אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אגדת מאכה במיתולוגיה האירית


תאריך פרסום קודם: 
2003
מאכה, ציור של סטפן רייד מ 1904
מאכה, ציור של סטפן רייד מ 1904

אלות הקשורות לסוסים נפוצות במיתוס הקלטי. במיתולוגיה הוולשית אנו מוצאים את רייהנון Rhiannon ובגאלית את אפונה Epona. בפולקלור האירי, מאכה (Macha) מופיעה כמלכת הסוסים וככזאת היא ממלאת תפקיד מרכזי בשורה של אגדות לצדן של דמויות מפתח כמו קוכוליין (Cuchulainn). כביטוי למרכזיותה של מאכה במיתולוגיה, ישנו אתר באירלנד שעל פי האמונה מוקדש במיוחד לה. האתר מצוי ליד אולסטר והוא מכונה אימיין מאכה  Emain Macha. הייחוד של האתר הוא שמלבד שרידים של ארמון, הוא מכיל גם חורבות של מזבח מעגלי מסיבי שלא ברורה הפונקציה שהוא מילא בדת הדרואידית של אירלנד המדיבאלית. הסיפור שמסופר בהמשך הוא אחד מיני רבים שמיוחסים לדמותה המסתורית של מלכת הסוסים האירית.  

כרוניוק (Crunniuc) היה אציל שחלש על אדמות נרחבות ורכוש רב. יום אחד, בשעה שישב לבדו באולם הראשי של ארמונו, נגלתה לעיניו דמותה של אישה יפה שלא הכיר לפני כן. אותה האישה השתלבה בעבודות הארמון כאילו הייתה חלק מצוות המשרתים מימים ימימה. יופייה הרב הקסים את כרוניק והוא הפכה לאשתו. מזל רב נפל על ביתו של האציל מאז נשא את אותה האישה. זהב, בגדים יקרים ומזונות אקזוטיים פקדו את אולמותיו, ארונותיו ושולחנו של כרוניוק. 

יום אחד ה Ulaid – בני עמו של כרוניוק – נאספו בעיר הגדולה והקימו שוק סוחרים, ויריד של מספרי סיפורים. רבים נהרו להתאספות בעיר – גברים, זקנים, נשים, ילדים , עבדים ובני חורין, עלמות חן ונערים שהגיעו לפרקם ומחפשים היו אהבת בתולה. כרוניוק שם פעמיו גם הוא ליריד הססגוני בעירו כשהוא לבוש בבגדיו היפים ביותר וכשלמותניו חגורה חרבו המעוטרת אבנים טובות. "הזהר בלשונך ואל תשא דברי רבב" הזהירה אותו האישה. כרוניוק הבטיח לה שינהג על פי אזהרתה. 

היריד היה הצלחה גדולה, שמחה ורוח הוללות השתלטה על המבקרים. בסוף היום הופיע המרכבה של המלך והתחרתה ביתר הסוסים ביריד. אף רוכב לא הצליח להוות לה אתגר, אפילו הסוסים המהירים ביותר נותרו מאחור כשאבק ותסכול היו מנת חלקם. "אף אחד אינו מסוגל להתחרות בסוסי", התפאר המלך. כרוניוק, שבמשך כל היום נשא נפשו ליין ושיכר, הצהיר קבל עם ועידה כי אישתו תהיה מסוגלת להתחרות ואף לנצח את הסוסים המהירים ביותר מהים הגדול ועד להרים שבקצה העולם. מששמע זאת המלך, דרש הוא מייד כי תובא האישה לפניו למען יוכל לתהות על קנקנה. 

ללא דיחוי הוצגה האישה בפני המלך שדרש ממנה להשתתף במרוץ. בעלה יוחזק ככופר לאמינותה כאצנית. מששמעה האישה את דרישת המלך, החלה ממררת בבכי. באותם ימים היא נשאה תינוק ברחמה ועמדה ללדת כל רגע. בקול מלא תחינה בקשה כי ידחו את המרוץ עד לאחר הלידה, "אם ילדה כל אחד ממכם", היא התריסה בפניו של המלך. לשווא. המלך חסר הסבלנות פקד על התחלת המרוץ. בשארית כוחה הכריזה האישה: "הסבל שבו אני מתייסרת היום יהיה כאין ואפס לעומת סבלכם שלכם מיום זה ואילך". "מי את?", התעניין המלך. "שמי ושמם של ילדי ידבק במקום זה לנצח, אני היא מאכה בתו של סניאריט בנו של אימבאט". 

מאכה השתתפה במרוץ וכשהגיעה לקו הסיום כרעה ללדת והעניקה חיים לבן ובת. לפיכך, מאז נקרא המקום Emain Macha. במהלך צירי הלידה נשבעה האישה כי כל מי ששמע את זעקות הכאב שלה (שהתנשאו למרחקים) יסבול מכאב הלידה במשך חמישה ימים וארבעה לילות. מאז, כל בני העם שנכחו ביריד וצאצאיהם במשך תשעה דורות רצופים סבלו במשך חמישה ימים וארבעה לילות בשנה מכאבי לידה. קללה זאת הייתה מקור חולשתם הנשית של בני ה Ulaid. בנקודה בה ילדה, ציירה מאכה עיגול שסימן את מיקומו של ארמונה לכשהיא תיהפך למלכה. 

 

Macha

 

In Navan Fort I sought Chuchulainn’

Hero, Spear and sword – hung warrior,

But Found have I Macha, noble queen,

With memories of palace, lake, and court.

 

Macha removed herself from Armagh,

From her fortress on hilltop,

Two thousand years before the Christians took it,

Plugged it with a church,

Clamped tight with retribution.

 

Macha in her fine new hall at Navan,

With her Sacred horses and her Barbary ape,

Made offerings in the Sacred lake,

Dug deep, filled high...

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.