אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עוד בימים הראשונים של ההיסטוריה: תכניות רדיו נוסטלגיות


דודי שרון's picture
תכניות רדיו נוסטלגיות
תכניות רדיו נוסטלגיות

רדיו, דבר אליי. ספר לי מה היה כאן לפני שברדיו השמיעו רק שירים של פליטי כוכב נולד, שגלגל"צ היה שם נרדף לרדיו, לפני שיוסי סיאס דיבר עד חמש בבוקר עם אנשים משועממים, לפני שרק אנשים שתקועים בפקקים או תקועים בעבר האזינו לך רדיו. איזה תכניות היו כאן לפני שלא היה מה לראות בטלוויזיה?

קבלו את מצעד התכניות הנוסטלגיות שעשו את הרדיו בישראל:

המדור לחקלאי
תמיד חמש דקות לפני השעה שבע בערב שודרה התכנית שפנתה בראש ובראשונה אל החקלאים – הם בדיוק סיימו את עבודתם בעוד שהרפתנים שהו ברפת לשעת החליבה. מספרים שאז בימי הרדיו הסוערים בכל רפת ניתן היה למצוא מכשיר רדיו שהיה מכוון לתחנת הרדיו היחידה בעברית – קול ישראל. אז כולם היו מקשיבים. במדור לחקלאי נמסר מידע חיוני לחקלאים כולל עדכונים חשובים בשעת חירום (נגיד כשהארבה פשט בארץ). התכנית שודרה עד לשנות השמונים וירדה מלוח השידורים.

חתול בשק
תודו שלא יכולתם לחשוב על שם פחות קשור לטינאייגרים מאשר "חתול בשק", אבל זו הייתה תכנית רדיו לבני נוער מאוד פופולארית ששודרה 3 פעמים בשבוע מיד אחרי שמסיימים להכין שיעורי בית בשעה 14:45. בין כוכבי הנוער שהגישו את התכנית: דוד גרוסמן, דני אלדר, יואב גינאי, מאיר שטיין ועוד אנשים ששונים מאוד מעופר שכטר ובר רפאלי באופיים. בתכנית היו פינות רבות בנושאים שעניינו את זבי החוטם הצעירים. יקיר אביב למשל הגיש את פינת הפופ והייתה פינת תסכיתים מאוד מצליחה שנקרא לא תאמינו איך – "סטוצים"! מדובר בסיפורים מצחיקים בני חמש דקות קורעים מצחוק.

מה כבר תשע?
פעם במדינת הרווחה שלנו דאגו הרבה יותר טוב למובטלים מחוסרי המעש. מדי יום בין השעות 9-11 שודרה תכנית בוקר הנחיית אבי אתגר שקהל היעד שלה היה הבטלנים שקמים מאוחר בשעה שכולם קוצרים ברינה או בונים את הארץ. בתכנית הוגשו שירים, חידות מוזיקליות ומשחקי מוזיקה עם כל הלהיטים החמים של שושנה דמארי ויפה ירקוני. לתכנית היה גם פתיח מאוד קריאטיבי: "מה כבר תשע? תשע תשע תשע! מה כבר תשע? תשע תשע כבר! זה בינינו בעיקר מה כפר סבא? הרבה יותר קצר!". עדיף ללכת לעבוד מאשר לשמוע כל בוקר פתיח כזה.

מחפשים את המטמון
הרבה לפני המרוץ למיליון ושלל תכנית הריאליטי ששלחו את המתמודדים לרוץ ומלא שלל משימות, שודרה ברדיו תכנית מאוד פופולרית שפותח על ידי אנשים יקרים: נקדימון רוגל (שם אמיתי, לא כינוי), יצחק שמעוני ומשה חובב. זו למעשה תכנית המציאות הראשונה בישראל שרצה למעלה מעשור ברדיו. מדובר בשעשועון להכרת תולדות ארץ ישראל. באולפן היה משתתף נועז שקיבל מהשדרנים כתב חידה אותו עליו היה לפתור תחת לחץ זמן. הפתרון הוביל למקום בארץ שבו הוחבא המטמון. המשתתף ניסה לפתור לבד אבל גם נעזר בחברים טלפוניים – מאזינים בעלי ידע ש"מכרו" לו את התשובות. אם לא דיי בזאת, במקומות שונים בארץ הונחו מלכתחילה פתקים עם רמזים למציאת המטמון. המאזינים יצאו לדרך וחיפשו את המקומות האלו. היסטריה שלמה נוצרה בין המאזינים להצליח לפתור ביחד עם המשתתף באולפן את החידות. בקיצור, כבר אז כולם רצו להשתתף בתכניות ריאליטי.

נכתב בשיתוף עם רדיו הד

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.