אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

משחטת פרות: The Sellout by Paul Beatty


The Sellout / Paul Beatty

The Sellout / Paul Beatty

הספר נכתב כמונולוג של צעיר שחור המצפה לשימוע שלו בבית המשפט העליון (שאחד מפקידיו  הדליק לו באדיבות ג'וינט ), מצויד בעו"ד שרלטן וגדוש מריחואנה עד קצות הגבות. כבר ממשפט הפתיחה, הוא מונה את רשימת העברות המצופות מעבריין שחור (החל מגנבת תור וכלה באוננות במושב השמור לקשישים באוטובוס) וטוען לחפותו בכל אחת ואחת מהן, ועדיין כבול באזיקים הוא מואשם בגזענות, עידוד הפרדה גזעית והחזקת עבדים.

בטון כמעט אדיש ונטול רגשנות של סטנדאפיסט, היודע כי הוא חייב לשמור על פני פוקר רציניים לא רק כשהשופט השחור מתפרץ עליו בצרחה גבוהת טון "ניגר אתה משוגע ?" אלא גם כאשר הערבות שפוסק לו השופט ממוצא וייטנאמי עומדת מלון ושני תפוזים סיניים ( לא ברור אם תודות להכרזת הסנגור כי פוטנציאל הבריחה של מרשו קלוש מאחר והמשאית שלו נוסעת על אתנול או שריר אירוניה מפותח ) . וממליץ לפנות את 5 השנים הבאות לטובת העניין.

אז איך הוא הגיע לשם ? המספר מתחיל מתיאור החינוך הביתי שקיבל מאביו (קרל יונג ), סוציולוג חובב ניסוים, המעביר את בנו בגרסאות משלו לשלל ניסויים פסיכולוגים, החל מאלברט הקטן ועד למבחן הצייתנות של מילגרם. כאשר המטרה היא להנחיל ל 'עכבר המעבדה השחור שלו" את המודעות להיותו קורבן לגזענות.  מאחר שהילד משמש גם כקבוצת הניסוי וגם כקבוצת הביקורת הוא פחות או יותר מחשמל עצמו  למוות. כמעט. וניצל (לאחר טיגון ביצים לא קל) רק תודות ל 'ספרות המחקרית' שאביו מקריא לו בתור סיפורי לילה טוב.

לאחר שאביו נורה על ידי שוטר ומלבד המשק המתפורר, ירושתו היא שטר חוב ללוויה, המספר מנסה להחזיר את דיקנס (עיירת מגוריו הכפרית והמוזנחת) למפה, ממנה הוסרה מאחר ש'עשתה בושות' לקליפורניה. כשלטענתו, בעולם פוסט גזעני התשובה היחידה שלו למלחמה הדון קישוטית של אביו, בגזענות שהפכה למקסימום מאורר (להבדיל מתחנת רוח), היא קריאה להשבת העבדות (כולל תשלום נכבד למלכת סאדו שתצליף בעבד המזוכיסטי שלו) ואפליה גזעית.

מלבד החוב, הוא מקבל בירושה מאביו חברות במועדון היוקרתי "דאם-דאם–דונאטס אינטלקטואל", המתכנס  במפתיע  ב..חנות הדונאטס.  כוכב המועדון,  פוי צ'יישר, קולגה ומתחרה של אביו, המתלונן שמארק טווין עשה שימוש יתר במילה 'ניגר' ועמל כתיבת טום סוייר מחדש – כטום סווארה (השחרחר) בו כל 'ניגר' יוחלף ב 'לוחם שחור'. פוי צ'יישר שבנה קריירה על גנבת רעיונות מאביו ועכשיו קורא למספר 'בוגד ' (sellout ).  המייצג האולטימטיבי של מי שמתעקשים להרכיב את מסע הקידום העצמי שלהם על גב החמור הזקן והצולע  של "המלחמה בגזענות".

בעולם ה'פוסט-גזעני' של ימינו (אובמה ושות' ), שבטי מצייר, הגזענות נמצאת בעיקר בראש של מי שמגדרים עצמם כקורבנות הגזענות. הגדרה עצמית, כקורבן גזענות, היא הגזענות החדשה שבעצם משליכה את הגזענות על קורבנות  הסובלים  ממודעות יתר {מביכה} לכל מה שעלול להתפרש כגזענות. כמו כל קומיקאי טוב בטי  חזק בהגזמות, אבל אפילו לולה, הגיבורה של טוני מוריסון (בספרה האחרון God Help the Child) היא צעירה מודרנית ומצליחנית היוצאת למסע כפרה והרס עצמי , שבסיסו עומדת דחיית אימה השחורה-בהירה את הבת השחורה-כהה. אם כי מוריסון מתמקדת יותר באכזריות האירוניה של מורשת הפסיכולוגית.

אבל במקביל ל'גרסה הרשמית', כל הדעות הקדומות והסטריאוטיפים עדיין צורחים ובועטים ואולי חזק במיוחד כשמושא הסטריאוטיפ מסרב לתפקד בהתאם למצופה ממנו. כי אנשים מסרבים להתרגל וממשיכים להתפעל לא רק מהאבטיחים המרובעים שהמספר מגדל, אלא גם מהנשיא השחור שאוטוטו שתי כהונות מאחוריו. 

בטי מנער מרבצן שלל בדיחות גזעניות ומתמחה ביצירת סצנות  בהן האבסורד רק מאתגר את הגרוטסקה. אם לרגע נראה כי בטי מחרבן על המאוורר (בלי בושה ובלא לטרוח להתיישב ) זה לא מה שמפריע לו לקלוע, כשעל הכוונת לא רק המלחמה בגזענות (שכפות ידיים שמנוניות הפכו לכלי ניגוח ומניפולציה חברתית פוליטית), אלא גם חוקת ארצות הברית, אורבניזציה, חקלאות מודרנית, התנועה לזכויות האזרח, קשר בין אב לבנו, שיווין בין גזעי, חינוך וכמובן כל מה שנגוע ולו בקמצוץ של פוליטיקלי קורקט. (רשימה חלקית בהחלט ).

ואזהרה אחרונה (בייחוד למי שסובל מניוון קל של שרירי הצחוק), בטי יורה בצרורות, זיקוקים הקורעים באכזריות את הבטן, ומגדיר מחדש את המושג קומדיה שחורה.

כי למרות שהוא לא חס על פורטוריקנים, מקסיקנים, רד-נקים ושאר צבעונים, מרכז הכובד הוא שחור ובטי מנצל עד הסוף את זכות השמי להיות אנטישמי או יותר נכון  זכותו הבלעדית של הניגר לצעוק ניגר.

**

פול בטי יליד 1962 , סופר אמריקאי  בעל תואר שני בכתיבה יוצרת מברוקלין קולג ותואר שני בפסיכולוגיה מאוניברסיטת בוסטון. פרסם שני ספרי שירה , אנתולוגיה של הומור אפרו-אמריקאי וזהו הרומן הרביעי שלו . הספר זוכה פרס בוקר 2016

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת שמואל הדס

.