אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יזם בדם? כך תנצל את הלימודים האקדמיים כדי להוציא את הכשרון למעשה


דודי שרון's picture
כיתת לימוד

יזמים בדם, הם אנשים שמגיל צעיר ממציאים המצאות, מנסים למכור אותן ובעיקר חולמים על האקזיט הגדול שיגיע מתישהו... גם תומר שקולניק היה כזה. אך בעוד יזמים רבים, מעדיפים מראש לוותר על ספסל הלימודים האקדמיים ולהתמקד בפיתוח כל הרעיונות הבוערים שבראשם, תומר החליט דווקא לפתח את הרצון לידע ומעשה, והחליט לבחור ללמוד את תחום מדעי המחשב לתואר ראשון. בהמשך, כאשר הגיע הזמן לבחור התמחות, החליט תומר ללכת על ההתמחות ביזמות המוצעת במסגרת לימודי מדעי המחשב במסלול האקדמי המכללה למינהל. ההחלטה הזו, אי שם בשנה השנייה פתחה לו צוהר שהוא אפילו עצמו לא חשב שיגיע אליו....

החממה היזמית- הזדמנות ראשונה להתנסות בפיתח מוצר

במסגרת ההתמחות ביזמות טכנולוגית בה בחר תומר, הוא קיבל כלים רבים העוזרים למפתח וליזם המתחיל שרוצה למכור את המוצר שלו ולהמחיש את היתרונות הגלומים בו. כפרוייקט סיום, נדרשו היזמים הטריים לפתח מוצר משל עצמם, אשר יוצג ביום הצגת פרוייקטי הסיום של מסלולי לימודי המחשב, לצד פרוייקטים נוספים. ההזדמנות הזו, נתנה לתומר לראשונה להוציא רעיון שקינן בראשו כבר לא מעט זמן וליצור סטארט אפ ראשון שקיבל לא מעט מחמאות מן היזמים ואנשי המקצוע שראו אותו ביום הצגת הפרוייקטים. הפרוייקט- הנקרא juryka התבסס על חוכמת ההמון ועל האפשרות להחליט בעזרתו על הדברים הכי מינוריים כמו גם החלטות חשובות והרות גורל. למרות שהיה מדובר במוצר עם פוטנציאל גדול למכירה, הקבוצה שפיתחה אותו החליטה לגנוז אותו, אך זה כמובן לא כיבה את אש היזמות אצל תומר.

כיום שנתיים לאחר סיום לימודי התואר במדעי המחשב שלו, הוא כבר עובד על מיזם חדש ומעניין שהפעם, אינו נסיוני וכמובן תומר מצפה כי המוצר יצליח וייצא לאקזיט. ההסטראט אפ השני והנוכחי של תומר נקרא Elasticode . הוא מאפשר קוד גמיש המציע לכל חברה שיש לה אפליקציה  למובייל ליצור נראות מותאמת אישית למשתמש עפ"י היסטוריית הגלישה ואופי האתרים אליהם נכנס המשתמש בנייד הספציפי.  לסיכום, תומר מודה, כי הכלים שקיבל במסגרת ההתמחות ביזמות שלקח היו בהחלט שימושיים ומעשיים ומסייעים לו רבות גם היום כאשר הוא מצוי בשוק האמיתי.

חממות טכנולוגיות אקדמיות- הזדמנות לפיתוח בסביבה מוגנת

הסיפור של תומר, ממחיש למעשה את כל התורה שעומדת מאחורי חממות היזמות הטכנולוגיות המוצעות במוסדות הלימוד השונים. החממות הללו, המוצעות במסגרת ייחודית חוץ לימודית, או במסגרת התמחות ספציפית בלימודים דוגמת מדעי המחשב או מנהל עסקים, מאפשרת בעצם לכל מי שיזמות זורמת בדמו להתנסות לראשונה בנושא, בסביבה מוגנת וסגורה ולקבל כלים שהם מעבר רק לתכנון הראשוני וייצור המוצר מבחינה טכנולוגית.
כך למשל, לסטודנטים רבים למדעי המחשב יש רעיונות וחלומות לסטארט אפים שהם יודעים בבטחון כיצד לפתח אך לא יודעים כיצד למכור הלאה ולגייס משקיעים. מטרת חממות היזמות היא בדיוק לתת את הכלים הללו.  פשוט, כי ידע טכנולוגי הוא התחלה אבל לא מספיק כדי שהמוצר ימכר, יושקע ויהפוך לאקזיט שכולם שמעו עליו.

בתחומים טכנולוגיים- מסלולי היזמות מהווים התנסות ייחודית שנותנת יתרון בשוק העבודה

אך למסלולי היזמות וחממות היזמות יש יתרון נוסף, והוא מתבלט בעיקר כאשר הסטודנטים מסיימים את לימודיהם ומחפשים עבודה. בתחומים מוצפים בוגרים כמו בתחומי מנהל עסקים או מדעי המחשב, מוצאים קושי להתקבל לעבודה מכיוון שמספר המועמדים גדול מאוד ולרוב אין הרבה שוני ביכולת בין מועמד אחד ומשנהו. אך ברגע שאותו מועמד לקח חלק בחממה טכנולוגית- יזמית, פיתח מוצר , ניסה לשווק אותו, רוכש כישורי שכנוע שגם מוכרים אותו עצמו הרי שהוא בעל יתרון על אחרים שיכול להיות בדיוק מה שצריך כדי להתקבל למשרת החלומות.

בשורה התחתונה- אם לא החלטתם ללמוד מדעי המחשב, רק בגלל שזה מקצוע אופנתי שיש בו ביקוש, אלא מתוך אהבה אמיתית ורצון להתלבט, בהחלט כדאי לשקול לקחת חלק בתוכניות יזמות עוד בזמן הלימודים. נכון, זה יצריך עבודה נוספת ומאמץ אבל לכו תדעו לאיזה מסלול חיים זה ייקח אתכם...

שיהיה בהצלחה!

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.