אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טיפולי הפריה: הפריה חוץ גופית, הפריית מבחנה


אם אתם שוקלים לבצע הפריה חוץ גופית, הפריית מבחנה, ישנם מספר גורמים שעליכם לקחת בחשבון: למי הפריה חוץ גופית עשויה להועיל? כיצד הפריה חוץ גופית מתבצעת? מהם שיעורי ההצלחה? מהם היתרונות מהם החסרונות?

ב-הפריה חוץ גופית,- In vitro fertilization) (IVF, מוציא הרופא ביציות מגופה של האישה, מהשחלות, ומפגיש אותן עם הזרע של הגבר בקערית במעבדה. המילים In Virto לקוחות מלטינית ומשמעותן היא "בזכוכית". הכוונה היא לקערית הזכוכית או למיכל היכן שההפריה מתבצעת בפועל במעבדה. מכאן הביטוי תינוק מבחנה או הפרית מבחנה, אם כי בפועל ההפריה מתבצעת בקערת תרבית.

אלפי תינוקות מבחנה (IVF Babies) נולדו ברחבי העולם מאז טכניקת הפריית מבחנה נכנסה לשימוש בשנת 1978. על פי נתונים, אחד מכל שמונים תינוקות בבריטניה הגדולה נולד ב-הפריה חוץ גופית באמצעות הטכניקה של הפריית מבחנה. הגיל הממוצע של האישה בביצוע התהליך נע בין 23 ל- 39.

מי יפיק תועלת מ-הפריה חוץ גופית?

הפריית מבחנה מסייעת לזוגות הסובלים מבעיית פוריות, הגבר או האישה. למשל, אם האישה סובלת מחסימה או נזק ב-חצוצרות או ישנה בעיה קלה באיכות הזרע של הגבר – מה שמקשה על הזרעה טבעית – הטיפול עשוי לסייע באופן ניכר. הפריה חוץ גופית ננקטת במקרה של זוג שמנסה ללא הצלחה להיכנס להריון במשך יותר משלוש שנים. זוגות שעברו תהליך של האצת הביוץ ללא הצלחה נכללים גם בקטגוריה של מועמדים להפריה מהסוג הזה.
 
כיצד התהליך מתבצע?

בדרך כלל האישה מקבלת תרופות להגברת הפוריות שמטרתן היא להאיץ את פעילות השחלות שאלו יפתחו מספר ביצתיות בשלות להפריה (במחזור רגיל, האישה מפיקה ביצית אחת בחודש). ככל שמספר הביציות להפריה גדול יותר, כך גדלים סיכויי ההצלחה. התרופה הנפוצה ביותר מכילה הורמוני גונאדוטרופין (gonadotrophin-releasing hormones - GnRH)) שמאיצים את הביוץ.

באמצעות מעקב אחרי רמת ההורמונים בדם, יודע הרופא מתי הביציות בשלות ובדיקת אולטרא סאונד תאשר שניתן להוציא אותן. מייד אחר כך, נקראת האישה למרפאה, היא מטושטשת והרופא, באמצעות מחט חלולה, מוציא את הביציות מהשחלה. באותו הזמן הגבר מספק דגימת זרע טרייה. הדגימה נשטפת ומוצאים ממנה את הזרעים המובחרים ביותר. את הזרעים מפגישים את הביציות של האישה על קערית המכילה תרבית. את הקערית מכניסים לאינקובאטור.

לאחר מספר ימים, נבדקת הקערית במטרה למצוא ביצית מופרית. הביציות המופרות נשמרות עוד יום. הביציות המופרות נהפכות למקבץ של תאים המכונה עובר. העוברים הבריאים ביותר מוחדרים לרחם של האישה. לאישה ניתן פרוגסטרון לסייע בעיבוי רירית הרחם. בדרך כלל מוחדרים שני עוברים לרחם. לא יותר משלושה עוברים מוכנסים על מנת למנוע סיכון של הריון רב עוברים. מספר העוברים שיוחדרו לרחם תלוי בבעיות הפוריות שיש לאישה. לאישה מתחת לגיל 40 שעוברת הפריה חוץ גופית יוחדרו מקסימום שני עוברים. במידה וישנם עוברים נוספים שלא הוחדרו לרחם בתהליך הפריית מבחנה, הם יוקפאו לשימוש נוסף בעתיד.
כעבור שבועיים, תבצע האישה בדיקת הריון לוודא שהעוברים נקלטו ברחם. כעבור שישה שבועות מתבצעת בדיקת אולטרא סאונד לוודא שאכן נקלטו העוברים כמו שצריך. לכן, מחזור אחד של הפריית מבחנה לוקח שישה שבועות.

מהם סיכויי ההצלחה?

התוצאות של הפריית מבחנה תלויות במידה רבה בבעיית הפוריות הספציפית שהביאה את הסוג לשיטת טיפול של הפריה חוץ גופית. הגיל משחק גם הוא תפקיד. ככל שהאישה צעירה יותר, כך הביציות שלה בריאות יותר ולכן סיכויי ההצלחה גדלים בהתאם. נשים מתחת לגיל שלושים נהנות מסיכויי הצלחה של אחד מתוך ארבעה ניסיונות בהשוואה לאחד מתוך עשר עבור נשים מעל גיל 40. נשים שילדו בעבר הינן בעלות סיכויי הצלחה גדולים יותר. לבסוף, משקל עודף מהווה גורם מפריע ואישה שמנה הנכנסת לטיפול של הפריה מלאכותית, צריכה להוריד משקל. באופן גורף, שיעורי ההצלחה של הפריות מסוג זה עומד על 20 אחוזים ומומחים מסכימים שברוב המקרים יש צורך בניסיון שלישי.

מהם היתרונות מהם החסרונות?

הפריה מלאכותית באמצעות הפריית מבחנה מתאימה במיוחד לנשים הסובלות מנזק או חסימה בחצוצרות. ילדים הנולדים בהפריה חוץ גופית הינם בדרך כלל ילדים בריאים ללא בעיות מיוחדות.

מכיוון שהתהליך כולל השתלת יותר מעובר אחד ברחם של האישה, הסיכויים לתיאומים או שלישיה גדלים. אחד מתוך ארבעה זוגות שעברו בהצלחה טיפולי הפריית מבחנה יהיו הורים לתאומים (בהשוואה לאחד מתוך שמונים באוכלוסייה הכללית). למרות שעבור זוגות רבים, תאומים נחשבים לברכה כפולה, הריון עם יותר מעובר אחד מגדיל את הסיכויים להפלה או לסיבוכים.

השימוש בתרופות להאצת ייצור הביציות עלול לגרום לתופעות לוואי כמו פעילות יתר של החצוצרות (Ovarian hyperstimulation syndrome ). הרופא המטפל לוקח סיכון זה בחשבון כשהוא מחליט על השימוש בתרופות.

Comments

הסכם הפריית מבחנה ללא תשלום שכר טרחה

שלום,
אנו משרד עורכי דין בתל-אביב.
מזה יותר מ-13 שנים אנו מעניקים לזוגות לא נשואים שירות הכנת הסכם לפני IVF ללא דרישת שכר טרחה כלשהו, מלבד תרומה לאקים.
זוגות מכל הארץ מגיעים אלינו לחתום על ההסכם בפני עורך דין
כתובת דף האינטרנט היא:
http://www.hanner.co.il/1SONS/Ivf.htm
טלפון: 03-5468888
גבריאל הנר

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מישל רוזנברג

.