אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תזונת תינוקות


אביגיל אגלרוב's picture
אל תרגישי שנכשלת אם את זקוקה לשימוש בנוסחה
חלב אם מספק את כל חומרי ההזנה להם זקוק התינוק בחצי השנה הראשונה לחייו. יחד עם זאת, חלק מהתינוקות עשויים להזדקק לעיתים למעט תוספת.

הורים חדשים חשופים לעצות סותרות שונות לגבי תזונת תינוק. אך מספר הנחיות פשוטות ומספר עצות ממוחי תזונה מבטיחים את בריאות התינוק. השנה הראשונה לחיים היא תקופה עיקרית לצמיחה ושינויים בכל הגוף. מה שתינוקות אוכלים, משפיע על משקל גופם ובריאותם לטווח הארוך, ומסדיר את חילוף החומרים, המערכת הגופנית, המערכת החיסונית וההתבגרות הכללית.

הנקה טובה ביותר לאם ולתינוק

תינוקות יונקים במשך חצי השנה הראשונה לחייהם. חלב אם הוא התערובת המזינה האופטימלית לתינוקות. הוא מלא בדברים טובים כמו נוגדנים, גורמים אנטי מיקרוביאליים, אנזימים וגורמים אנטי דלקתיים, בשילוב עם חומצות שומן המקדמות התפתחות מוח אופטימלית.

הנקה שומרת על התפתחות וגדילה ראויים של התינוק, ומסייעת להדיפת מחלות כגון זיהומים במערכת העיכול ובדרכי הנשימה, גם כעת וגם בעתיד, ואף מבטיחה שהתינוק יגדל עם תזונה בריאה. היות והנקה מגרה שחרור הורמונים מועילים כגון אוקסיטוצין ופרולקטין, היא מסייעת לאם לרדת במשקל ולפתח קשר עם התינוק.

לעשות את המיטב

לא כל אם מיניקה באופן טבעי או במהירות. אם ההנקה קשה, מומלץ לחפש תמיכת דולה או מיילדת. בנוסף, יועצות הנקה מועילות מאוד. השיטות שהן מלמדות מסייעות לנשים רבות להניק בהצלחה, אפילו אחרי התחלה קשה.

ותקופת ההנקה היא הטובה ביותר, אך אל תרגישי אשמה אם אינך יכולה להניק באופן בלעדי. קימות נסיבות רבות העשויות להקשות על ההנקה. לדוגמא, יתכן שלא תוכלי להניק אם יש לך בעיה בריאותית, או אם את נוטלת תרופות מסוימות. את לא אשמה. פשוט עשי את הכי טוב שלך.

אל תרגישי שנכשלת אם את זקוקה לשימוש בנוסחה, או להשתמש בה באופן בלעדי. למעשה, רוב הילדים שהוזנו בנוסחה גדלים היטב. התייעצי עם רופא הילדים לגבי אפשרות הנוסחה הטובה ביותר, והימנעי מנוסחות תינוק על בסיס סויה.

תוספים בתקופת ההנקה

חלב אם מספק את כל חומרי ההזנה להם זקוק התינוק בחצי השנה הראשונה לחייו. יחד עם זאת, חלק מהתינוקות עשויים להזדקק לעיתים למעט תוספת.

ויטמין D

כי החיים המודרניים, בעיקר באזורים הצפוניים, מאופיינים ברמות נמוכות של ויטמין D, ואימהות רבות חסרות ויטמין זה בתקופת ההיריון וההנקה. בנוסף, לפגים חסר בדרך כלל ויטמין D. משמעות הדבר היא כי תינוקות זקוקים לתוספת ויטמין D.

האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים (AAP), ממליצה על תוסף יומי של ויטמין זה לכל התינוקות היונקים, מיד לאחר הלידה. ברגע שתינוקות עוברים לאכילת נוסחה, בדרך כלל סביב גיל חודשיים, ניתן להפסיק תוספי ויטמין D. יחד עם זאת, מומלץ להמשיך את ההנקה עם התוספים לפחות עד גיל שנה.

בסופו של דבר, חלק מהתינוקות יכולים לקבל מספיק ויטמין D מהחלב, אבל האם צריכה להיות עם רמות ויטמין D מוצקות כדי שזה יקרה, ורובן אינן עושות זאת. אם את בהיריון או אימא חדשה, התייעצי עם הרופא והרוקח לגבי בדיקת רמות הוויטמין D שלך ולגבי האפשרויות הטובות והבטוחות ביותר עבור תינוקך.

נוזלים ולחות

כמות הנוזלים בחלב אם או בתחליף בדרך כלל מספיקה, אז אין צורך להשלים עם מים. יחד עם זאת, תינוקות מתייבשים בתנאים מסוימים, כגון אם יש להם חום או שהם מקיאים הרבה בקלות ובמהירות, או אם האקלים חם מאוד.

התייבשות קריטית גם אם לתינוק יש שלשולים. במקרה זה, יש להוסיף מעט סוכר ומלח למים כדי להפוך תמיסת אלקטרוליט פשוטה. יש להשתמש בגוון השתן כמדריך: שתן צהוב כהה מסמן על התייבשות. שתן בהיר מסמן פוטנציאל על הידרציה. אם הגוון הוא משהו אי שם באמצע, התינוק חייב לספק דגימת שתן על מנת לקבוע מצב של התייבשות.

ויטמין B12. אימהות מיניקות שאוכלות תזונה צמחית או טבעונית באופן בלעדי, זקוקות להשלמת ויטמין זה.

ברזל. העובר מאחסן ברזל מדם האם ברחם. פגים זקוקים לתוספת ברזל היות ואינם מספיקים לבנות את המערכות הגופניות שלהם. חלב אם אינו מכיל הרבה ברזל, אבל הוא נספג היטב. מאגרי ברזל נמשכים עד גיל חצי שנה, ולכן לא נדרשת תוספת ברזל בתקופה זו. תינוקות הניזונים מנוסחה מקבלים מספיק ברזל.

פרוביוטיקה. תינוקות נולדים עם סביבה סטרילית של הרחם. כשהם עוברים דרך תעלת הלידה, הם נחשפים לחיידקי קרומים ריריים וחיידקי מערכת העיכול. זה נורמלי ורצוי, וכך התכוון הטבע. יחד עם זאת, בסביבה של ניקיון מודרני, או לאחר ניתוח קיסרי, התיישבות חיידקים אינה מתרחשת בקלות, ומצב זה עלול להוביל מאוחר יותר לבעיות עיכול, בעיות בדרכי הנשימה או זיהומי אף אוזן גרון בקרב תינוקות, כמו גם תפקוד נמוך של המערכת החיסונית. במקרה זה, ניתן להשלים עם נוסחת פרוביוטיקה לתינוק, ולהתייעץ עם הרוקח לגבי הסוג הטוב ביותר.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.