אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איך בוחרים מחלקה סיעודית?


דודי שרון's picture
איש זקן

בחירה לא פשוטה עומדת לפנינו כאשר עלינו לבחור להורינו בית דיור מוגן בו יוכלו להעביר בנחת, בביטחון מלא ובבריאות את השנים הבאות. מצד אחד לא תמיד אנו יכולים לקחת על עצמנו את האחריות ולדאוג לכל הצרכים של הורינו , זאת כתוצאה מגורמים כמו למשל מרחק, חוסר זמן, חששות כאלה ואחרות, מצד שני ברוב המקרים מקום מסודר כמו בית דיור מוגן המשלב מחלקה סיעודית שם יוכלו לסייע להורינו במגוון פעולות של היומיום וידאגו לכל צרכיהם הרפואיים למשל בדיקות רפואיות, מתן תרופות וכדומה, צרכיהם השיקומיים כמו למשל טיפולי פיזיותרפיה או טיפולי לב וצרכים בסיסיים נוספים כמו ניקיון, כביסה, מזון וכיוצא בזה יכולים להוות פתרון טוב.

אז איך בוחרים מחלקה סיעודית?

במצבים בהם הסיבה הבריאותית היא זו שמעודדת אותנו לשלב את אחד או שניים מהורינו בבית דיור מוגן, עלינו להתייחס למצב הבריאותי שבהם הם נמצאים ולרמת התפקוד שלהם. חוזר מנהל רפואה מגדיר מצבים רפואיים של קשישים כעצמאיים - במצב זה אין צורך במחלקה סיעודית, תשושים, סיעודיים, תשושים נפשית או סיעודיים מורכבים. טרם אנו בוחרים את המקום המתאים עלינו לוודא האם הורינו זקוקים לשיקום ובמידה וכן יש לבדוק כי למסגרת אותה אנו בודקים יש רישוי לשיקום, אישור הניתן על ידי משרד הבריאות גם כן. במצבים בהם הורינו זקוקים לאשפוז במחלקה לתשושי נפש (קשישים המוגדרים כחולי דמנציה) יש לוודא כי למסגרת  יש רישוי ממשרד הבריאות ל״תשושי נפש״. חשוב להבין כי לא לכל בתי הדיור המוגן הפזורים ברחבי הארץ יש את אותם אישורים ורוב רובם של בתי הדיור המוגן מקבלים קשישים המוגדרים כ״תשושים״ - אלו קשישים הזקוקים לעזרה קלה באופן יחסי לביצוע פעולות בסיסיות של היום יום. 

הבחנה בין חולה סיעודי לסיעודי מורכב

קיים הבדל רב בין קשיש שמוגדר כסיעודי לבין קשיש שמוגדר כסיעודי מורכב. בעוד חולה סיעודי נחשב לאדם שנזקק לעזרה מלאה בביצוע קימה, שכיבה, הלבשה, קילוח, אכילה ושתייה, חולה סיעודי מורכב הוא אדם שזקוק לטיפול נוסף מיוחד כמו למשל חולים הזקוקים לעירויים באופן קבוע, חולים הסובלים מפצעי לחץ ועוד. הבדלים נוספים בין השניים באים לידי ביטוי באישורים אותם יש להגיש למדינה במטרה לקבל מימון. במקרים של חולים סיעודיים מורכבים המימון מתחלק בין קופת החולים לבין המשפחה כאשר אשפוז של חולה סיעודי רגיל אינו כלול בסל הבריאות, אלא ההשתפות הכספית מתבצעת על פי קריטריונים ברורים אשר נקבעו מראש ודורשת הצגת אישורים מיוחדים.

מהו מרכז רפואי שיקומי?

יש בתי דיור מוגן המתמחים בשיקום קשישים ומחזיקים בצוות מקצועי ואיכותי במטרה לסייע בתהליך השיקום של הקשיש. ציוד רפואי מתקדם, אבזור חדיש, שירותי מעבדה, צילומים ורנטגן מוצעים לדיירים בבתי דיור מוגן המשלבים גם מחלקה שיקומית. בנוסף, בארץ קיימים שיתופי פעולה בין בתי החולים לקופות החולים ומוצעים לאזרחים מרכזי שיקום מתקדמים עם מחלקות סיעודיות ומחלקות שיקומיות שמאפשרות קיום של תהליך שיקום מלא זאת עם דגש על צוות מסור, סבלני, מקצועי ואכפתי, ציוד מתקדם ומגוון פעילויות. המטרה הינה לאפשר לקשיש למצות את הפוטנציאל הפיזי ולחזור תוך פרק זמן לתפקד באופן המיטבי ביותר.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.