אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שש כנפיים - כמו חזיונות מקרא


ורה פלפול's picture
אוצר התערוכה: 
ורה פלפול

איתן דור-שב, דוד וגוליית, פסטל רך על נייר 2016, 3.60x1.60 מטר: "וַיַּבֵּט הַפְּלִשְׁתִּי וַיִּרְאֶה אֶת-דָּוִד, וַיִּבְזֵהוּ: כִּי-הָיָה נַעַר וְאַדְמֹנִי עִם-יְפֵה מַרְאֶה"

שש כנפיים*
כמו חזיונות מקרא
SIX WINGS

Biblical Anthologies

איתן דור-שב
Ethan Dor-Shav

 

אוצרת: ורה פלפול

 

פתיחה: חמישי 15/9/2016, בשעה 19:00
בית האמנים, תל אביב

 

"שש כנפיים / כמו חזיונות מקרא", היא תערוכת היחיד הראשונה של איתן דור-שב.

 

דמויות ארוכות גפיים, מפותלות וגרומות מאכלסות את ציוריו. הדמויות צבעוניות, מתפרסות על המצע הציורי במנחי גוף בלתי אפשריים אנטומית, כמו נמצאות הן בעיצומו של ספק מחול סוער, ספק מעוף מרהיב. חלק מהן מכונפות. הכנפיים, מייצגות עבורו את המימד המטאפיסי של הגיבורים ושל החזיונות המטופלים ביצירתו, ולטענתו והם קיימים בכולנו.

 

את חלל התערוכה מאכלס מספר עבודות מצומצם. כל אחת מהן מיתמרת לגובה של כמעט 4 מטרים ומתפרסת על רוחב של מטר ושישים. עבודות הענק הללו מבוצעות כשהנייר העבה והטוב פרוס על ריצפת הסטודיו והאמן מצייר בפסטל רך, כשהוא עומד על המצע. תהליך העבודה טוטאלי ופיזי, במהלכו דור-שב עובד עם רקדנים מקצועיים כמודלים. זהו מחול של האמן על הנייר ושל האמן סביב הרקדן ולהפך. 

 

שמות העבודות מסגירות את העיסוק האובססיבי בתימות מקראיות: "איוב ואשתו", "יונה בבטן הדג", "דויד וגולית", "חלום יעקב", ""קין והבל" ונוספות. דור-שב מתכתב בצורה ביקורתית וחריפה עם קלאסיקות וקונבנציות סנטימנטליות של ציורי התנ"ך, ומשליך אותן במודע. הוא יורד לעומק מטפיסי, ייצרי וסוער של החוויה התנ"כית, כיוון שלדבריו 'לא תיתכן פסטורליה בעת חזיון של מלאך'...

 

"שש כנפיים", שם התערוכה, לקוח מדמות מלאכי-עליון ב"מעשה המרכבה", החזיון הצורני היחיד של האל במקרא.

*) וָאֶרְאֶה אֶת-אֲדֹנָי יֹשֵׁב עַל-כִּסֵּא רָם וְנִשָּׂא וְשׁוּלָיו מְלֵאִים אֶת-הַהֵיכָל. שְׂרָפִים עֹמְדִים מִמַּעַל לוֹ, שֵׁשׁ כְּנָפַיִם שֵׁשׁ כְּנָפַיִם לְאֶחָד: בִּשְׁתַּיִם יְכַסֶּה פָנָיו וּבִשְׁתַּיִם יְכַסֶּה רַגְלָיו וּבִשְׁתַּיִם יְעוֹפֵף

 

***

 

על איתן דור-שב

 

איתן דור-שב, יליד ניו יורק, בן 50, אמן אוטודידקט ולהגדרתו שומר שבת. הוא מצייר שנים רבות וזו לו תערוכת היחיד הראשונה. הוא למד פילוסופיה של המדעים והרעיונות בתוכנית הבינתחומית לטיפוח מצויינות באוניברסיטת תל אביב, ולאחר מכן היה עמית מחקר במרכז שלם בירושלים. במסגרת המרכז פרסם סדרת מאמרים בנושא המטפיזיקה של התנ״ך, נושא שמרתק אותו ומהווה את הבסיס ליצירתו העכשווית.

הציור של דור-שב הוא כר פורה ומלא תגליות החושף אינטגרציה של זהות מינית, אמנותית, דתית ומיסטית.

 

תגיות נושא: 
גלריה / מוזיאון: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת ורה פלפול

.