אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מהו טיפול זוגי בשיטת אימגו?


אביגיל אגלרוב's picture
מהו טיפול זוגי בשיטת אימגו?
מהו טיפול זוגי בשיטת אימגו?

טיפול בשיטת אימגו משמש לייעוץ זוגי בצורה היעילה ביותר של עבודה עם בני זוג החווים קשיים במערכות היחסים שלהם. בני זוג נשואים או מערכות יחסים הניצבות בפני התפרקות, הופכות למבנה חזק ומספק יותר מאי פעם.

בני הזוג חוזרים לבסיס מערכת היחסים שלהם ומוצאים את הדרך לעבור את המקומות בהם הם נתקעים. בני זוג המתלוננים על מערכות היחסים, משתמשים במהלך הטיפול בכלים על מנת לעבור לרמת חיבור, אינטימיות, ריפוי אישי וצמיחה מעבר לכל דמיון.

שיטת אימגו קיימת במשך עשרות שנים ומשמשת אף ביחסי עבודה, כשגברים ונשים רבים הופכים להיות מודעים, מכוונים ומחוברים יותר לעצמם, במערכות היחסים שלהם כמו גם בהיבטים אחרים של החיים. זהו אוסף חזק של כלים המהווים נתיב שיוצר עולם טוב ובטוח יותר.

הבנת המונח אימגו

אימגו היא המילה הלטינית ל'תמונה', ובפסיכולוגיה משתמשים במילה זו באופנים שונים. היא משמשת לריפוי מערכות יחסים כתמונה הייחודית של אהבה אותה כל אדם מפתח החל מגיל צעיר. ניתן לחשוב על שיטה זו כעל תמונה או תבנית של אהבה מוכרת, האופן בו מבקשים לחוות ולחיות את האהבה. אלו ההיבטים החיוביים של אהבה.

כך שבמהלך טיפול אימגו, המטופלים מקבלים במה להציג את האהבה כפי שהם מרגישים אותה, כפי ששמעו עליה מהוריהם ומבוגרים משמעותיים בחייהם. תמונות מסוימות של אהבה מוכרת כוללות אהבה והנאה בעוצמה חזקה, המאפשרות גם לאנשים שטוענים שאינם פנויים רגשית, עסוקים או לחוצים או מתעלמים, להפוך לאנשים מעוניינים ומעודדים.

דימוי זה של אהבה מוכרת פירושו שככל שאדם גדל במשפחתו, הוא לומד מהר מאוד כיצד עליו לפעול ולהיות על מנת לקבל אהבה או אישור ולחוש בטוח. הוא מפתח מה שמכונה בעגה הפסיכולוגית 'דפוסי הישרדות'.

בהיבטי זוגיות, הדוגמה לכך היא אדם שיש לו הורה "חונק", עד שדפוס ההישרדות של הילד עשוי להתבטא בחוסר יכולת להתקרב יותר מידי למישהו, היות והוא ירגיש שייעלם, ושלא יוכל להיות אדם נפרד בפני עצמו.

אדם שהיה לו הורה ביקורתי, למשל, עשוי ללמוד לשרוד באמצעות הפיכה לפרפקציוניסט, או נוקשה ביותר לגבי האופן בו הכול צריך להתבצע וכיצד כל אחד צריך להתנהג כדי להיות בסדר. זהו הרעיון הבסיסי של שיטת אימגו.

אימגו ומשיכה

אמנם הרבה אנשים מודעים, בדמיונם או כפי שהם מעלים זאת בכתב, לרשימת התכונות אותה הם מחפשים בבן או בת זוג או בשותף לחיים. עליו להיות גבוה, נאה, שאפתן, אחראי, משכיל, ועוד. לכל אדם יש רשימה אותה הוא מחשיב לנובעת מתוך דעתו, אלא שזוהי רשימה הנובעת מחוץ למודעות. למעשה, אנשים מחפשים בני זוג שיש להם חלקים מעצמם שעדיין לא התפתחו, או שטרם הורשו לקבל ביטוי.

והמבטים המודעים לאהבה זו מרגישים מוכרים דיים. אולי אין זה העתק מדויק של אימא ואבא, אך זוהי תמונה קרובה מספיק. מישהו שאפשר לכייף איתו, אך שהוא גם זמין רגשית. אהבה שעשויה להיות חזקה, אך גם מעט קריטית. קיימות אף סיבות אחרות למשיכה. בשיטת אימגו מתמקדים בסיבות בגללן אנשים חשים משיכה לאחרים.

למה בכלל לרצות לחיות עם אדם הנחשב לשילוב תוצאות חיוביות ושליליות של המבוגרים שהקיפו אותנו בילדות?

חלק מהסיבות בגללן אנשים נמשכים לאחרים הן בגלל שהם מרגישים מוכרים. זוהי נחמה המתקיימת ברמה שאפילו אינה מודעת. אך קיימת סיבה משמעותית יותר: ריפוי וצמיחה של אדם. כל אדם, ללא קשר לכמה נפלאים או נוראים היו הוריו ומטפליו, חווה צרכים אותם הוא מבקש לספק או לפגוש באופן משביע רצון.

כל אדם קיבל מסרים מבני משפחתו, מחנכיו, דתו והתרבות בה גדל, המשקפים חלקים מעצמו אותם עליו להניח בצד על מנת להיות בסדר ומקובל. אדם מעוניין בריפוי וצמיחה כדי להשיג את מטרותיו על הצד הטוב ביותר האפשרי. שיטת אימגו עוסקת ביצירת עולם מקיים ומטפח חיים במיטבו.

לאנשים יש צרכים בסיסיים לריפוי וצמיחה: אחד הוא להשיג חוויה מתקנת של קבלת הצרכים שלא תמיד סופקו; והשני הוא לפתח בעצמם את כל ההיבטים האישיים על מנת להיות מסוגלים לבטא את תפקידם ומקומם בחיים. כשעושים זאת, ניתן להגיע למימוש מלוא הפוטנציאל, או להשפיע על הסביבה באופן בונה יותר ובכך ליצור משפחות בריאות, מקומות עבודה בריאים יותר, ומערכות יחסים בריאות בעולם בריא.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

טיפול זוגי בשיטת אימגו

תודה אביגיל על המאמר שבזכותו גם גלשתי לדף הבית של אימגו ישראל. נשמע שיטה טובה מאוד לטיפול זוגי.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.