אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פרגולה מעץ גושני: יתרונות, חסרונות וטיפים לתחזוקה


דודי שרון's picture
פרגולה גושנית בכניסה לבריכה

אחד הפרמטרים החשובים ביותר בבחירת פרגולה הוא סוג העץ ממנו עשויה הפרגולה. סוג העץ קובע בין היתר את משקל הפרגולה, (עד כמה ההדבקה שלו קלה, אופי הליטוש, הצביעה ועוד) וכמובן את מחיר הפרגולה ועמידותה.

במה מאופיינת פרגולה מעץ גושני?
העץ הגושני הנקרא גם עץ גושני לבן (לא לבלבל עם עץ לבן המיועד לבנייה!) מקורו באירופה והוא משתייך למשפחת המחטניים. לפני הליטוש והעיבוד הסופי שלו, הוא מזכיר מאוד את עץ האשוח. ראוי להזכיר שיש גם סוגים נוספים של עצים גושנים כמו למשל עץ גושני דאגלס פייר המאופיין בצבע אדמדם, עץ אורן גושני ועץ אלון גושני (שמקנה לפרגולה מראה יוקרתי יותר), אך אלו פחות פופולאריים.

העץ הגושני הוא אחד העצים הפופולאריים ביותר לבניית פרגולה כיום בשל העובדה שהוא נוח להדבקה, מתייבש מהר וקל ללטש ולצבוע אותו בצבעים שונים (החל מחום כהה ועד לבן לחלוטין). לעומת זאת, ההברגה שלו היא יחסית קשה ולכן צריכה להיעשות על ידי איש מקצוע מיומן ביותר. העץ הגושני הוא מסיבי ומגיע בחתכים גדולים עם קורות ארוכות במיוחד, כך שהוא מעניק לפרגולה מראה כפרי קלאסי עם סדקים רבים ועיניים רבות , כך שהוא מתאים למי שרוצה לשוות לגינה שלו מראה אותנטי.

לצפיה בגלריית פרגולות, מידע ויעוץ לחץ כאן

דבר אחד שחשוב לדעת הוא שלמרות שהעץ הגושני עצמו הוא זול יחסית, הרי שנדרש יותר חומר גלם על מנת לבנות את הפרגולה, כך שבסופו של דבר, הפרגולה עצמה עשויה להיות יקרה יחסית לבנייה.
למרות שאפשר לתמוך בפרגולה באמצעות עמודים העשויים מעץ גושני גם כן, ישנה אפשרות לתלות אותה ללא תמיכה ובתנאי שמחברים אותה על ידי טלסקופים בזווית של 45 מעלות לקיר.
הצללת הפרגולה הגושנית

את ההצללה לפרגולה (הכיסוי בין הקורות) ניתן ליצור באמצעות עץ אורן שעבר תהליך של חיטוי באימפרגנציה או באמצעות מחצלות במבוק / ערבה. מי שרוצה יכול אפילו להשתמש ברעפים או מתכת, מכיוון שקורות הרוחב של העץ הגושני הן מסיביות במיוחד (בתנאי שהן לא עקומות או מעוקלות וזה דבר שיש לבדוק עוד במחסן העצים). עם זאת, יש כאלו שיעדיפו שלא להשתמש בפתרון זה מכיוון שהוא מפחית מהמראה הטבעי של הפרגולה.
אפשר גם לבחור בכיסוי פלסטי מסוג סנטף (של פלרם) או פוליגל. כיסויי הפלסטיק מגנים טוב יותר על הפרגולה בתקופת החורף מפני הגשם וכוללים גם שכבת הגנה מפני קרינת ה -UV, כך שהם מעלים באופן ניכר את השרידות של הפרגולה ומאריכים את חייה.

תחזוקת פרגולה מעץ גושני
ככל שהפרגולה תהיה חשופה יותר ללחות, גשם או שמש, כך היא תזדקק ליותר תחזוקה. התחזוקה כוללת בדרך כלל ליטוש עם מלטשת נייר וצביעה דו שכבתית של החלקים החשופים. מכאן יוצא שפרגולה עם הצללה מפלסטיק תהיה חשופה פחות לשחיקה והתחזוקה שלה תהיה קלה יותר.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.