אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יצירות של אילנה רביב בכניסה לבית המשפט בירושלים


אילנה רביב אופנהיימר. באדיבות: הילה קומם
אילנה רביב אופנהיימר. באדיבות: הילה קומם

שתי יצירות מונומנטליות של האמנית אילנה רביב
הוצבו בכניסה לבית משפט השלום בירושלים

היצירות: "דבורה הנביאה" ו"מאבק יעקב במלאך" הושקו בכנס סגור בנושא "אמנות ומשפט" לכבודה של האמנית 

בכנס, שנערך ב10.11.16  נכחו מספר רב של שופטים ביניהם כבוד שופט בית המשפט העליון בדימוס מר גבריאל בך.  נשאו דברים נשיא בית המשפט כבוד השופט אביטל חן, האוצרת ד"ר אורנה יאיר, מנהלת מוזיאון מורשת בתי המשפט, פרופסור דוד שוורץ, וכן האמנית אילנה רביב (אופנהיים).

הנהלת בתי המשפט שכרה לחמש שנים מהאמנית הבינלאומית אילנה רביב יצירות לצורך הצגה בכניסה של בית המשפט השלום בירושלים. רביב הגיעה לבקר במקום, וכשראתה במעלה המדרגות קיר מקושת  עלתה לנגד עיניה דמותה של דבורה הנביאה, האשה והשופטת הראשונה של עם ישראל, היחידה מבין השופטים  שהוענק לה התואר נביאה, דמות מרתקת.
דבורה, הנביאה הראשונה של עם ישראל תיכננה ביוזמה רבה את הקרב והאסטרטגיה במלחמה כנגד יבין מלך חצור ושר צבאו סיסרא שביקשו להשמיד את שבטי ישראל. על אישיותה המאירה כלפיד נקראה "אשת לפידות".
עליה נכתב  "ויעלו אליה בני ישראל למשפט " והרי כאן אנו עולים במדרגות לבית המשפט.
הציור השני שנתלה במקום  הוא ציור המאבק בין יעקב והמלאך, אותו יצרה בהשפעת מכתב מאחיה יהודה אופנהיים ז"ל, שכתב על מאבק יעקב במלאך. בציור זה משתקפת מטפורה של מאבק עם ישראל לדורותיו.
רביב רואה קשר טבעי וישיר בין שתי העבודות. יעקב נקרא "ישראל", ודבורה הצילה את עם ישראל ונאמר בשירתה "שקמתי אם בישראל". שני מנהיגים אלו נודעו ביכולת שלהם לתקשר עם בני העם בגובה העיניים, להכנס לנעליהם ולהבין את אשר בליבם. הקשבה, חמלה והבנה למצב האדם הן תכונות חיוניות לשופטים.
שמות הציורים וכן הפסוקים הרלבנטיים בתנ"ך מופיעים בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית.

וּדְבוֹרָה אִשָּׁה נְבִיאָה...הִיא שֹׁפְטָה אֶת-יִשְׂרָאֵל… וַיַּעֲלוּ אֵלֶיהָ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, לַמִּשְׁפָּט. (שׁוֹפְטִים ד'4-5)

وَدَبُورَةُ امْرَأَةٌ نَبِيَّةٌ... هِيَ قَاضِيَةُ إِسْرَائِيلَ... وَكَانَ بَنُو إِسْرَائِيلَ يَصْعَدُونَ إِلَيْهَا لِلْقَضَاءِ. سَفَرُ الْقُضَاة 4، الْآيَات 5-4

And Deborah, a prophetess… she judged Israel... and the children of Israel came up to her for judgment. Judges 4, 4-5

----------------------------------------

וַיֹּאמֶר, לֹא יַעֲקֹב יֵאָמֵר עוֹד שִׁמְךָ--כִּי, אִם-יִשְׂרָאֵל:  כִּי-שָׂרִיתָ עִם-אֱלֹהִים וְעִם-אֲנָשִׁים, וַתּוּכָל. בְּרֵאשִׁית לב,כט

فَقَالَ: لاَ يُدْعَى اسْمُكَ فِي مَا بَعْدُ يَعْقُوبَ بَلْ إِسْرَائِيلَ، لأَنَّكَ جَاهَدْتَ مَعَ اللهِ وَالنَّاسِ وَقَدَرْتَ. سِفْرُ التَّكْوِينِ، الْآيَات 28:32

And he said, Thy name shall be called no more Jacob, but Israel: for thou hast striven with God and with men, and hast prevailed. Genesis 32, 28

 

אילנה רביב היא אמנית פוסטמודרנית המפרקת צורות ואובייקטים ויוצרת אותן מחדש על הבד, ללא פרספקטיבה, תוך הקפדה על איזון והרמוניה בין הקווים, הצבעים והצורות הנוצרים על הבד.
היא שואבת השראה מציורי קיר ומאמנים כמו: טיציאן, וורונזה, פרנס האלס, וולסקאס, סזאן, מאטיס, פיקאסו, דה קונינג. השראתה המרכזית היא מרב האמן הניו-יורקי נוקס מרטין, המורה שלה ומהסגנון שהוא יצר "ריאליזם סינטטי."  

אילנה רביב (אופנהיים) ילידת ת"א ובוגרת Art Students League of New York . רביב הציגה בגלריות ומוזיאונים בישראל, ארה"ב, אירופה, ובמזרח הרחוק. עבודותיה נמצאות באוספים פרטיים, אוספי חברות ומוזיאונים, ובין השאר באוסף הקבוע של המוזיאון הרוסי הלאומי בסנט פטרסבורג, באוסף הקבוע של המוזיאון לאמנות מודרנית במוסקבה, ובאוסף הקבוע של מוזיאון השואה בוושינגטון די.סי.  אילנה רביב יוצרת ציורי שמן ואקריליק, רישומים, אקוורלים, תחריטים, יציקות ניר, שטיחי קיר, ועבודות מונומנטליות. בשנת 2008 קיבלה את "אות אשת העיר תל-אביב-יפו " בתחום האמנויות.

אילנה רביב

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הילה קומם

.