אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הלב בוכה והנשמה כואבת


ילדה סורית בת, חולת סוכרת, במרכז רפואי זיו
ילדה סורית בת, חולת סוכרת, במרכז רפואי זיו

חברת 'אבוט' הגרמנית תרמה מד סוכר רציף חדיש לילדה סורית בת 10 חולת סוכרת שאושפזה במצב קשה במרכז הרפואי זיו בצפת

ברנרד בריסולייר, בכיר בחברת 'אבוט' גרמניה, תרם באמצעות חברת "גפן מדיקל" נציגתה בישראל, מכשיר מד סוכר המשוכלל ביותר בעולם, לילדה סורית בת 10, שהובאה על ידי צה"ל, במצב קשה, עם סוכרת 1 ומטופלת במרכז הרפואי החדש לילד, שבמרכז הרפואי זיו בצפת.

במסגרת הטיפול ההומניטרי בסורים, הובאה על ידי צה"ל ילדה סורית בת ה- 10, מלווה באמה, כשהיא במצב קשה מאוד, עקב מחלת סוכרת 1 בו לקתה.

ד"ר אורנה דלי-גוטפריד, מנהלת המרכז לסוכרת נעורים במרכז הרפואי זיו אומרת, כי הילדה הגיעה במצב קשה מאוד, עם חשש לחייה, כאשר האבחון היהחמצת סוכרתית קשה, על רקע סוכרת סוג 1 שאובחנה אצלה לראשונה. ומסבירה כי חמצת סוכרתית היא שילוב של עליית רמת הסוכר בדם וירידה בחומציות נוזלי הגוף, המופיעה בסוכרתיים לפני אבחנת הסוכרת, במקרה של אבחנה מאוחרת אחרי תקופה ארוכה של רמות סוכר גבוהות.

ד"ר דלי גוטפריד אומרת כי גם ותק במקצוע הרפואה ושנים בטיפול בילדים ובני נוער סוכרתיים, לא מכין לרגעים אנושיים מסוג זה של מפגש עם ילדה סורית מדהימה, שהגיעה מהתופת בסוריה

"למן הרגע הראשון הובהר לצוות ולי, כי כאשר יסתיים הטיפול, הילדה תוחזר אל התופת. בידיעה קשה זאת ניגשנו לטפל בילדה השברירית. העיניים הטובות שלה, הכרת הטוב על כל מחווה רגילה שאני מבצעת תמיד, עבור כולם, ממנה היו כל כך עמוקים וכל כך מרגשים. הילדה נראתה עם הגעתה, כמו עלה נידף ברוח, עיניים עצובות ונפש חבולה. אט אט, נפתחה אלינו בטחה בנו, ועם תהליך הטיפול היום יומי האינטנסיבי, התרופתי והנפשי, התגלתה ילדה יפת מראה, שהמשקל שהעלתה על גופה, יצר עבורה ממד של בריאות והתחזקות והכרת הטוב הילדותית ומלאת התום גרמה לי להמיה משמעותית בלב" אומרת ד"ר דלי-גוטפריד.

הילדה הסורית שבתה את לב כולם. היא טופלה על ידי העו"ס פארס האחראי על הטיפול בפצועים והמשפחות מסוריה, כבר כמעט 4 שנים, באופן אנושי ומקצועי, אחיות המרפאה, דיאטניות ואפילו מטופלים דוברי ערבית, כולם התגייסו לטובת סיוע לילדונת הסורית הרזונת והמקסימה מתוך רצון כן ואמיתי לעזור.

עוד מספרת ד"ר דלי גוטפריד, כי כאשר הילדה הסורית אושפזה , הגיעה לאשפוז גם ילדה דרוזית, שזוהתה אצלה לראשונה סוכרת ואפיון לחמצת. ההבדל היה שהילדה הדרוזית אובחנה בשלבים ראשונים, נוטרה מיד על ידי מערכת מד סוכר רציף ובמהלך הטיפול כבר הופנתה לקבל את קצבת ביטוח הלאומי וסיוע בקהילה, זכתה לציוד חיוני לטיפול בסוכרת מקופת חולים ובהמשך אף שוחררה לביתה כשהיא ומשפחתה מנהלים קשר יום יומי עם המרכז לסוכרת נעורים בזיו. הילדה הדרוזית תושבת ישראל, כבר חזרה לשגרת הלימודים בבית הספר ואף הספיקה להגיע למעקב ראשון מהבית במרכז לסוכרת נעורים. כל זאת בעוד הילדה הסורית מאושפזת לאורך כל התקופה.

"הניגוד הזה, בין מצבה של ילדה תושבת ישראל, לבין ילדה באותו גיל תושבת סוריה רק חיזק את תחושת התסכול והחשש לעתידה וגורלה של הילדה מסוריה" מציינת ד"ר דלי גוטפריד שהחליטה לעשות מעשה.

היא פנתה לבכיר בחברת "אבוט" גרמניה, מר ברנרד בריסולייר, שהינו ידיד אמת של המרכז לסוכרת נעורים בזיו, שחש את העצב והצער העמוק בקולה של ד"ר דלי גוטפריד והחליט להעניק תשורה משמעותית ומצילת חיים לילדה הסורית, מוכת הגורל.

תוך כמה ימים הגיע למרכז הרפואי זיו, באמצעות נציגי חברת "גפן מדיקל" גיא גפן ושחר כהן, המכשיר המשוכלל ביותר בעולם לניתור סוכר "ליברה" וכן אספקת חיישנים לתקופה של מספר חודשים!

"היה זה מחזה סוריאליסטי אמיתי" אומרת ד"ר דלי-גוטפריד "מן התופת, המלחמה, העוני, הדלות, המצוקה והכאב, הילדה שלנו חוברה לאחד החידושים הטכנולוגיים החשובים ומעוררי התקווה בעולם בתחום הסוכרת. האמא והילדה היו מאושרות כל כך. במכשיר ה'ליברה' מותקן חיישן משוכלל שמוחלף רק כל 14 יום, ומאפשר מדידת סוכר על ידי סריקה ללא דקירה".

מאחר ואין בתי חולים או מרפאות באזור בו מתגוררת המשפחה, עקב מלחמת האזרחים בסוריה, הכשיר צוות המרכז לסוכרת נעורים את האם, במשך שבוע, בשימוש ותפעול המכשור, קריאת הנתונים וטיפול בילדה.

ד"ר דלי-גוטפריד מודאגת: "כיצד מחזירים ילדה ואם אל התופת? וגם אם יציידו אותה באינסולין, לכמה זמן זה יספיק? מי יטפל בה שם? הרי לא מדובר במחלה או ניתוח שטיפלנו בהם בישראל ומחלימים מהם, סוכרת סוג 1 הינה מחלה כרונית, כאשר חיי המטופל בסכנה תמידית ותלויים באינסולין. ללא אינסולין אין חיות. מי יעקוב אחר הילדה? מי ידאג שיהיו לה די סטיקים, חיישנים וכו'. גם הציוד שאנו נצייד אותה, זקוק לקירור והאם אומרת שלא תמיד יש חשמל בכפרים והם משתמשים במקרר אחד למספר משפחות. האם בטוח לשמור שם אינסולין? מכשיר ה'ליברה' זקוק להטענה. מה יקרה בזמן הפצצות? בעת הפסקת חשמל? האם תמיד יהיה לילדה די מזון, מה יקרה כשתחווה ירידות סוכר?" אומרת ד"ר דלי-גוטפריד.

ד"ר דלי גוטפריד מספרת, כי לאורך השנים הוקם במרכז לסוכרת נעורים שבמרכז הרפואי זיו - שרות של סוכרת סוג 1 ששמעו הגיע למרחוק. לטיפול,מגיעים מטופלים מכל רחבי הארץ ואפילו מעבר לים. הבסיס לפעילות הינו עבודה סביב השעון, שבתות חגים ומועדים 24/7. הקשר הטלפוני הרציף, הגעה למרפאה ככל שנדרש. המרפאה עובדת החל מהשעות המוקדמות של הבוקר עד הלילה. במרפאה שימוש בטכנולוגיות הכי חדשות בעולם וידע מקצועי ברמת איזון גבוהה של המטופל.

"בהגעה למרפאה פוגש את המטופל צוות רב מקצועי של מזכירות, אחות, דיאטנית, עו"ס המשמשים בבחינת מורה נבוכים להתמודדות עם מהמורות הסוכרת והנה בטיפול בילדה הסורית, המקסימה הזו, הדגם הזה לא יכול היה לעבוד כפשוטו. הילדים הינם הקורבנות הקשים ביותר של המלחמות בעולם.

הלב בוכה והנשמה כואבת" מוסיפה ד"ר דלי-גוטפריד. 

שם מחבר: 
יעל שביט
משרד יחסי ציבור שולח: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

עוד יחצנות לפריסטייל ליברה, סנסור לעניים

אז מה היה לנו:
ילדה חולה, באמת נוגע ללב,
סוריה של דעאש ואסאד - מצית את הדמיון.
חברה שפיתחה סנסור עם יכולות בינוניות ומטה, למעט אורך חייו על הגוף והעובדה שהוא מגיע מכוייל
חברת יח"ץ שמנסה להמציא את הגלגל מחדש.
במקום לנסות ליחצן את מה שאין, תתחילו להסביר מה שיש בליברה: תחליף חמוד לבדיקת גלוקומטר לחולים שלא אושר להם סנסור רציף (מעל גיל 18 ללא אירועי היפו קיצוניים), ויתכן שבעתיד יהיה אפילו זול יותר.
חולי סוכרת שמכירים קצת את התחום, ואליהם בעצם פונה הפרסומת בוכים מצחוק: בוכים מהמחיר וצוחקים על היומרה עליה נכתב כאן.

יחצנות בשקל

כל הכבוד לבית החולים זיו על העניין. אך סתם לתשומת לב הקוראים. פריסטייל ליברה עולה 300 שקל בלבד. וגם החיישנים למשך 3 חודשים עולים כ-1,500 שקל ללקוח.

בארץ החברה עצמה משווקת ערכת היכרות של המוצר + חיישנים ל-3 חודשים במחיר של 1,850 ש"ח. לחברה עצמה זה עולה גרושים.

אז בבקשה תפסיקו לעשות את זה כאילו מדובר בתרומה ענקית ממדרגה ראשונה (שנתרמה ע"י 'בכיר בחברת אבוט בגרמניה'). זה לא יותר מכתבת יח"צ על מוצר שהתחילו לאחרונה לשווק בארץ.

מד סוכר

רוצה להמליץ על דוקרנים למדידת סוכר של חברת דקר מכשור וציוד רפואי
https://www.dakar.co.il/product/%d7%93%d7%95%d7%a7%d7%a8%d7%a0%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%9e%d7%93-%d7%a1%d7%95%d7%9b%d7%a8-100-%d7%99%d7%97-21g-2-8mm

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תקשורות

.