אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טרויה השחורה


אלי אשד's picture
תאריך פרסום קודם: 
2003
כרזת  הסרט טרויה. בראד פיט בתפקיד אכילס. מבקר התרבות והמשורר מתתיהו שמואלוף התלונן במאמר ביקורת חדש שלו על הסרט "טרויה" כי זהו סרט גזעני מאחר שמנהיג היוונים המנצחים אכילס מוצג בו כבלונדיני כחול עיניים.
כרזת הסרט טרויה. בראד פיט בתפקיד אכילס. מבקר התרבות והמשורר מתתיהו שמואלוף התלונן במאמר ביקורת חדש שלו על הסרט "טרויה" כי זהו סרט גזעני מאחר שמנהיג היוונים המנצחים אכילס מוצג בו כבלונדיני כחול עיניים.

 

מבקר התרבות והמשורר מתתיהו שמואלוף התלונן במאמר ביקורת חדש שלו על הסרט "טרויה" כי זהו סרט גזעני מאחר שמנהיג היוונים המנצחים אכילס מוצג בו כבלונדיני כחול עיניים.

שמואלוף גם מתלונן על כך שבסרט לא מופיעים כל אלים מה שלדעתו מהווה פגם חמור שפגע ברגשותיו כאדם מסורתי ( כלומר עדיף להיות פגאני על אתאיסט).

שמואלוף מפנה את הקוראים ל"שיח השחור "באקדמיה האמריקנית במיוחד זה מיסודו של מרטין ברנאל באקדמיה האמריקנית ולשיח הפוסט מודרני מיסודו של מישל פוקו שמראים  מזה שנים על הגזענות של התרבות הלבנה שניסתה להסתיר את כל הישגיהם העצומים של השחורים.

אין לי שום סימפאטיה לטענות שמנסות להשליך על העבר בעיות מודרניות. אבל כפי שמר שמואלוף ציין זהו נושא חשוב מאוד כיום בשיח האקדמאי המודרני אם כי לא זה ההיסטורי –ארכיאולוגי. המדובר בדיון שמתבסס על טענות של קבוצות שונות של "זהות שחורה" ( חלקן או רובן אגב הן אנטי יהודיות קנאיות ) שטוענות שהמצרים הקדומים היו שחורים וכי המצרים היו אבות התרבות האנושית שנגנבה כולה בידי היוונים, היהודים ושאר עמים לבנים שלהם לא היה שום שכל וכל יכולת להמציא משהו בעצמם.

מסקנה : השחורים הם יוצרי כל תרבות. הלבנים הנבלים הם לא יותר מגנבים ומתחזים.

לטענתם הפילוסוף היווני סוקרטס היה שחור, הפילוסוף היווני אריסטו הנחשב לאבי המדע המערבי גנב את כל הידע שלו מהספריה שבאלכסנדריה שבה רוכז הידע המצרי (אמנם הספריה באלכסנדריה נבנתה רק לאחר מות אריסטו אבל זה באמת לא רלוונטי והיטפלות לקטנות).  

מעניין שדווקא המצרים המודרניים צאצאי המצרים הקדומים ( שאינם שחורים ברובם ) מסתייגים מאוד מכל הטענות האלה ורואים בהם דוגמה לטירוף אמריקני .

בכל אופן הטענות האלה שברובן הן מופרכות לחלוטין קיבלו מכובדות מסוימת הודות לספר של סינולוג יהודי בשם מרטין ברנל. ברנאל חיבר ספר בשם "אתנה השחורה" שבו פירט וניתח את תולדות הזלזול במחקר האירופאי והמערבי כלפי תרומתם של העמים הלא מערביים והלא אירופיים כמו מצרים וגם של היהודים והפיניקים השמיים. ברנאל קרא להעריך הערכה חדשה את התרומה שתרמה מצרים לתרבותה יוונית הקדומה שהחוקרים לא הודו בה עד כה מסיבות גזעניות גרידה וקרא לא לזלזל בטענותיהם של אנשי ה"זהות השחורה".  אלו כמובן קפצו כמוצאי שלל רב על ספרו של ברנאל (למרות העובדה המרגיזה מבחינתם שהמדובר ביהודי). ספרו של ברנל אכן עורר ויכוחים רבים בשיח האקדמי בשנות התשעים וכמה מטענותיו לגבי ההתעלמות הגזענית במחקר מתרומת מצרים והפיניקים אכן התקבלו. אולם כאשר ניסה להציג ניתוח היסטורי אלטרנטיבי משלו בספר המשך ל"אתנה השחורה" על מה קרה באמת בימי קדם במערכת היחסים בין יוון ומצרים, טענותיו נדחו בדרך כלל  בידי המחקר האקדמאי.

לקוראים מומלץ לקרוא את הספר "בחזרה אל אתנה השחורה" BLACK ATHENA REVISITED  בעריכת מרי לפקוביץ שבו שורה של היסטוריונים וארכיאולוגים ומומחים בתחומים הקלאסיים מנתחים אחת לאחת את טענותיו של ברנאל (אלו שנוגעות לתולדות ימי קדם, לא אלו שנוגעות לתולדות המחקר המודרני) ולרוב מוצאים אותם כשגויות וכמופרכות מבחינת המחקר ההיסטורי הדקדקני. ברנאל שעורר ויכוחים סוערים בשנות התשעים חזר כיום לשוליים של המחקר וככל הנראה יישאר שם.

 

כמובן שמבחינת אנשי "השיח השחור " כל זה אינו משנה מהומה שהרי אנו לא עוסקים כאן במחקר היסטורי אמיתי שמתפקידו לברר בצורה אובייקטיבית איך באמת היו הדברים בימי קדם אלא בבעיות של שיח וזהות פוליטית של היום. אנשי ה"שיח השחור" התעלמו מהממצאים האלה או שהאשימו בפשטות את כל החוקרים הנ"ל בגזענות ושנאת שחורים (בלי להתמודד עם טענותיהם כמובן שכן בדרך כלל הם אינם מסוגלים לעשות זאת) ובכך סגרו את העניין.

ולגבי השיח ההוליוודי הגזעני בעניין זה אולי כדאי לציין שבימים אלה מתוכנן סרט על המצביא הקרתגני חניבעל ומלחמתו ברומאים שבו יככב השחקן ההוליוודי השחור דנזל וושינגטון בתפקיד חניבעל.

אנשי הוליווד קיבלו כאן את הטענה של אנשי השיח השחור שכל דמות ידועה שאי פעם חיה ביבשת אפריקה הייתה כתוצאה מכך שחורה. ומכיוון שקרתגו הייתה עיר בתוניס של היום שהיא בצפון אפריקה המסקנה הבילתי נמנעת היא ...שתושביה היו שחורים.

אמנם לפי כל מחקר היסטורי ידוע הקרתגנים היו לבנים שמיים ואם כבר קרובים יותר מכל אחד אחר ליהודים דווקא, אבל למרבית הצער להיות יהודי זה לא פוליטיקלי קורקט בשיח השחור.

אבל בטוחני שאם להסתמך על הביקורת הזאת של מר שמואלוף הוא יקבל בברכה את הסרט על חניבעל. תהיה לו רק בעיה אחת איתו, במציאות חניבעל הפסיד במלחמה כנגד הרומאים. כבר עכשיו אני יכול לקבוע שמר שמואלוף יטען בביקורתו העתידית כנגד הסרט "חניבעל" שיש בו אליגוריה על המאבק בין האימפריה האמריקנית השטנית (רומא) ובין העולם השלישי המיוצג בידי חניבעל השחור. ותבוסתו של חניבעל מראה על הגזענות של הוליווד.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.