אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הורות משותפת או פונדקאות?


דודי שרון's picture
הורות משותפת

החלום של הקמת משפחה והבאת ילדים הוא חלום אוניברסלי, משותף גם לסטרייטים וגם לחד מיניים, אך אם עבור זוגות סטרייטים המעוניינים להקים משפחה ולהביא ילדים לעולם מדובר בתהליך פשוט למדי, עבור זוגות חד מיניים מדובר בפרויקט מורכב יותר, המצריך משאבים כלכליים עצומים והתמודדות מתישה עם סבך בירוקרטי. ולמרות זאת, כיום אנו רואים שיותר ויותר זוגות של הומואים ולסביות שלא מוותרים על חלום ההורות, ובוחרים לצאת לדרך הקשה והמורכבת העומדת בפניהם לצורך הגשמת חלום זה. כיום, לרשותם של זוגות חד מיניים המעוניינים להפוך להורים עומדות מספר אפשרויות: פונדקאות, הורות משותפת, תרומת זרע או אימוץ. במאמר זה נסקור שניים מהמסלולים הנפוצים ביותר בארץ כיום והם מסלול ההורות המשותפת ומסלול הפונדקאות, ונבדוק מהם היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם.

הורות משותפת

המונח מתייחס לזוגות או יחידים אשר בוחרים להביא ילד לעולם שלא כחלק ממערכת זוגית רומנטית. מדובר בדרך כלל בזוגות של הומואים או לסביות אשר בוחרים להקים משפחה במודל קצת שונה מהמקובל, באמצעות צירוף של שותף להורות אשר יהווה צלע הורית נוספת. לאחר מציאת שותף מתאים לתהליך, נוהגים הצדדים לחתום על הסכם הורות משותפת שהוא חוזה משפטי אשר נועד להסדיר את כלל החובות והזכויות של כל הצדדים.

להורות משותפת מספר יתרונות מרכזיים: המסלול מאפשר לזוגות חד מיניים להביא ילד לעולם באופן פשוט יחסית. הורות משותפת מתאימה גם ליחידים אשר אינם מעוניינים לחכות למציאת בן/בת זוג או לנישואין כדי להגשים את חלום ההורות. מעבר לכך, תהליך זה מאפשר גם ליחידים וגם לזוגות לחלוק את חוויית ההיריון כולה בארץ, יחד עם שותפים תומכים אשר בחרתם בעצמכם, בניגוד לפונדקאות, בה התהליך מתרחש במדינה זרה. בהורות משותפת המעמסה הכלכלית והנפשית הכרוכה בגידול הילד מתחלק בין שני הורים (או יותר), התהליך עצמו חסכוני בהרבה, וישנם פחות קשיים בירוקרטיים מאשר בפונדקאות חד מינית. חלוקת הזמן בו הילד מבלה בין שני הבתים מעניקה להורים מעט יותר אוויר לנשימה, בדומה למשפחות גרושות.

חסרונות ההורות המשותפת: החיסרון העיקרי הוא שמדובר בהכנסת אדם זר לחייכם, מישהו שיהיה חלק בלתי נפרד מהמשפחה ומהחיים שלכם וההורה של הילד שלכם - לכל החיים, וזאת על סמך היכרות קצרת מועד יחסית. קושי נוסף הוא במציאת השותף המתאים - כיום ישנם אתרי אינטרנט המיועדים למציאת שותף להורות, פורומים, קבוצות פייסבוק ועוד, אך עדיין מדובר בתהליך לא קל המצריך חיפוש דקדקני, שיחות, פגישות, מציאת עו"ד לחתימת החוזה ועוד. זה תהליך שיכול לקחת זמן כשלא ברור אם יסתיים בתוצאה הרצויה.

פונדקאות

פונדקאות הוא הליך בו זוגות סטרייטים או חד מיניים יכולים להביא לעולם ילד באמצעות הפריה מלאכותית. בעולם הלהט"בי מדובר לרוב בזוגות הומואים הנעזרים באם פונדקאית הנכנסת להיריון באמצעות הפריה מאחד מבני הזוג. האם הפונדקאית יכולה לתרום את הביצית לתהליך או רק לשאת את ההיריון, ללא קשר גנטי לעובר. לאחר הלידה מעבירה האם הפונדקאית את הילד להוריו כשהיא מוותרת על זכויות ההורות שלה על הילד.

יתרונות הפונדקאות: היתרון המרכזי של הורות באמצעות פונדקאות הוא שבסופו של התהליך הילד מועבר להוריו והם זוכים להיות הוריו הבלעדיים, ללא צורך בשיתוף של גורם שלישי.
חסרונות הפונדקאות: החיסרון העיקרי של פונדקאות בישראל הוא נושא החוקיות: החוק בישראל נכון להיום מתיר רק להורים הטרוסקסואלים לעבור תהליך פונדקאות בשיתוף עם פונדקאית ישראלית. בשל כך ומחוסר ברירה, זוגות חד מיניים פונים למסלול של פונדקאות בחו"ל. אך גם מסלול זה אינו פשוט כלל ועיקר: יש מעט מדינות בעולם המאפשרות פונדקאות לזוגות חד מיניים. בנוסף, מדינות שבעבר אפשרו פונדקאות לחד מיניים כמו הודו, תאילנד ונפאל אסרו על כך לאחרונה וגם דלתות אלו נסגרו והותירו מדינות ספורות בעולם כמו ארה"ב ומקסיקו. מה שמוביל לחסרון הגדול הנוסף: העלויות. העלויות הכרוכות בתהליך פונדקאות בארה"ב הוא גבוה במיוחד ויכול להגיע עד ל-100,000 דולר ואף יותר. וזה בלי לקחת בחשבון את המרחק והטיסות.

חסרון נוסף הוא הבירוקרטיה: להליך פונדקאות המתבצע בחו"ל יש צורך בהכרה ע"י מדינת ישראל, תהליך הכולל בדיקת רקמות, הצגת תצהיר ויתור של האם הפונדקאית על זכויותיה בקונסוליה הישראלית, תהליך גיור, הסדרת האזרחות ועוד.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.