אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עושה הנפלאות: שבעים שנה למנדרייק הקוסם


אלי אשד's picture
תאריך פרסום קודם: 
2004
לי פלאק
לי פלאק

 האם ישנו היום בנמצא בעולם המערבי אדם, בין אם ילד או מבוגר, שלא שמע על דמותו של הקוסם המתלמד הארי פוטר? 

הכול יודעים כי מדובר בגיבור הספרותי הפופולארי ביותר של שלהי המאה ה-20. בימים אלה ממש יוצא  לאקרנים הסרט השלישי העוסק בעלילותיו, לשמחתם של מיליוני (ואולי מיליארדי?) המעריצים.

אבל הארי פוטר אינו, בניגוד למה שחושבים רבים, הראשון מסוגו: קוסם הפועל במסגרת מסורת ארוכה של קוסמים וקסמים בעולם המודרני. קדם לו גיבור אחר מסוג זה. ולא, אין המדובר ב-גנדלף מהספר "שר הטבעות" של טולקין או סרטו של הבמאי פיטר ג'קסון, וכן אין מדובר ב-מרלין מסיפורי המלך ארתור, דמויות הפועלות בסוגי סיפורים שונים לחלוטין, סיפורים המתרחשים בממלכות פנטסטיות, בעולמות אחרים או בזמנים רחוקים. אין המדובר גם בטים הנטר, הילד הקוסם הממושקף, גיבור סדרת הקומיקס "ספרי הכישוף", פרי יצירתו של ניל גיימן, מספר שנים קודם להופעת הספר הראשון אודות הארי פוטר. הכול התחיל בדמות קומיקס בשם מנדרייק.

 מנדרייק והדודאים     

הגיבור הקוסם הראשון של התרבות הפופולארית הוא גבר אלגנטי ומשופם בשם מנדרייק. מנדרייק הוא קוסם הלבוש בחליפת קוסמים מסורתית הכוללת כובע אופרה, גלימה מתנפנפת וכמובן מקל קסמים בו הוא עושה שימוש לעיתים מזומנות.בב-11 ביוני 2004 מלאו למנדרייק 70 שנה של פעילות, שבעים שנה שבמהלכן סיפורי קומיקס אודות עלילותיו יוצאים לאור מידי יום בעיתוני ארה"ב.

הוא אחת מדמויות ההרפתקאות הוותיקות הבודדות שנוצרו בשנות העשרים והשלושים של המאה הקודמת, שסיפורים על עלילותיהן ממשיכות עדיין להתפרסם באופן קבוע. דמויות אחרות מסוג זה כוללות את היתומה הנצחית אנני, את טרזן איש הג'ונגל ואת פופאי המלח, את פלאש גורדון איש החלל ואת הנסיך מימי המלך ארתור - ואליאנט. אבל כלל לא ברור באם יצליחו לשרוד גם את השנים הקרובות. 

סדרת הקומיקס נוצרה בידי לי פאלק שהתפרסם יותר כיוצר "הפאנטום", איש הג'ונגל חבוש המסכה (שנוצר שנה לאחר מנדרייק וממשיך להתקיים גם הוא עד עצם היום הזה, ואף ביתר הצלחה) ובידי האמן פיל דייויס. פאלק חשב על הרעיון של קוסם משופם הנלחם בפשע עוד בשנת 1924, כשהיה נער בן 19, אבל הסיפורים עצמם הופיעו לראשונה רק 10 שנים מאוחר יותר, ב-11 ביוני 1934. פאלק צייר בתחילה את הסיפורים בכוחות עצמו, אך מאחר שלו עצמו (כמו גם לאחרים) הייתה דעה נמוכה בכל הנוגע ליכולת הציור שלו הוא איתר, שבועיים לאחר תחילת הסדרה, את פיל דייויס, אמן מסחרי מסנט לואיס, ושיכנע אותו להיות הצייר של עלילות הקוסם. מרגע בו הופיעה הסדרה לראשונה הפכה זו להצלחה עצומה  ומאריכת ימים שמעטות כמוה בתולדות הקומיקס . שמו של הגיבור, מנדרייק, הסביר פאלק,  נובע משירו של המשורר האנגלי בן המאה ה-17, ג'ון דון, שמספר אודות צמח  ה-"מנדרייק", שב-ימי הביניים האמינו שהוא קשור ל-כישוף (וידוע בעברית בשם "דודאים").

האם היה מודל חי לדמותו של מנדרייק הקוסם? מדובר בשאלה שהתשובה עליה אינה ברורה. גם פאלק וגם דייויס היו אנשים שחורי שיער ומשופמים, ובזמנים שונים טענו יחצנ"י חברת "קינג", בעלת הזכויות על הסדרה, שכל אחד מהם הוא המודל האמיתי למנדרייק. אחרים טוענים כי המודל האמיתי היה קוסם  משופם אמיתי וידוע מאוד בשם ליאון מנדרייק, שהופיע לראשונה על הבמה שנים לפני הופעת הקומיקס ונראה כמו מנדרייק המצוייר. בכל מקרה, ההשפעה הייתה הדדית. ליאון מנדרייק לקח בהשראת הסדרה עוזרת בשם נרדה שאותה אף נשא לאישה ועוזר כושי שכונה לותר. המאייר דייויס פגש את ליאון מנדרייק והם הפכו לידידים טובים. מראהו החיצוני של מנדרייק המצויר שונה על מנת שידמה יותר לליאון מנדרייק.

בתחילה היו למנדרייק כוחות על טבעיים אמיתיים, וכתוצאה מכך היה מנדרייק הגיבור הראשון בעל "כוחות על" במדיום הקומיקס, אולם אז מצא פאלק את עצמו מוצף בתלונות של חוגים נוצריים פונדמנטליסטים שונים שקבלו כנגד יכולות הכישוף של מנדרייק, הגיבור הטוב, מסיבות דתיות. יכולות כישוף, טענו אלה, הינם כוחות רשע.

מעניין לציין שטענות דומות נשמעות גם בימינו כנגד הארי פוטר, הילד הקוסם, וכנגד ספרי פנטסיה שונים, לילדים ומבוגרים כאחד, וכן כנגד משחקי תפקידים שונים, שהינם פופולאריים כל כך כיום ושבהם תופס כמובן הכישוף מקום מרכזי ביותר. לאמיתו של דבר התנגדויות מסוג זה תופסות תאוצה ככל שה"כישוף" הופך לחלק חשוב ובולט יותר אצל קבוצות פגאניות שונות וקבוצות אחרות בעולם המודרני.

פאלק הזהיר החליט, כתוצאה מההתנגדויות הנוצריות, לוותר על כוחות הכישוף  ולהפוך את מנדרייק לקוסם "רגיל",  מהסוג הבימתי, עם הכובע השחור, הכפפות ומקל הקסמים, המשמש בעיקר לעורמה, "טריקים" ואשליות זריזות ידיים  בהן עושה שימוש כל קוסם באשר הוא. בנוסף ניחן מנדרייק ביכולות היפנוזה עצומות אותן הוא מנצל לצורך מאבקו בכוחות הרשע ברחבי העולם (ולעיתים גם בעולמות אחרים).  גם כשנראה כאילו מנדרייק  מבצע מעשים על טבעיים כגון להפוך לבלתי נראה, להפוך בני אדם לחיות, לפקוד על כדורי רובים ואקדחים הנורים אליו לחזור לנבלים שירו אותם ומאפשר לחפצים לדבר ולהוקיע את האשמים בפשע, מדובר בסך הכול בהיפנוזה ואשליות. מנדרייק לא באמת "מסוגל" לעשות זאת. בכל סיפור חוזר הטריק הקבוע בו מניף מנדרייק את ידו והפושע שלמולו מגלה לפתע, מעשה קסם, כי אקדחו הפך לפרח או כי גופו נחתך לשניים, אם כי כל הדברים האלה לא קורים "באמת" .

יחד עם זאת, לא נראה שמנדרייק מנסה להתחמק מהכדורים האמיתיים שאכן נורו מהאקדח, אותם אין הפושע רואה עוד, אבל הנושא השולי הזה אינו מוסבר לקוראים התמהים לעולם... 

הידידים

עוזרו הנאמן של מנדרייק הוא לותר, אדם שחור מאפריקה שהיה הדמות השחורה החשובה הראשונה שהופיעה בקומיקס הרפתקאות  אמריקני. לותר היה בן מלך בארצו, "הפדרציה של 12  השבטים", אך לאחר שמנדרייק הציל את חייו מרוצח מטורף עזב את מולדתו ואת תפקידו על מנת להפוך לעוזרו הנאמן ולשומר ראשו של מנדרייק, והציל את חיי הקוסם פעמים רבות מספור. ללותר יש כוח גופני עצום (בחלק מן הסיפורים נטען שהוא האיש החזק ביותר בעולם) וכוחו הפיזי עוזר לעיתים קרובות כאשר הטריקים והקסמים המתוחכמים של מנדרייק נכשלים. במהלך השנים לותר אף סירב להצעה של משפחת נכבדים בני ארצו להפוך לנשיא הראשון לאחר שארצו השתחררה מעול הקולוניאליזם, וכל זאת על מנת להמשיך ולעבור הרפתקאות לצידו של מנדרייק.

בעשרות השנים הראשונות הוצג לותר בקומיקס כמי שבהחלט אינו שווה בדרגתו למנדרייק, מדבר אנגלית רצוצה ומצחיקה, בדומה לאופן בו תוארו השחורים בסרטים, וזאת גם לאחר ששהה בארה"ב  כבר עשרות שנים. אולם בשלב מאוחר יותר, עם התחזקות הרגישות לסטריאוטיפים גזעיים, הפך לותר לדובר אנגלית מושלמת והוצג כידיד וכשווה למנדרייק מכל בחינה. למעשה, היו מנדרייק ולותר הצמד השחור-לבן הראשון בספרות האמריקנית הפופולרית הנלחם בשיתוף פעולה ובאופן קבוע בפשע וברשע , שנים רבות מאוד לפני שהנושא הפך פופולארי בסרטי קולנוע כגון "נשק קטלני" ובסדרות טלוויזיה שונות.  

למנדרייק יש גם ידידה קרובה המכונה נרדה. גם היא, בדומה ללותר, בעלת קשרים מלכותיים, והיא הנסיכה לשעבר של נסיכות קטנה בשם קוקגאין באירופה (מדינה דמיונית שלא ניתן למצוא אותה על מפת העולם). היא הופיעה כבר בשנה הראשונה להופעתו של מנדרייק, ובתחילה ניסתה אף לרוצחו בניסיון להגן על אחיה המושחת, סיגריד. אך לבסוף "חזרה" נרדה "בתשובה" (בדומה למרבית הנשים הפושעות בהן נתקל הקוסם השרמנטי לאורך השנים) והפכה לבת לוויתו הקבועה. אם כי מהות היחסים ביניהם לא הוגדרה מעולם, ניחשו הקוראים חדי העין כי מדובר גם ביחסים אינטימיים. עם זאת, הירבה מנדרייק האלגנטי והנאה להיפגש  גם עם נשים יפות רבות אחרות לאורך השנים, חוקרות, אסטרונאוטיות, שפחות בהרמון וסתם פושעות אותן "החזיר בתשובה". אולם, בסופו של דבר, נשים אחרות באות והולכות, אבל נרדה הסבלנית והסובלנית נשארה תמיד לצידו ובביתו של מנדרייק. והסבלנות השתלמה. לאחר תקופת אירוסין ארוכה במקצת מן המקובל (64 שנים), התחתנו סוף כל סוף נרדה ומנדרייק בשנת 1998.

היה זה כמה שנים לאחר שעמיתו של מנדרייק , הפאנטום, נישא גם הוא בשנת 1977 לארוסתו הסבלנית לא פחות (שגם חיכתה הרבה פחות, יחד עם זאת, "רק" 40 שנה), וזכה לקבל מתנות חתונה ממנדרייק ומנרדה. ייתכן שנישואים אלו של העמית הלוחם בפשע שכנעו לבסוף (אחרי היסוסים בני 21 שנים נוספות בלבד)  גם את מנדרייק, הרווק הנצחי, שהיגיע הזמן להתחתן, ואולי היה זה לי פאלק, היוצר, שהרגיש שימיו ספורים והחליט לסיים לבסוף בנישואין את מערכת היחסים ארוכת השנים. 

האויבים

אויבו הקבוע והשטני של מנדרייק, המזכיר מאוד את וולדרמורט, אויבו השטני של הארי פוטר וגם את "דוקטור דום" הידוע לשמצה מסדרות הקומיקס של חברת מארבל, הוא "הקוברה" - מכשף "שחור" עטוי מסכה שמטרתו היא המטרה הסטנדרטית של מרבית נבלי הקומיקס : שליטה מוחלטת בעולם. הקוברה הופיע עוד בסיפור הראשון אודות מנדרייק וממשיך להציק לו באופן קבוע מזה שבעים שנה. הקוברה, ששמו האמיתי הוא "לוציפור", שם שטני בפני עצמו, היה מורהו של מנדרייק בבית הספר לקוסמים בהרי טיבט, שם למד מנדרייק בנערותו את רזי המקצוע מידי הקוסם הזקן והחכם טרון. הקוברה הקוברה הפך להיות "קוסם רע" לאחר שפניו נפגעו קשות בתאונת מעבדה וכתוצאה הוא איבד את שפיות דעתו והפך לאויבו הקבוע של מנדרייק, אם כי הוא חומק תמיד ממאמציו של מנדרייק להשמידו אחת ולתמיד על מנת להופיע שוב, מאיים כתמיד.

אויב אחר, קרוב יותר לבית, הוא אחיו התאום והמרושע של הקוסם, דרק, שנראה כמו מנדרייק אך הינו בעל אופי הפוך לשלו.  לשניים יש גם אחות צעירה בשם לנור. במלחמת העולם השניה נלחם מנדרייק, כמו רובם המוחלט של גיבורי ההרפתקאות בקומיקס, במרגלי אויב כגון התמנון, סוכן היפני מסוכן להחריד, ואף לקח חלק בלחימת הצבא באוקיינוס השקט כנגד אותם יפנים. 

עוד אויבים כוללים את "גרנדו הגדול", קוסם אחר של עשן ואשליות, את פאולו הרודן המטורף של מדינת דמנטור, את סאקי "גמל השעווה", פושע בעל אלף פרצופים ותחפושות, את הבארון צ'אנס האלגנטי והשרמנטי לובש המונוקל שהוא גם ראש ארגון פשע בינלאומי, ואינספור אחרים, אנושיים חייזריים, חייתיים ומכנים.

הסיפורים אודות מנדרייק הם מגוונים מאוד. הוא עוזר לעניים בשכונות עוני בערים הגדולות, נאבק במציתים פסיכוטיים, בפושעים קטנים בעיירות קטנות, במפיקי סרטים מושחתים, במדענים מטורפים,  בארגוני פשע בינלאומיים ובפושעים בין גלקטיים במרחבי החלל כשהוא עוזר לקיסרים השולטים אימפריות גלקטיות ובכוכבי לכת אחרים, בממדים אחרים ובעולמות שמעבר לצידן השני של המראות בעולמנו אנו.

בשנים האחרונות פועל מנדרייק ממבצרו - "קסנדו" - ולרוב בשיתוף פעולה עם הארגון הבינלאומי למלחמה בפשע דמוי האינטרפול "אינטר–אינטל", שמנהיגו הוא רובוט מעשן סיגרים.  

החיקויים

בשנות השמונים הופיע מנדרייק בסדרת טלוויזיה מצויירת בשם "מגיני כדור הארץ", בה שיתף פעולה בעתיד (שנת 2015) עם הפאנטום (שאיתו נפגש מנדרייק מידי פעם לאורך השנים עקב היותם בנים לאב משותף), עם פלאש גורדון (שאיתו לא היה לו כל קשר עד אז)  ועם ילדיהם כנגד יריבים קוסמיים שונים ובהם אויבו הקבוע של פלאש, מינג חסר הרחמים המאיים שוב על כדור הארץ. בסדרה זאת זכה מנדרייק שוב בכוחות הכישוף האמיתיים שהיו לו בשנותיו הראשונות. 

מלבד אלה, נהג פאלק במשך השנים להציג סיפורי "פלאש–באק" שתיארו את תקופת הלימודים של מנדרייק בבית הספר לקוסמים בטיבט, שם למד עם דרק ושם פגש לראשונה את לוציפור – הקוברה - והודרך בידי טרון. מבלי משים וכבדרך אגב המציא פאלק בסיפורים אלה את ז'אנר סיפורי "בית הספר לקוסמים", ז'אנר שזכה לפופולריות עצומה כיום הודות לסיפורי הארי פוטר של רולינג , סיפורי הקומיקס של ניל גיימן אודות טים הנטר וחקייניהם השונים והמרובים.

דמותו של מנדרייק נתנה השראה לכמה וכמה דמויות קומיקס ידועות אחרות ובהן זאטארה הקוסם ו"דוקטור גורל" של חברת די סי, וכן דמותו הידועה הרבה יותר של "דוקטור סטריינג'" של חברת מארבל, שגם הוא קוסם שלמד בהרי טיבט. בין מנדרייק ודוקטור סטראנג'  יש גם דמיון חיצוני רב. יש ביניהם רק הבדל קטן אחד: כוחות הכישוף של דוקטור סטריינג' הם אמיתיים ולא היפנוזה.

אבל אף אחת מדמויות אלה לא זכתה להצלחה ולאריכות הימים של מנדרייק, לפחות עד הופעתו של הארי פוטר.

לי פאלק המשיך לכתוב את מנדרייק לצד הסדרה האחרת והמפורסמת אפילו יותר שלו, הפאנטום. דייויס המשיך לצייר עד 1965 ואז הוחלף בידי פרד פרדריקס, שמצייר את הסדרה עד עצם היום הזה. פאלק נפטר בשנת 1999, לאחר 65 שנים רצופות של כתיבת סיפורי מנדרייק והפאנטום, השיא העולמי של כל הזמנים בתחום כתיבת סיפורי קומיקס, שספק רב מאוד אם יישבר אי-פעם לאור מה שנראה כגסיסתו של תחום יצירה זה. פרדריקס תפס את מקומו גם כמחבר.

מנדרייק חזר לאחרונה לכותרות, בכל אופן, הודות למשפט הפגיעה בזכויות שמנהלת קינג פיוצ'ר סינדיקט נגד חברת האינטרנט "מנדרייק לינוקס" בטענה כי מדובר בגניבת שמו של הקוסם המהווה סימן היכר שלה. חברת מנדרייק לינוקס מכחישה בתוקף. טענתה היא שמנדרייק מבוסס בכלל על דמות אמיתית, הקוסם תום מנדרייק, ולכן אין שום בסיס לטענות כנגדה. בינתיים זכו נציגי חברת קינג פיוצ'ר, אבל חברת האינטרנט נמצאת בהליכי הגשת ערעור וההחלטה הסופית בעניין תגיע, מן הסתם, רק בעוד שנים .

אין זה ברור כלל וכלל אם מנדרייק הקוסם ימשיך לשרוד כסדרת קומיקס מתמשכת חיה עד להכרעת המשפט הנ"ל, אבל תמיד אפשר לקוות. בימים אלה יש תוכניות לסרט אודות הדמות שהפכה אקטואלית יותר מאי פעם, שוב, תודות להצלחתו של הארי פוטר .

 בסך הכול מדובר באחת מסדרות ההרפתקאות הגדולות ומאריכות הימים ביותר בכל הזמנים, ומנדרייק הקוסם המהפנט הכול יכול, ידידיו ואויביו המוזרים הם דמויות בלתי נשכחות. ספק רב מאוד אם הארי פוטר, עם כל הצלחתו, יזכה לאריכות הימים של מנדרייק כסדרה מתמשכת .

מנדרייק בעברית

סיפורים על מנדרייק הופיעו במגזין הקומיקס המתורגם הראשון, "נמרוד", בשנת 1954 - שם הופיע סיפור המזכיר מאוד את "פארק היורה" המאוחר יותר, אודות מדען היורה קרניים על ביצת דינוזאור  ויוצר על ידי כך דינוזאור ענק ומשתולל ש-"מנדראק" הקוסם מפעיל מאמצים רבים על מנת ללוכדו ולהביאו לגן חיות בארה"ב. אולם הסיפור נקטע בנקודה בה נמלט הדינוזאור מגן החיות אל מרחבי הים, שם הוא נתקל בכרישים רעבתניים. לאחר מכן הופיעו סיפורים על מנדרייק במעין מגזין המשך בשם "עולם הפלא" בשנת 1956, שם הופיעו שני סיפורים אודותיו. הסיפור הראשון עסק בכנופיה החייה מתחת לאדמת בית קברות וחוטפת אנשים. הסיפור השני, שלא הושלם, היה אודות תעלומה באיים הקריביים. אולם רוב הסיפורים בעברית על הקוסם מנדרייק הופיעו במגזין "בוקי", שמנדרייק היה אחת מן הדמויות החשובות והחביבות שהופיעו בין דפיו.  

הסיפורים שהופיעו ב-"בוקי" היו:  

העולם שמעבר למראה (3-4)

מעבר למראה חיים כפילים מרושעים של מנדרייק, לותר ונרדה. אלה עוזבים את עולמם שמעבר למראה  ומנסים לכבוש את עולמנו שלנו בעבור בצע כסף. 

נגד כנופיית ביג בוס (8)

מנדרייק נלחם בכנופיית ביג בוס המסתורי.

נגד מבעיר הבערות (23)

מנדרייק בעקבותיו של מצית מטורף. 

פגישה עם לותר (26)

סיפור היכרותם לראשונה של מנדרייק וידידו ועוזרו לותר. מנדרייק רודף אחרי רוצח סידרתי מטורף לאפריקה, לממלכת 12 השבטים עליה מושל אביו של לותר. שם לוכדים השניים לבסוף את הרוצח המטורף לאחר שזה משאיר אחריו שביל הרס וחורבן, ומתחילים בקשר ארוך השנים שלהם.  

עושה הנפלאות (39-42)

מנדרייק יוצא למאבק נגד הפושע הברון צ'אנס. 

הנסיכה החטופה (61-63) 

הבבוסים מהחלל, גזע של קניבלים דמויי קוף, חטפו את הנסיכה הילדה מנדרייקה, ביתו של קיסר מכוכב אחר, ובאו עימה לכדור הארץ. מנדרייק יוצא לחפשה, אולם הילדה הבלונדינית היפה מתגלה כמי שמסוגלת לדאוג לעצמה והורסת אתה חללית של הבבוסים לפני שהיא נמלטת ומוצאת את מנדרייק ונרדה בכוחות עצמה.  

.בעקבות הברון צ'אנס (110-111)

עימות בין מנדרייק לפושע הברון צ'אנס. 

חידה בהמשכים (138-140)

שני מהמרים מוזרים מהחלל מופיעים כהולוגרמות ומבשרים למנדרייק כי הטמינו פצצה שתחריב את הארץ, אלא אם יפתור כתבי חידה בהמשכים אותם החביאו ברחבי כדור הארץ. כך מתחילה הרפתקה מוזרה סביב העולם, כאשר מנדרייק נודד ומגיע עד לקוטב בחיפושו אחרי הפתרון לחידה, ומגלה כי הפצצה טמונה בחדרו בקסנדו, ומוקפת בשדה כוח בלתי נראה שימנע את פירוקה. 

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.