הנחותים כביכול.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.