אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טרנד פארקי התעשיה: כל מה שחשוב לדעת


דודי שרון's picture
קיסריה

בשנים האחרונות, במיוחד עם ירידת מחירי הבנייה של מתחמים תעשייתיים ועקב הטבות שונות הניתנות על ידי רשויות מקומיות באזורים שונים, החל לפרוח טרנד של פארקי תעשייה, המחליפים את אזורי התעשייה המיושנים והמגושמים של פעם. במקום ערב רב של עסקים, של משרדים ושל בתי מלאכה, המקשים את הנגישות הם לעובדים מוגבלים והן ללקוחות פוטנציאליים – המשרדים והחברות התעשייתיות מתמקמות בפארק רחב ידיים, המזכיר יותר מתחמי דיור יוקרתי בערים המבוקשות בארץ.

מתחמים נגישים הכוללים את כלל הפונקציות של מבני תעשייה שונים

פארקי התעשייה כוללים את כל היתרונות של מתחמי תעשייה קלאסיים. מדובר במתחם אחד הכולל אזורים לוגיסטיים ואזורי אחסון, במתחמים לתעשייה קלה וכבדה, במתחמי משרדים מפוארים, וכן באזורים שנועדו לחנייה ולהסעדה. כל אלה משולבים במתחמים ירוקים, בספסלים עליהם עובדי המתחם יכולים לנוח בשעות ההפסקה שלהם או ליהנות מארוחת בוקר באווירה יוקרתית, מחוץ למתחם העבודה. היתרון מבחינת נגישות, הן לעובדים בעלי מוגבלויות והן לעובדים של פארק התעשייה, הופך את אזורי התעשיה הישנים לאופציה פחות נוחה עבור עובדים בדרגות השונות ועבור לקוחות פוטנציאליים.

קשרים עסקיים בין החברות השונות במתחם

לפארקי תעשייה נרחבים יש יתרון נוסף ביצירה של אווירת עסקים שיתופים בין החברות השונות במתחם. פעמים רבות, חברות בתחומים משיקים יוצרות שיתופי פעולה עסקיים ההופכים את השלם לגדול מסך חלקיו. יתרון נוסף הוא שלקוחות המגיעים לעסק אחד נחשפים לעסקים האחרים בסביבה, ובנוסף ניתן לחסוך עלויות כאשר כמה עסקים משתמשים בספק אחד למשלוחים ולאספקה, או לשילוח ולשינוע של מוצרים מהאזורים הלוגיסטיים השונים.

מבנה תעשייתי לא חייב להיות מכוער

המועצה לישראל יפה החלה להעניק דירוגי יופי ולציין לשבח אזורים המשקיעים במתחמים ירוקים מרהיבי עין, המעלים את איכות חייהם של העובדים במתחמים התעשייתיים השונים. אם בעבר עובדי תעשייה נאלצו להגיע למקום עבודה אפרורי, מלא פיח, באזור נידח בארץ, הרי שהיום קיימים פארקי תעשייה ירוקים, המשלבים מזרקות נעימות לעין ועצי דקל מרהיבים, ומשלבים מיקום נוח עם אסתטיקה ייחודית.

יתר על כן, היתרון של מתחם יוקרתי ומפואר מסייע לבנות את המותג של החברות השונות הממוקמות בו. בעוד המתחרים נשארים באזורי התעשייה הישנים, הפארק החדיש מסייע לתחושת רעננות גם בקרב לקוחות של חברות ותיקות בתחומים שונים. נוח ונעים יותר גם לצוות העובדים וגם ללקוחות ליהנות מאווירה מרעננת של פארק מאשר מאווירה מעיקה של אזור תעשייה מיושן, שלרוב מושך אליו גם אוכלוסייה מפוקפקת בשעות הערב.

מעלים את איכות החיים וזוכים להכרה

בין הפרויקטים השונים שזכו לדירוג גבוה על ידי המועצה לישראל יפה ניתן למצוא את פארק תעשיה קיסריה, המשלב 3,500 דונם של מבני תעשייה חדשניים עם נגישות מירבית גם לבעלי נכויות. וחמשת כוכבי היופי הוענקו לו על ידי המועצה לישראל יפה כציון לשבח על העלאת איכות החיים ואיכות הסביבה לעובדים, תוך שמירה על כללי הקיימות.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.