אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נווד בין הכוכבים


אלי אשד's picture
תאריך פרסום קודם: 
2003
"הרוחות של גאת'" 1967, הספר הראשון בסדרת "דומארסט של טרה"
"הרוחות של גאת'" 1967, הספר הראשון בסדרת "דומארסט של טרה"

חלק ניכר, ניתן אף לאמר מכריע, מספרי המדע הבדיוני והפנטזיה בשנים האחרונות הם סדרות בהן, על מנת שהקורא יבין ויהנה באמת מהעלילה, עליו לקרוא מספר ניכר למדי של ספרים, וגם כשהוא מגיע לסוף, עדיין אין זו ראיה לכך שאכן כל המיסתורין וסודות העלילה הוסברו עד תומם - לעיתים קרובות הסופר ימנע להסבירם כדי להשאיר מקום לסדרת המשך נוספת, ומשאיר כך במכוון את הקוראים (או הצופים, במקרה של סדרת הטלביזיה "בבילון 5") מתוסכלים.   

דוגמה קיצונית לכך ניתן למצוא באחת מסדרות המדע הבדיוני הארוכות ביותר של כל הזמנים (ואחת הסדרות החביבות עלי ביותר באופן אישי) "דומארסט של טרה", מאת הסופר הבריטי ה. ס. תאב.

מדובר בסדרה יוצאת דופן  מסיבה אחת, אם כי אינה ידועה ביותר לכשעצמה, (למעט כמה מאות אלפי חובבי מדע בדיוני "שרופים" ברחבי העולם) - היא שימשה כמקור ההשראה לאחד ממשחקי התפקידים המפורסמים ביותר, אולי המפורסם ביותר בתחום המדע הבדיוני ,TRAVELLER .    

תאב היה סופר מדע בידיוני פורה ביותר שחיבר מאות ספרים וסיפורים בשנות החמישים והשישים, אך פרט לכמה יודעי ח"ן בקרב החובבים הבריטיים של המדע הבדיוני שמעו עליו רק מעטים. לפירסום מועט זכתה סידרה שלו משנות השבעים, אודות עלילותיו של סוכן חשאי בעתיד בשם "קפטין קנדי", הנאבק בשירות כדור הארץ בכוחות הרשע בפינות נידחות ומסוכנות שונות של הגלקסיה, אותה פירסם תחת שם העט "גרגורי קרן". סדרה זו זכתה, אגב, להצלחה כה גדולה בגרמניה תחת השם "קומדר סקוט", עד שהופיעו שם ספרים שונים בסדרה שניכתבו בידי סופרים גרמניים מקומיים. אולם, גם בסדרה זו לא היה דבר שחרג מהממוצע.

שניים מספרי סדרה זו, "עבדים בחלל" ו-"כוכב המורדים" תורגמו לעברית בהוצאת רמדור, ספריו היחידים של תאב שתורגמו לעברית. פרט לכך, חיבר עיבודים ספרותיים שונים לספרי סדרת הטלוויזיה המדעית הבדיונית הידועה, "חלל 1999", סדרה בריטית משנות ה -70 המתרחשת בשנת 1999, כאשר הירח ניתק כתוצאה מהתפוצצות חומרים גרעיניים שאוכסנו עליו ממסלולו סביב כדור הארץ, ויוצא למסע אינסופי במהירות הגבוהה ממהירות האור, לגלקסיות רחוקות. על הירח נמצאים אנשי צוות בסיס הירח אלפא, הנאלצים להתמודד בכל פרק עם חייזרים מפחידים ומדהימים בעלי כוחות על, ומצליחים לשרוד איך שהוא לפרק הבא. תאב חיבר עיבודים לפרקי הסדרה, כמו גם מספר רומנים מקוריים המבוססים עליה, ובכללם ספר סיום בו מוצאים אנשי הצוות אלפא עולם להתיישב עליו ולגדל בו ילדים. בסדרה המקורית, שהסתיימה אחרי שתי עונות בלבד, הם המשיכו במסעם האינסופי ללא סיום ברור.  

הסאגה של דומארסט 

רק ב-1967 הצליח תאב לחרוג מהאפרוריות והאלמוניות המוחלטת, כאשר החל מפרסם ספרים בסידרה "דומארסט של טרה". הסידרה עסקה בעלילותיו של "נווד חלל" בעתיד הרחוק, בו מפוזרים בני האדם על פני מאות אלפי עולמות בגלקסיה, כשלכל אחד מהם תרבות ייחודית שלו ומשטר הייחודי לו. אם כי הנורמה הייתה, לרוב, אצולה פיאודלית. בעתיד רחוק זה, כוכב הלכת המקורי של המין האנושי, כדור הארץ, נשכח לחלוטין ובני האדם אף מטילים ספק בעצם קיומו של עולם בית משותף לכלל המין האנושי (אסימוב עשה, כידוע, מטעמים מרעיון מקביל בסדרת "המוסד" שלו, וכך גם סדרת המדע הבדיוני הטלוויזיונית  "כוכב הקרב גלקטיקה", אך היה זה שנים לאחר שתאב החל לפרסם את הסדרה שלו).

גיבור הסידרה, ארל דומארסט, הוא אדם שנולד על כדור הארץ, עולם המתואר כעולם פרימיטיבי שהחיים בו קשים ביותר. בילדותו נלקח בידי ספינה שהגיעה, איכשהו, לכדור הארץ, אל לב הגלקסיה, שם חי נווד קשים, וכעת מחפש את הדרך חזרה לעולמו. אך לתדהמתו, הוא מגלה שהמסע חזרה הוא קשה יותר ממה שחשב, שכן בשום מקום בכל הספריות ומאגרי המידע של הגלקסיה אין שום פרט שיצביע על מיקומו של כדור הארץ!

וכך, הסדרה, לאורך 32 הכרכים שלה, מתארת את מסעו האובססיבי של הגיבור בחיפוש אחר כל פיסת מידע שתוכל להראות את הדרך לכדור הארץ האבוד. אם כי הסיבה בעטיה הוא רוצה כל כך למצוא את כדור הארץ, בעצם,  שמהתיאורים הקצרים והנשנים שלו מצטייר כעולם מאוד לא נעים, בלשון המעטה, אינה ברורה. תאב מסביר שכדור הארץ הוא הבית, ומשאיר את זה בכך.  

החיפוש מביא את הגיבור לעשרות עולמות אקזוטיים ומפחידים, שם הוא פוגש עשרות נערות אקזוטיות ויפיפיות, שמתאהבות בגיבור (ולרוב מתות בצורות שונות ומשונות בסוף הספר). לאורך המסע והסדרה מתמודד הגיבור דומארסט שוב ושוב באירגון אדיר כוח של סייבורגים, "הסייברים", שמיקום עולם הבית שלהם אינו ידוע, מהם גנב את האמצעי להשגת חיי אלמוות, וכתוצאה הפך עבורם לאובייקט החייב באיתור.  

הוא נתקל שוב ושוב באירגון נזירים שגם מיקום עולמם שלהם אינו ידוע , כמו גם בכת הקרויה "האנשים המקוריים", שכדור הארץ הוא נושא פולחן עבורה, אך נחושה בדעתה להשמיד את כל מי שינסה לגלות את מיקומו של כוכב הקודש, ועוד רבים אחרים, כל זאת בנוסף למיגוון אדיר של נבלים ורשעים שעל כולם הוא גובר בסוף כול ספר הודות למזלו הטוב, מוחו ומהירותו העל אנושית (עוד נושא שאינו מוסבר כלל בסדרה).

הסדרה זכתה להצלחה רבה בקרב חובבי המדע הבידיוני, שקנו אותה בשקיקה ואפילו בקרב מבקרי המדע הבדיוני, שראו אותה כאחת מהסדרות הטובות והאיכותיות מסוגה, בולטת בשלל סדרות ההרפתקאות המתמשכות. הסופר תאב זכה לראשונה להצלחה ולפרסום, וכך המשיך לכתוב עוד ועוד ספרים בסדרה, שפורסמה באופן רצוף במשך לא פחות מ -17 שנים!  

אך כמובן, כדי שהעניין בסדרה ימשך, חייב היה תאב להימנע מלפתור את השאלות העומדות במרכזה: היכן נמצא אחרי הכל כדור הארץ? מדוע הוא "נמחק" מהזיכרון האנושי? מי עומד מאחורי המחיקה? מה מתרחש שם, בהווה של הסדרה?  מהו סודם של הארגונים עמם מתמודד דומארסט ספר אחרי ספר, והיכן נמצא מרכזם הסודי? שאלות אלה ורבות אחרות לא זכו לכול תשובה שהיא, אם כי תאב הקפיד לפזר רמזים מגרים עבור הקוראים "המכורים", שהיו מתוחים לדעת כייצד יסתיים מסע החיפוש  הארוך של הגיבור דומארסט. 

ב -1985 פורסם הספר מספר 31 בסידרה, THE TEMPLE OF TRUTH, בו הגיעה הסידרה, למעשה, לקיצה. ההוצאה החליטה להפסיק אותה. הקוראים ציפו כי בספר זה יגיע, סוף כל סוף, המסע לקיצו, ודומארסט יחזור לבסוף למכורתו. אך הציפיה הסתיימה באכזבה, שכן גם הפעם התרחשה ההרפתקה על עוד כוכב לכת אקזוטי, ואם כי בסופו של דבר הגיבור גילה מפה "אמיתית" של מיקומו של כדור הארץ , לא הגיעה הסדרה לכל סיום שהוא. כמו שידעו כבר קוראים נאמנים ומאוכזבים של הסדרה, גם גילוי זה לא אמר למעשה ולא  כלום, שכן פעם אחרי פעם במהלך הסדרה גילה דומארסט  את "המיקום האמיתי" של כדור הארץ, שתמיד התגלה כמשהו אחר לחלוטין. 

רק 12 שנה מאוחר יותר, בשנת 1997, פירסם תאב את מה שאמור היה להיות הספר האחרון ה"אמיתי" בסדרה, "THE RETURN",  בו מגיע דומארסט לבסוף לכדור הארץ ומגלה (הפתעה, הפתעה!) שהוא מרכזם הסודי של אנשי ארגון הסייברים ושל (הפתעה, הפתעה!)  ארגון הנזירים המוזר בו פוגש הגיבור ספר אחרי ספר. אך שוב איכזב הסופר את הקוראים, שכן הסיפור הסתיים ברגע בו דורכת כף רגלו של הגיבור על אדמת כדור הארץ!.

מעבר לכך לא נפתרה אף לא אחת מהשאלות הרבות שהועלו במהלך הסידרה.  

תאב, מסתבר, חשב שיש עוד מקום להמשכים נוספים. ( דובר על לא פחות מחמישה ספרי המשך נוספים), בהם (אולי) יפתור את השאלות האלה, אך לחובבים רבים (ואני ביניהם) זה היה מספיק. הם עקבו בכסיסת צפורניים אחרי עלילות הגיבור לאורך 32 כרכים, בציפייה מתוחה לתשובות שלא הגיעו מעולם, אם כי תמיד היה דומה שהן ממש מעבר לפינה.

הם חשו תסכול עמוק  והחליטו "עד כאן!" ספרים נוספים לא הופיעו מאז, וספק רב אם יופיעו בעתיד, אבל תאב ממשיך לפרסם סיפורים קצרים על עלילות הנווד הניצחי, והפעם במסורת ההקדמות" שהפכו לאנדמיות במד"ב בסדרות כמו "מלחמת הכוכבים " ו"מסע בין כוכבים " ומתארות "מה אירע קודם לכן", בהם הוא מתאר את עלילות דומארסט כילד. בכל אופן, ניתן לטעון שהדרך היא הרבה יותר מעניינת מהמטרה, וסביר להניח שהציפיות אותן יצר תאב ברמזים המסתוריים השונים אותם פיזר לאורך שנים כה רבות היו מתאכזבות מכול תשובה אותה היה מספק בסופו של עניין. מעבר לכך, סביר להניח שגיבור כמו ארל דומארסט, לאחר שהגיע לבסוף לכדור הארץ, היה מוצא אותו כמקום מאכזב מאוד בהשוואה לעולמות המקסימים בהם ביקר במהלך ספרי הסדרה, והוא היה מעדיף לחזור אל הכוכבים. 

הסדרה הגיעה, לבסוף, לסיומה, אך לא לפני ששימשה מקור השראה לסדרת משחקי התפקידים המדע-בדיונית הראשונה, הוותיקה והמפורסמת מכולם, TRAVELLER .

משחק זה, שנוצר לראשונה באמצע שנות השבעים, קיים עד היום במאות גרסאות שונות, והתנהל תחילה ביקום של דומארסט. גיבוריו היו נוודים מסוגו של דומארסט, שנעו בספינות מוקפאים ב"זמן מהיר", "זמן איטי" וכיו"ב, (כל זאת ללא כל קרדיט לסדרת המקור וליוצרה), אך כיום התפתח כל כך והפך מפורט ומורכב כל כך, עם מגוון עצום של גזעים חיזריים שאינם קיימים כלל בסדרת הספרים, אימפריות גלקטיות וכד', עד שקשה כבר להכיר בה את האלמנטים המקוריים של סדרת הספרים והיקום הפרטני של דומארסט נזנח.

TRAVELLER הוא היום תעשייה של ממש, עם יקום מפורט ומגוון הרבה יותר מכפי שהיקום של תאב ודומארסט היה אי פעם, אבל המקור היה סדרת דומארסט של תאב וגיבוריה, נוודי החלל, ממשיכים עדיין במסעותיהם, ומן הסתם ימשיכו כל זמן שמשחקי התפקידים ימשיכו להיות פופולאריים.    

לאחרונה נתקלתי בטרילוגיה של סיפורים בשםTHE FOREVER HERO , מאת סופר בשםL.E. MODESIT . העלילה הבסיסית היא זו של "דומארסט"- מכדור הארץ ההרוס של העתיד נלקח ילד מוכשר אל הגלאקסיה, שם הוא מקדיש את חייו למצוא מחדש את עולמו ולשקם אותו אקולוגית. לשם כך עליו להפוך ללא פחות ממנהיג של קיסרות גאלקטית. הסיפור נחמד מאוד, אבל עדיין…אני מעדיף את הנווד הבודד ואת יריביו העקשניים ומקפיאי הדם, ואת התעלומות שפתרונן תמיד נראה כה קרוב, למרות שהוא לא מגיע לעולם.

פורסם בגירסה שונה באתר האגודה למדע בדיוני ופנטזיה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.