אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מכשיר סיפאפ - פתרון לתסמונת דום נשימה בשינה


דודי שרון's picture
רופא

דום נשימה חסימתי בשינה (OSA) היא תסמונת אשר מתאפיינת בהפסקות נשימה המתרחשות במהלך השינה, וזאת כתוצאה מחסימה של מעבר האוויר בדרכי הנשימה העליונות. חסימה זו מתרחשת בשל צניחת בסיס הלשון והחך הרך במהלך השינה, גורמת להפסקת הנשימה ולפיכך לירידה ברמת החמצן בדם, מה שמוביל ליקיצה קצרה של החולה לשם חידוש הנשימה. הפסקות נשימה אלו עלולות להגיע גם למאות פעמים בלילה אחד, והמשמעות העקיפה היא הפרעה ברצף השינה, הגורמת לעייפות וישנוניות המלווה את החולה במהלך היום.
בנוסף, אנשים הסובלים מדום נשימה בשינה נמצאים בסיכון גבוה יותר לפיתוח מחלות כמו יתר לחץ דם, מחלות לב, סוכרת, הפרעות בריכוז ועוד. כמו כן, העייפות הכרונית הופכת את הסובלים מהתסמונת לבעלי סיכון גבוה יותר לתאונות דרכים ותאונות עבודה.

כיצד מאבחנים?

תסמונת דום נשימה חסימתי בשינה נחשבת נפוצה למדי: כ- 6% אחוזים מהאוכלוסיה לוקים בתסמונת זו, רובם גברים.
במידה וישנו חשד לתסמונת דום נשימה חסימתי בשינה, יש לגשת לבדיקה מיוחדת במעבדת שינה, שם תתבצע תצפית על המטופל במהלך שנת לילה. בדיקה זו היא הבדיקה המרכזית הקיימת כיום לצורך הערכת המצב והטיפול הנדרש בו.
במהלך הבדיקה מחברים את המטופל לאלקטרודות שקולטות ורושמות את גלי המוח. כמו כן נבדקים הדופק, ריווי החמצן בדם, נחירות, ותנועות שרירי הנשימה, וכן נספרים מקרי הפסקות השינה. כל זאת כדי לקבל תמונה של אופי השינה וכמה האדם ישן באמת. לאחר הבדיקה נקבעת חומרת המצב (דום שינה מתון, בינוני או חמור), זאת על פי מספר האירועים של הפסקות הנשימה שהמטופל חווה במהלך שעה אחת.

הטיפול בדום נשימה חסימתי בשינה

כיוון שהשמנת יתר היא אחד מהגורמים הקשורים בדום נשימה חסימתי בשינה, הרי ששינוי באורח החיים הכולל ירידה במשקל ופעילות גופנית עשויים לסייע במקרים קלים יותר של התסמונת, עד כדי היעלמותה המלאה.
במקרים חמורים יותר הטיפול במכשיר סיפאפ (CPAP - Continuous Positive Airway Pressure) נחשב לטיפול המועדף והיעיל ביותר להתמודדות עם התסמונת.
מכשיר סיפאפ הוא מכשיר חשמלי קומפקטי אשר מזרים אוויר מהחדר בלחץ חיובי דרך צינור אל מסיכה המולבשת על האף במהלך השינה, ובכך מונע את צניחת השרירים והרקמות הרכות בגרון אשר גורמים לחסימת מעבר האוויר, ומאפשר מעבר פתוח של זרימת אוויר במהלך כל הלילה. בכך למעשה נמנעות הפסקות הנשימה. בזמן השימוש במכשיר אין נחירות, רמת ריווי החמצן בדם נשמרת בתחום התקין, והשינה נשמרת רצופה ולכן אין עייפות וישנוניות במשך היום.

כיום קיים מגוון רחב של מכשירי סיפאפ וסוגים שונים של מסיכות סיפאפ. מטופלים אשר אובחנו בתסמונת זו, בהמלצת הרופא, מקבלים ייעוץ והתאמה למכשיר ואף מקבלים מכשיר סיפאפ לשימוש ביתי לתקופת התנסות. בסיום ההשאלה המטופל מופנה לרכישת מכשיר סיפאפ מאחת מהחברות בארץ המשווקות מכשירי סיפאפ. קופות החולים משתתפות בעלות רכישת מכשיר הסיפאפ.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.