אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הכהן הגדול של הייעוץ הקולינרי למסעדות – השף גורדון רמזי!


דודי שרון's picture
ייעוץ קולינרי למסעדות

כמעט לכל תחום יש "גורו" או כהן גדול; זה נכון לאופנה, למחשבים, לכלכלה, לפסיכולוגיה, לפילוסופיה, אמנות, ספרות, דת ועוד. הכהן הגדול של תחום המסעדות הוא ללא כל צל של ספק השף גורדון רמזי. הוא מתמחה זה שנים במתן ייעוץ קולינרי למסעדות והוא עושה זאת על גבי המסך הקטן (שכבר מזמן כבר לא כזה קטן!!!).

השף גורדון רמזי מרתק למסכים מיליוני אנשים ברחבי העולם וזה לא בגלל הפנים היפות שלו או שהוא ניחן בנחמדות יתר, להיפך. רמזי חייב את הרייטינג המטורף שלנו לטמפרמנט שלו, לביקורתיות הנוקשה אך הבונה שהוא מביא עמו, לניסיון המקצועי הנרחב שלו ולעובדה "שאין לו אלוהים". עם המזג החם שלו לצד חוש היזמות וכושר ההמצאה, הוא מראה לנו פעם אחר פעם שכדאי להקשיב למה שיש לו להגיד כי הוא מבין דבר או שניים בייעוץ קולינרי למסעדות, וכמו בכל סרט אמריקני – אחרי שמקשיבים לו ומיישמים, הכול מסתדר.
 
העצות של שף רמזי למעוניינים לפתוח מסעדה

"נראה כאילו כל אדם והכלב שלו רוצים לפתוח מסעדה היום. זה החלום שלהם, הם אומרים לי. אנחנו חולמים על מקום טעים, חמים ואינטימי שעמוס בלקוחות מרוצים. על צוות מקצועי מלא תשוקה לאוכל וקופה גדושה בכסף. נשמע לכם מוכר? אם כן, אז הגיע הזמן לבדיקת בוחן מציאות. שני שליש מסך המסעדות שנפתחות ברחבי העולם לא מצליחות להגיע ליום הולדת שנה!".

ואכן רמזי צודק במה שהוא אומר, הוא אמנם מגיע מבריטניה אבל הסטטיסטיקה שהוא נקב בה נכונה גם לישראל. ניהול מסעדה די רחוק מהחלום שאנשים מתארים באזני השף גורדון רמזי. לנהל מסעדה פירושו שעות עבודה ארוכות, לקוחות רעבים ועצבניים, ניהול מלאים, ניהול צוותים וכוח אדם, ניהול פיננסי לרבות משכורות ותשלומים לספקים ועוד ועוד.

אם אחרי כל זה אתם עדיין רוצים לפתוח מסעדה, הנה כמה עצות שעולות מהתוכניות של שף רמזי:

שף מקצועי. אחת העצות הרווחות של שף רמזי היא לא לוותר בשום פנים ואופן על שירותיו של שף מקצועי ומיומן. לדעתו ההשקעה הכי חשובה במסעדה היא ההשקעה בשף. לטענתו אם אין לנו שף תותח, עדיף שלא נפתח את המסעדה עליה אנחנו כה חולמים. אבל השף שרמזי מדבר עליו הוא לא רק טבח מעולה, הוא גם צריך להיות מנהיג, בעל ראש כלכלי, עליו לראות עין בעין את מטרות המנהלים ולדאוג לרווחת הלקוחות כאילו הם באו למסעדה שלו.

התפריט. לשף רמזי יש כלל מאוד ברור בכל מה שנוגע לתפריט, ואפשר לראות את זה כמעט בכל תוכנית: "ככל שיש יותר מנות בתפריט, כך הסטנדרטים שלהן ירדו". אי אפשר שלא להסכים איתו בנוגע לכלל הזה. תפריט גדול מדי מוליד בלבול, הן  בקרב הסועדים והן בקרב עובדי המטבח. זה גם אלף במתן ייעוץ קולינרי למסעדות – כדאי מאוד להתחיל עם תפריט פשוט אך איכותי של מנות, ולעשות אותן כמו שצריך. זה גם ימנע בלבולים וגם ימנע זריקה של אוכל מיותר.

בקרת איכות מתמדת. על פי תפיסת העולם המקצועית של שף רמזי: "טעויות משאירים במטבח". לדידו, מסעדה תצליח אם היא תשכיל להשאיר את הכשלונות והפאשלות במטבח. לא משנה עד כמה הסרביס עמוס, זה לא מהווה תירוץ להוצאת מנות תפלות, מנות שמונחות ברישול על הצלחת או מזון שתוקפו פג. אם זה לא טוב מספיק – פשוט אל תגישו, אחרת המוניטין שלכם ושל המסעדה שלכם בסכנה.

לפתוח מסעדה יכול להיות הגשמה של חלום אבל גם יכול להפוך לסיוט. כדי שהחלום ישאר חלום, פנו ליועץ קולנרי מקצועי, עצה טובה וניסיון מקצועי נרחב יכולים לתרום לכם ולמנוע מכם טעויות קטלניות בהמשך הדרך.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.