אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סיכום 2016 שלי


מירב גולן's picture
A Strangeness in My Mind / Orhan Pamuk

A Strangeness in My Mind / Orhan Pamuk

אז הנה חלפה עוד שנה פורה של קריאה וצפייה בסרטים טובים יותר וטובים פחות. שוב, הסיכומים האלו לא פשוטים, כיוון שאני כותבת בעיקר על מה שאני אוהבת, וקשה ל"סכם".. ושוב נעניתי לאתגר לאחר שכמה מחבריי דרשו ממני סיכום כזה. ברשותכם, אשתדל לקצר את רשימת הספרים הארוכה שכתבתי עליהם השנה לרשימה קצרה יותר של ספרים (וסרט אחד) שבאמת אהבתי והשאירו בי חותם. אני חייבת לציין שני ספרים שלא כתבתי אך טלטלו את ליבי, ספרים שריתקו אותי באופן מיוחד, הקסימו והפעימו ואני משתוקקת כבר לקרוא את שאר הספרים בסדרת הרומנים הנפוליטניים של אלנה פרנטה. באופן אישי, אני מאוד אוהבת ספרים (וסרטים) שיש להם אמירה פילוסופית, חברתית, מגדרית (ועוד), אך גם כתיבה ציורית מפותלת אוהבת חכמה וחמה.

שנה ברוכה, פורה ומפרה!

מקור:

שלושה ספרים שלשלושת כותביהם זהו ספרם השני, ועוסקים במתחים שבין תרבויות

מעבר מנדלבאום / דליה כהן קנוהל

ספר הפרוזה השני של הסופרת דליה כהן קנוהל עסק בדמותה של ז'קלין כהנוב, סופרת ומסאית ילידת מצרים, אישה רב תרבותית, שהסתירה את דמותה האמיתית. סיפור ביוגרפי-דמיוני על דמותה של אישה שבמובנים רבים בישרה את השירה המזרחית בראשית ימיה של ישראל, ומי שסימלה מיזוג של תרבויות. ספר נפלא שרבוד ברבדים אינספור, מלא במשמעויות ומאיר מחדש את דמותה של אישה חזקה, אינטליגנטית שהעמידה את האישה המזרחית על רגליה.

לרשימה המלאה:

http://www.e-mago.co.il/magazine/maavar-mendelbaum.html

 

תשרין / איימן סיכסק

גם לסיכסק זהו ספרו השני, שכתוב כחליפת מכתבים בין שני אחים וסוד משפחתי שיתגלה אט אט. אולי בלי דעת איימן סיכסק כותב על קולוניאליזם ופוסטקולוניאליזם והשפעותיהם על ערביי ישראל והגדה, בעיקר בינם לבין עצמם. אז מצד אחד סיכסק מעביר ביקורת על היחס של ישראל לערבים ולפלסטינים, ועל הקרע המשפחתי שנוצר ומצד שני הוא בעצם כותב בשפה של אותה רשות שמתייחסת כך לאזרחיה, עברית. ואולי זהו אותו מטבע, אני רוצה להשתלב, אני רוצה לדבר בשפה שלכם, אבל אתם אל תתייחסו אליי כאל שונה, או כאל אויב. גם אנחנו גרנו (יפו, עיילבון) וגרים כאן, התייחסו אלינו שווה בשווה. והחברים והמשפחה שלנו בעזה הם גיבורים שמתו כיוון שרצו לשחרר את אדמתם

לרשימה המלאה:

http://www.e-mago.co.il/article/tishrin.html

גבריאל בן שמחון / נערה בחולצה כחולה

 וכן,  גם לגבריאל בן שמחון זהו ספרו השני, שעוסק בימיה הראשונים של ישראל והעלייה ממרוקו. בן שמחון כותב על הפערים שבין מזרחים לאשכנזים, בקשרים שבין צברים ועולים ובין העולים לניצולי השואה. ומעל הכל, זהו סיפור התבגרותו של נער, עולה חדש, ואהבתו הבלתי נגמרת לצברית. הספר כתוב כיומן שנכתב מגיל ארבע עשרה ועד לאחר הצבא, אולי כאוטוביוגרפיה של גבריאל בן שמחון עצמו. כתוב בהומור והמון חום.

לרשימה המלאה:

http://www.e-mago.co.il/magazine/blue-shirt-girl.html

 

תרגום:

שלושה ספרים שמשום מה לא זכו להיקרא "רבי מכר" למרות איכותם יוצאת הדופן

ניצב כל הלילות / נל הרפר לי

הספר, שהוא בעצם הטיוטה הראשונית של "אל תיגע בזמיר" לא זכה לאותה עדנה אך בוודאי שיש בו איכויות שלא נופלות מאף ספר אחר שתורגם השנה. ג'ין לואיז, סקאוט, גיבורת הספר וילדותנו, היא לא רק צופה, כפי ששמה מעיד עליה, היא פעילה ודעתנית לא מפחדת להתעמת עם הגזענות גם אם אביה מולידה לוקה בה. הספר מאפשר פרספקטיבה אחרת, דו כיוונית: הן של גיבורת הספר, שמספרת את סיפורה כאישה בוגרת והן של הקורא עצמו, מי שקרא את "אל תיגע בזמיר". הספר מאפשר בחינה מחודשת של ערכיו ומוסריותו של הקורא עצמו.

לרשימה המלאה:

http://www.e-mago.co.il/magazine/harper-watchmen.html

קבצנים וגאים / אלבר קוסרי

תרגום ראשון לסופר ממוצא מצרי שחי בצרפת כל חייו, כתב שבעה רומניים בלבד וכולם כתובים על וב-מצרים. בספר הזה קוסרי כותב על דמויות שנאבקות בקיום ובחירות תוך נקיטת ביקורת חברתית ומעמדית בהומור. הוא משתמש בסממנים חיצוניים ופריטי לבוש ושם אותם ללעג.

לרשימה המלאה:

http://www.e-mago.co.il/magazine/cossery-albert.html

סוחרי האומות/אלכסנדרוס פאפאדיאמנטיס

 לצערי הרב על הספר האיכותי הזה לא הרבה שמעו ובטח גם לא קראו. זוהי פרפרזה מעודכנת (נכתב ב 1882 וזמן הנרטיב הוא במאה ה-12 לספירה) לסיפור חטיפתה של הלנה מטרויה. לפנינו ספר שעוסק במהות הבגידה ומחשבותיה, התחבטויותיה והחלטתה של אישה, זהו ספר שעוסק בחטא ובעונשו, אך גם עוסק בסוחרי האומות – אלו שבעטיים נפלו וקמו אומות ואימפריות. "סוחרי האומות" יכול להיקרא כספר הרפתקאות רווי יצרים, אך ברובד העמוק יותרהוא עוסק בהלך מחשבותיהם והתחבטויותיהם של הדמויות בסיפור

לרשימה המלאה:

http://www.e-mago.co.il/magazine/merchants-of-nations.html

 

עיון:

ניר ברעם / הארץ שמעבר להרים

ניר ברעם לקח על עצמו מסע, הן תודעתי והן פיזי, כדי ללמוד איך באמת נראית הארץ שבה גר כל חייו, הן כסופר והן כעיתונאי. הוא טוען כי משנות ילדותנו אנו מוצפים בתמונות על הקונפליקט הישראלי-פלסטיני אבל למעשה לרוב אין לנו מושג איך באמת מתנהלים החיים בגדה המערבית. ספר חשוב!

לרשימה המלאה: (לחלק ראשון של המאמר, ובו קישורים לחלקים האחרים)

http://www.e-mago.co.il/magazine/bram-1.html

סרט:

הקשת / קים קי-דוק

זקן ונערה חיים בבידוד על ספינת דייגים כשהסמל על דופנה הוא הבודהה. סרט נפלא, עם מוסיקה מדהימה, משולב עם המון מיסטיציזם. סצנת הסיום עוצמתית, חזקה ומאוד משמעותית. קים קי-דוק ידוע בסרטיו הדתיים, מיסטיים ורוויי אלימות

לרשימה המלאה:

http://www.e-mago.co.il/article/bow.html

אנגלית:

A Strangeness In My Mind / Orhan Pamuk

הרומן התשיעי של הסופר ממוצא טורקי האהוב, ועדיין לא תורגם, לצערי. ספר שהוא רב קולי, מסופר מתוך כמה נקודות מבט, לעיתים משעשע לעיתים מכמיר לב. סיפור אהבה אולי לאישה אולי לעיר המחולקת תרתי משמע, איסטנבול, ומלאת הסתירות. ספר אפי, סאגה משפתחתי נוגעת ללב, המתרחש משנות החמישים של המאה הקודמת ועד לימינו. ספר שהוא עונג צרוף!

לרשימה המלאה:

http://www.e-mago.co.il/magazine/strangeness.html

 

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מירב גולן

.