אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ואם לא מחר, אז מחרתיים? -עידן הקרח המתקרב בסרט היום שאחרי


אלי אשד's picture
תאריך פרסום קודם: 
2003
כרזת הסרט "היום שאחרי"
כרזת הסרט "היום שאחרי"

אומרים עולם סופו באש

אומרים בכפור

כמי מין התשוקה טעם

אני עם חובבי האש

אך עם שנית יחרב עולם

שנאה לימדה אותי ודאי

לאמור : לשם החורבן הכפור

גם הוא גדול

ויש בו די (רוברט פרוסט)  

בימים אלה, זמן לא רב לאחר שהעולם ספג סופת צונאמי אדירה שהחריבה אזורים ענקיים באסיה והשינויים במזג האוויר העולמי ברורים יותר מאי פעם, הגיע הזמן להיזכר בסרט העוסק בכל הדברים האלה: "היום שאחרי מחר" של רונלד אמריך, האיש שרקח לנו בעבר את הסרט "סטאר גייט" ששימש כבסיס לסדרת הטלוויזיה בשם זה, את "היום השלישי" המצליח מאוד, שעסק בפלישה חייזרית לכדור הארץ ואת "גודזילה" המשעמם על מפלצת ענק דינוזאורית המשתוללת להנאתה בארה"ב, הוציא הפעם תחת ידיו סרט אסונות עילאי המתאר את חורבן התרבות המערבית, לא פחות. 

הסיבה היא לא מלחמה, חייזרים פולשים מעולם אחר או סתם לוחמים מוסלמים  ג'יהאדיים אלא סופת ענק הגורמת לעידן קרח חדש, דווקא כתוצאה מהתחממות כדור הארץ והמסת הקרחונים שבקטבים. אלה מצידם מקררים את הזרם הצפון האטלנטי באוקיינוס, המחמם את חצי הכדור המערבי. כל זאת בתקופה קצרה בת מספר שבועות (!) המביאה לחורבן ניו-יורק ולוס אנג'לס ולהפיכת מיליוני אמריקנים לפליטים במקסיקו, בהיפוך אירוני של המצב הנוכחי בו מיליוני מקסיקנים מנסים לחמוק לתוך  גבולות ארה"ב.

לכאורה מדובר בעוד סרט אסונות שיגרתי מהסוג שהיה נפוץ במיוחד בשנות השבעים,סרטים שהתבססו על פחדים אמיתיים כמו "רעידת אדמה" שתיאר את חורבנה של לוס אנג'לס  ברעידת אדמה ענקית (שעל פי כל התחזיות אכן תתרחש בעתיד הלא רחוק), אך לאמיתו של דבר הוא יותר מכך. 

עידן קרח חדש?  

הסרט נוגע בבעיות שעליהן אכן יש דיון סוער ביותר בקהילה המדעית והפוליטית. כתוצאה, כבר כעת הפך הסרט למוקד דיונים חריפים מהסוג ששום סרט מדע בדיוני אחר, גם לא אלה שבינם בעלי הנושאים הקרובים לליבנו כגון "טוויסטר" של מייקל קריצ'טון, שתיאר גם הוא סופות ענק, לא זכה להם בשנים האחרונות. אמנם, כפי שאמר כבר מרק טוויין, "כולם מדברים על מזג האוויר אבל איש לא עושה שום דבר בעניין", אך העניין בנושא הוא עצום. וכך, למשל, ערוץ מזג האוויר בכבלים האמריקניים, שכל כולו דיווחים על מצב האקלים, זוכה לגידול קבוע במספר צופיו, העומדים כיום על 105 מיליון איש ב-22 השנים מאז שהוקם. מסתבר שיש הרבה מאוד אנשים המתעניינים במזג האוויר.

הרבה מאוד מאותם אנשים מודאגים מאוד כתוצאה מהתחממות כדור הארץ. הועלה הרעיון המדהים לכאורה: האם, דווקא בשל כך, צפוי לנו בעתידנו הקרוב, למרות הכול, עידן קרח דווקא?

זה מה שחשבו לא מעט אנשים  בשנות השישים והשבעים. בשנות השבעים פורסם בעברית ספרם של סופרי המדע האהודים דוגלאס אורגיל וג'ון גריבין בשם "החורף השישי", שתיאר את עידן הקרח הצפוי לאנושות בקרוב. היום, לכאורה, הטענות האלה נראות מטורפות יותר מאי פעם, שכן ההיפך נראה כצפוי. אולם ישנם חוקרים הטוענים שגריבין ושות' צדקו אחרי הכל. וכי מה שצפוי לנו כתוצאה מהשינויים האקלימיים, וכבר בעתיד הקרוב, הוא התקררות ולא התחממות.

בין התומכים בטענה ניתן למצוא את סופרי המדע הבדיוני הידועים לארי ניבן, ג'רי פורנל ומיקל פלין, שפרסמו יחדיו ספר מד"ב אותו כתבו תחת השם "נפילת המלאכים", בו כתוצאה מעצירת ההתפתחות הטכנולוגית על ידי שומרי סביבה מטופשים למיניהם, אכן נעצרת התחממות כדור הארץ ובמקומה מגיע מיידית עידן קרח חדש. הקרחונים גולשים מן הצפון ומן הדרום ורומסים כל חלקה טובה. 

התיזה המרכזית בסרט גורסת כי כתוצאה מההתחממות וקיפאון בזרם המים תיווצרנה סופות ענק שתהרוסנה את התרבות המוכרת לנו. הרעיון הוא של סופר המד"ב ויטלי שטריבר, שהוא גם שקרן ידוע. לצד ספרי אימה ידועים כמו ''הרעב'', המתאר ערפדים והפך לסרט בכיכובה של קטרין דנב, פרסם שטריבר מספר רבי מכר בהם הוא מספר על חטיפותיו החוזרות ונשנות בידי חייזרים שביצעו בו ניסויים, מעשי סדום, לקחו אותו למסעות בזמן וכיו"ב. הספר הראשון בסדרה גם הוסרט והחייזרים האלה הכניסו הרבה כסף לחשבון הבנק של שטרייבר. הוא ידוע גם ביכולתו לקחת פחדים אופנתיים ולהציג אותם באופן מציאותי כמו בספרו ''יום המלחמה',' שתיאר את ארה''ב לאחר מלחמה גרעינית שהתחוללה ב-1988.
לאחרונה פרסם שטריבר יחד עם שותף, ארט בל (שדרן ידוע בנושאי מיסטיקה וקונספירציות) ספר שזכה לשם The coming global superstorm, הבסיס לסרטו של אמריך. בספר זה טוענים השניים כי התחממות כדור הארץ עשויה להביא, וכבר בעתיד הקרוב מאוד, לסופת ענק שתשמיד את התרבות האנושית. הפרקים העובדתיים בספר משולבים בפרקים כמו-סיפוריים המתארים את השפעותיה המצמררות של הסופה על מקומות שונים בעולם.
יש לציין שטיעוניו של שטייבר ועמיתו נראים, לגבי אפשרות זו, חזקים ומשכנעים למדי. אלא שאז באים השניים ומחלישים אותם כאשר הם מביאים פרקים העוסקים בתרבויות קדומות (אטלנטיס) שהושמדו בידי סופה מעין זו. בעשורים קודמים היה הטיעון על סמך אותן ה''הוכחות'' בדיוק, שאותה תרבות קדומה הושמדה בידי נשק גרעיני. מסתבר שאופן החורבן משתנה בהתאם למה שאופנתי בכל עשור ועשור.

מכל מקום, הספר זוכה לתשומת לב רבה (ויש להודות כי עם כל הפקפוק שמעורר כל מה ששטריבר קשור בו, יש בו משהו שאינו נותן מנוח) והוא שימש כבסיס לסרט המדובר. 

התחממות  בחזית הפוליטיקה  

בארה"ב עורר הסרט חילוקי דעות עצומים שאפילו הנשיא בוש מעורב בהם. על פי הדיווחים, קיבלו נציגי נאס"א הודעה בהולה בדואר האלקטרוני מאנשי הנשיא בוש, בה הוזהרו שלא להתראיין בנושא הסרט, שהינו ביקורתי מאוד באשר למדיניות האקולוגית בה נוקט ממשל בוש, בסירובו לחתום על אמנת קיוטו. נראה שחוגי הנשיא חוששים גם שהסרט יכול לגרום לנזק למעמדו של הנשיא, לא פחות מהמלחמה הנגררת בעיראק. בסופו של עניין, כשהעניין נחשף בתקשורת, הכחישו נציגי נאס"א הכחישו קבלת הודעה כזו, וכך גם חוגי הבית הלבן. זה מסרב להגיב על הסרט, בו מוצגים נציגיו (הנשיא וסגנו בסרט מזכירים מאוד במראם החיצוני ובהתנהגותם את בוש וצ'ייני) באופן שלילי למדי. 

אל גור, לעומתם, שהתמודד נגד בוש בבחירות לנשיאות ארה"ב, הודיע על תמיכתו בסרט, עוד לפני שבכלל צפה בו, והצהיר שינהל מסע הרצאות במקומות שונים על מנת להזהיר על סכנת השינויים האקלימיים. פעילי ארגוני סביבה שונים מנצלים את הסרט כדי לחלק חוזרים העוסקים בפעילותם לצופים בעת כניסתם ויציאתם מאולמות הקולנוע וחוקרים ומדענים בנושאי אקלים, שהסרט מביא תשומת לב גדולה מאי פעם לנושאי מחקרם, הפכו לאורחים מבוקשים בכלי התקשורת.

נשאלת השאלה, האם אכן יש בסיס כלשהו למהומה הגדולה ? האם אכן צפוי לנו, בעתידנו הקרוב, עידן קרח חדש וסופות ענק שכמותן לא נראו מעולם?  

להלן ראיון עם ד"ר אמנון סטופ, המנהל המדעי של צומת נאס"א בישראל, בניהולו של פרופסור פנחס אלפרט, קשור במערכת התצפית על כדור הארץ של נאס"א, ועוסק בחקר השינויים האקלימיים. 

א.א. מה דעתך על הסרט ?  

ד"ר סטופ : מבחינה מדעית, הרעיון הבסיסי הוא נכון. בהחלט יש התחממות של כדור הארץ. תיתכן   השפעה על זרימת המים החמים כפי שמתאר הסרט, אבל הפרטים הם מאוד מוגזמים מסיבות דרמטיות והתסריטאי הגזים אותם בכוונה. אבל נהניתי מהסרט. 

א.א. האם תיתכן סופת-על כזאת, המתוארת בסרט ובספר של שטריבר?  

ד"ר סטופ : צריך להיזהר מאוד כשמדברים על אקלים, אבל לפי כל מה שאני יודע זה לא אפשרי. המערכת של האקלים ובמיוחד של האוקיינוס מגיבה הרבה יותר לאט ממה שראינו בסרט. לא יתכן שבתוך חמישה ימים או שבוע כל אמריקה הצפונית תהיה מכוסה בקרח ולא יתכן שהים בניו יורק יקפא בתוך מספר ימים. זה יכול לקרות, אבל לאורך תקופה של עשרות או מאות שנים.

סופת-על כזאת תצטרך הרבה מאוד אנרגיה וכלל לא ברור מאיפה האנרגיה תבוא. הוריקן צריך מים חמים ובסרט מתוארת קפיאת המים. אבל נכון שבמצב של התחממות בהחלט ייתכנו סופות עצומות והוריקנים, לעיתים קרובות יותר ממה שאנו רגילים כיום. אבל לא סופת-על חזקה פי 1000 כמתואר בסרט. סופת על כזאת, לפי כל מה שאני יודע, היא בלתי אפשרית. 

א.א. האם כדור הארץ אכן מתחמם ? 

ד"ר סטופ: עד לשנים האחרונות אכן היה ויכוח עז בעניין הזה בקהילה המדעית בין אלה שטענו שיש התחממות ובין אלה שלא חשבו כך, אך כיום אין אף חוקר בתחום שמתנגד לכך שכדור הארץ אכן מתחמם. השאלה היחידה היא מי גרם לכך - בני אדם או תהליכים טבעיים. הרוב המוחלט של החוקרים היום חושבים שמדובר בתוצאה של פעילות אנושית ולא בתהליכים טבעיים.  

א.א. : האם ניכנס, אחרי הכול, לעידן קרח ? 

ד"ר סטופ : ההתחממות אכן יכולה לגרום להתקררות לזמן מסוים, אבל בסופו של דבר ההתחממות תחזור. אמנם איננו יכולים להיות ודאיים, אבל לפי כל המחקרים שאני מכיר ההתחממות תנצח לבסוף, כך שלהערכתי לא צפוי לנו עידן קרח חדש. אבל גם אם היינו נכנסים לעידן קרח זה לוקח לפחות 1000 שנה, מאחר וקרחונים זזים מאוד לאט ולא תוך כמה שבועות, כמתואר בסרט. 

הדבר המעניין הוא שלפי לוח הזמנים של עידני קרח קודמים היינו צריכים כנראה להיכנס לעידן קרח חדש אם התהליכים הטבעיים היו פועלים כסדרם ללא התערבות אנושית, ההתערבות האנושית היא שגורמת לכדור הארץ להתחמם ולא להתקרר.  

א.א : ומה לדעתך עדיף, התחממות או עידן קרח חדש ? 

ד"ר סטופ :תלוי למי... בשיאו של עידן קרח היו קרחונים עד קו רוחב 40 שזה בין וושינגטון וניו יורק וחותך את ספרד באמצע, וכל מה שצפונה לכך היה מכוסה בקרחונים. אנחנו מדברים, אם כך, על מצב בו התרבות המערבית כולה נמצאת תחת קרחונים. ההתחממות עדיפה על מצב שבו רוב צפון אמריקה ומערב אירופה נמצאות תחת קרח. 

דווקא מבחינתה של ישראל והמזרח התיכון כולו עדיף עידן קרח חדש, אם לשפוט לפי עידני קרח קודמים. השלכות ההתחממות על ישראל הן גרועות מאוד - ירידה איטית במשקעים ומדבור גובר. דווקא אם יהיה עידן קרח במערב ואירופה תהיה תחת קרחונים, בישראל יהיה נעים למדי אם לשפוט על פי עידני קרח קודמים. יהיה בה הרבה גשם ומזג אוויר מאוד נעים. אבל ככל הנראה זה לא הולך לקרות.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.