אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סדרת תרבות חדשה ומרתקת: אושיותרבות


דן שורר, צילום: דן מילר, באדיבות: הילה קומם
דן שורר, צילום: דן מילר, באדיבות: הילה קומם

סדרת תרבות חדשה ומרתקת: אושיותרבות

עם ד"ר דן שורר - פילוסוף ויוצר רב תחומי ואורחים אמנים

שיחות אישיות  בצליל ומלל עם האדם שמאחורי האמן.

מפגש ראשון

ישראל גוריון זמר, פנטומימאי, שחקן, במאי ברוך כשרונות

גבי אלדור מבקרת וסופרת מחול, שחקנית ובמאית.

בשיחה על הקלות הבלתי מובנת בקשיי היצירה

 

‏חמישי 26 ינואר‏ ‏בשעות ‏12:00‏ - ‏14:00

בית היוצר - האנגר 22 בנמל ת"א

כרטיסים ב  75 שקלים בבית היוצר 

במיזם החדש שלו – אושיותרבות – מנהל דן שורר – פילוסוף, אינטלקטואל ויוצר רב תחומי שיחות אישיות עם יוצרים, מתוך כוונה להפגיש האדם שמאחורי האמן, לבין הקהל. השיחות מתנהלות בצליל ומלל, ומתעכבות על הליכים, הרגלים, אנקדוטות, ואותם רגעים מיוחדים ביצירה אותם הוא מכנה "רגעי פרפר"  הרגעים בהם פרטים לכאורה לא חשובים משנים את כל התמונה. בדומה לצונאמי שפורץ בסומאטרה בגלל משק כנפי פרפר באמזונס....
"המיזם שלנו מתאים לכל חובבי התרבות ומדבר אליהם בגובה העיניים", אומר שורר.

הוא שואב השראה מתכניות טלוויזיה שונות בהן נפגש מראיין סקרן עם אמנים החל ב"סטודיו למשחק" של ג'יימס ליפטון הבריטי וכלה בתכנית הספרות האלמותית "אפוסטרוף " של ברנר פיבו הצרפתי". כל המפגשים יצולמו ונמצא להם במה ראויה לשידור.
במפגשים הראשונים ישתתפו בין השאר ישראל גוריון, גבי אלדור, נעם פרתום, איה כורם, אסתי זקהים, ברכה קול, שי בן יעקוב ואחרים.

 

ד"ר דן שורר, בעל תואר ראשון בפילוסופיה מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה, סיים תואר ראשון בהצטיינות במשחק ובבימוי באקדמיה המלכותית לאמנויות הדרמה בלונדון ( ( Royal Academy of Dramatic Artsוהוא בעל ודוקטור לפילוסופיה מאוניברסיטת הסורבון בפאריז, ובעל תואר MBA מSloan Business School בקיימברידג’׳, מאסצ׳וסטס. הופיע וביים תאטרון וקולנוע בישראל, גרמניה, וצרפת. שורר הלחין מוסיקה להצגות תאטרון, וכן כתב ליברית לאופרה שאותה הלחין קרלו מנוטי (יונאה).

שורר היה שותף לכתיבת תסריטים לטלוויזיה (הוואי פייב או, המלאכים של צ׳רלי ועוד) ולקולנוע (״משה״ עם ברט לנקסטר, אינגריד טולין, אירנה פאפס ואחרים, ״המכשף״ בבימויו של ביל פרידקין. בשתי הפקות אלה היה שורר גם עוזר במאי ראשון.)

שורר ביים בגרמניה, עסק בפרסום בצרפת ובייעוץ עסקי בערבים רבות ברחבי העולם.
אחרי 30 שנה באיטליה
לאחר אסון התאומים, חזר שורר לישראל, הקים את הוצאת הספרים ״תיבות פנדורה״ ועסק בתרגום והוצאה לאור. בעבור התאטרון הערבי עברי ביפו, תרגם את ״הסערה״ של שייקספיר וכן את נוסחתו של המשורר בן מרטיניק סיזר אימה, ויצר מחזה אחד (חזרה לסערה) שהועלה בבימויו של יגאל עזרתי ובכיכובו של אשר צרפתי.

שורר הקים את יו-סופיה – זירה אינטרנטית שמטרתה להנגיש את מיטב אירועי המוסיקה מרחבי העולם, להרפתקני הספה. במסדרת זו ביים והיה אחראי לשידורי קונצרטים, פסטיבלים ואופרות מאיטליה, יוגוסלביה, אירלנד, צרפת, ארצות הברית, דנמרק וישראל. במסגרת יו-סופיה ערך והגיש גם סדרות כמו ״הספרים שתמיד רציתם לקרוא ומעולם לא העזתם״, שיחות אישיות  עם יוצרים (אנדראס שול, פביו ביונדי, אומברטו אקו ורבים אחרים.)

לאחרונה מופיע שורר עם מחזהו של סמואל בקט ״הסליל האחרון של קראפ״, ומנהל מפגשי שיחה עם יוצרים במלל ובצליל, בבית היוצר בתל אביב. 

ישראל גוריון

זמר, פנטומימאי, שחקן, במאי ברוך כשרונות החל את דרכו בסוף שנות ה-50  בצמד "הדודאים" עם בני אמדורסקי ז"ל, צמד שזכה להצלחה כבירה ברחבי הארץ והעולם כשתוך כדי כך שילב לימודי פנטומימה אצל מרסל מארסו בפריז והשתתף בסיבוב הופעות עם להקתו באירופה ובארה"ב,

בשנות הששים הצטרף לשלישית "גשר הירקון" כשהחליף את יהורם גאון,

עם אריק אינשטיין ובני אמדורסקי בהצלחה מסחררת.

כבר אז קינן בו חיידק הבמה והוא החל לשחק בתיאטרונים שונים בארץ, ב"קאמרי" ב"חאן" ב"הבימה" ובתיאטרון "חיפה" בתפקידים רבים...השתתף ברבים ממחזותיו של חנוך לוין ואף ביים את "קברט לוין בקאמרי.

יחד עם הופעותיו כשחקן הופיע בהרכבים מוזיקלים רבים "כטוב הרע והנערה" "עולמו של זק ברל" ובהרכבים שונים בטלביזיה.

באותו הזמן החל להופיע בתכניות ילדים בטלביזיה וזכורים "שלש ארבע חמש וחצי", "סמוך עלי" ובשאר תפקידים מגוונים לילדים.

אז  גם החל לביים לילדים מהצגותיהם של יהונתן גפן, עוזי בן כנען בתיאטרון נווה צדק "המלך הלך לישון" "ביקור ראשון בתיאטרון" "נחמן" ולמבוגרים "סוגרים את הלילה" (מונדי) "עובר ושב" והצגות רבות בתיאטרון הילדים "בגדי המלך החדשים" "ליצן החצר"  "איתמר" "אוזו ומוזו" "הברווזון המכוער" ועוד.

בשל כשרונותיו הרבים קיבל פרסי מפעל חיים, ופרס הבמאי על "ליצן החצר" בו הוא משתתף גם היום ועוד.

ישראל  גוריון מופיע כעשרים שנה  ב"חברים של בני" עם חנן יובל והפרברים, במופע יחיד "ערב טוב ישראל" בו הוא משלב שירים וקטעי הומור מכל התקופות בהצלחה, וב "שרים דודאים" עם אסף אמדורסקי כמחווה לבני ז"ל, והם מופיעים יחד בהצלחה רבה.

ב2005 הוציא דיסק חדש "בשקט כזה" שאת רובו כתב והלחין בעצמו וזכה לבקורות מצוינות.

ועוד ידו נטויה בכל התחומים שעסק בהם שנים רבות. 

גבי אלדור 

מבקרת וסופרת מחול, שחקנית ובמאית. ממייסדי ויוצרי התיאטרון הערבי- עברי ביפו.מרצה על מחול ישראלי בארץ ובחו"ל, באירופה, ארה"ב ואסיה. מאמריה התפרסמו ב"העיר", וקודם ב"דבר" "חדשות" ו"מוניטין", כמו גם בבטאונים שונים בחו"ל. כתבה בין השאר  את הערכים למחול ישראלי באנציקלופדיה "לארוס". מבקרת המחול של גל"צ.שימשה בין השאר כמנהלת אמנותית שותפה בתחרות הבאניולה למחול עכשווי בינלאומי בפאריז. עבודותיה זוכות הפרסים הועלו בפסטיבל ישראל,("סיפור יונה"  מאת אנדרה היידו, "נערות  טולדו" מאת יהושע סובול ושוש רייזמן) בפסטיבל עכו,( "הערב רוקדים", "סמטת הכסאות הלבנים" )והתארחו בפסטיבלים שונים בחו'ל. משמשת כיו"ר ועדות מחול, ועמותת" יוצרים עצמאיים במחול".

שימשה במשך שנים יועצת "סל תרבות ארצי". שימשה כשופטת בפסטיבל עכו, פסטיבל הצגות הילדים בחיפה, ובוועדות פרס אמת ופרסי מפעל הפיס..שיחקה בסרטים רבים("הזמנה לרצח" של אסי דיין, "השמלה" של ג'אד נאמן, " המשכנע" של חיליק נאמן).  שיחקה ב"קאמרי" ב"חאן" , והכינה כוריאוגרפיות לתיאטרון, לאופרה ולסרטים . ביימה בסמינר הקיבוצים את " היפיפיה הנמה" ,  את" האופרה " השושנה והזמיר" מאת שוש רייזמן, באוניברסיטה של תל אביב ,, את " איפיגניה באואוליס," עם שוש רייזמן. השתתפה כשחקנית  כעשר שנים  בתיאטרון מחול של רות זיו אייל שהופעותיה עלו בפסטיבל ישראל.עבדה בטלביזיה הישראלית  בתכנית לילדים "ריץ' רץ, ככוריאוגרפית ובמאית, כמו גם בתכניות בידור רבות. לימדה בחוג לתיאטרון באוניברסיטה העברית בירושלים,  באוניברסיטה הפתוחה ובבתי ספר למשחק .  זוכת פרס רוזנבלום לאמנות הבמה.מלמדת  במכללת סמינר הקיבוצים בת"א  ובבית ספר למחול בברלין |"דאנסוורקס".

בימים אלו משתתפת כשחקנית בהצגה" געגועים" מאת יגאל עזרתי וב"סמטת הכסאות הלבנים" זוכת פרס ראשון בפסטיבל עכו לתיאטרון אחר, 1997 אותה כתבה וביימה.

משחקת בהצגת היחיד" הכדור הששי"  אותה גם כתבה, ובקו- פרודוקציה עם תיאטרון ה"פליישרי" בוינה, שם היא משחקת ב"זמנים לא שקטים" הצגה המבוססת  על ההתכתבות של המשורר פול צלאן והמשוררת אינגבורג בכמן. כמוכן מרצה בעיקבות ספרה , " במרכז לתיאטרון ומחול Dock 11 בברלין.

 ב1912 יצא לאור סיפרה "  ואיך רוקד גמל" בהוצאת  רסלינג , ובתרגום לגרמנית בהוצאת מנדלבאום, וינה.ימים אלו מתפרסם סיפרה השני " נהרין ", שיחות ורשימות על עבודתו של אוהד נהרין, בהוצאת "אסיה".

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הילה קומם

.