אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עורך דין צבאי: מתי הצבא יקל בעונשו של חייל עריק שהסגיר את עצמו?


דודי שרון's picture

חיילים רבים הנמצאים במצב של עריקות, השתמטות או היעדרות מהצבא נמצאים בסוג של מרדף אחרי הזמן ושואלים את עצמם שאלות רבות כמו האם ניתן להקל בעונש הצפוי לי, האם ניתן לבקש העברה מהיחידה שבה שירתתי לפני תקופת העריקות, איזה עונש צפוי לי והאם הוא ישפיע על עתידי באזרחות… בפוסט הבא נענה על שאלות אלו ונסייע לכם להבין את החשיבות של עורך דין צבאי מקצועי בהליך משפטי צבאי.

אם נעשה לרגע סדר בדברים, נבין כי רוב מקרי העריקות ו/או ההשתמטות מהצבא נוצרים כתוצאה מבעיות לא פשוטות איתן החייל או החיילת מנסים להתמודד. אותן בעיות מובילות פעמים רבות את אותו חייל או חיילת לברוח מהצבא או אפילו לא להתייצב בלשכת הגיוס ביום שבו הם אמורים היו להתגייס.  לעתים, כאשר החייל מוצב רחוק מהבית, הוא לא יכול לסייע למשפחתו וזה קורע אותו מבפנים.

אז מה עושים?
בין אם מדובר בבעיות כלכליות בבית, בעיות סוציו אקונומיות, בעיות חברתיות או אפילו מחלה של אחד ההורים, יש מה לעשות אך התזמון כאן הוא קריטי לטיפול בבעיה ומניעת החמרה של המצב. המערכת הצבאית כאשר במקרה שלנו אנו מדברים על בית הדין הצבאי ועל הפרקליטות הצבאית אכן מתחשבים במצבים חריגים שכאלה לדוגמא כאשר יש מצוקה כלכלית בבית. בחירת עו"ד צבאי מקצועי הפועל בתחום ידע בדיוק אילו מסמכים יש להגיש לצבא בכדי לטפל בבעיה מהשורש שלה ולמנוע מצב שבו החייל או החייל ימשיכו לברוח ולהסתתר. כל אותן סיבות שתיארנו לעיל למעשה יכולות להוביל להפחתת העונש שהיה ניתן לחייל או לחיילת אם הסיטואציה לא הייתה מטופלת כמו שצריך ועל פי כללי המערכת הצבאית.

יש להבין שאין להקל ראש בעבירת עריקות אך בנסיבות מסוימות הצבא אכן מקל בעונש. לאחר שעורך הדין הצבאי והחייל עשו את כל מה שצריך במטרה לשכנע את המערכת הצבאית שאכן סיבת העריקות או ההיעדרות התבצעת כתוצאה מבעיות כאלו ואחרות, ניתן יהיה להגיש בקשה לשינוי שיבוץ. יש להוכיח כי אותו חייל אכן מסוגל להשפיע על המצב בבית אם למשל ישרת בבסיס צבאי שקרוב לביתו ויקבל אישור עבודה, אכן ניתן יהיה לשנות את השיבוץ ולאפשר לחייל מצד אחד למלא את חובתו הצבאית, חובת הגיוס במדינת ישראל ומצד שני לסייע ולטפל בבעיות שיש בבית.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.