אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הקצנת ההדתה הלאומנית הישראלית


מתקיימים תהליכי הקצנה דתית-לאומנית-תיאולוגית במפלגת "הבית היהודי" שהיא שותפה מרכזית בממשלת נתניהו. תהליכים אלה עומדים במרכז החדשות בישראל. אישים קיצוניים שיש לציין את שמם הם: אורי אריאל ומוטי יוגב.

תהליכי הקצנה תיאולוגיים עוברים גם על תנועות משיחיות המתפתחות בשולי העולם החרדי החסידי. מדובר בעיקר על הקורה בקרב חסידויות חב"ד המניפה בזירה הציבורית למען נוכחות ונִראוּת את דגלי ה"משיח" הצהובים הגדולים.

חב"ד מפרסמת סדרת חוברות להפצה המונית בחינם תחת הכותרת "דבר מלכות". זה נעשה לשם הכשרת הלבבות למלכות ישראל ויהודה המשיחית והלא דמוקרטית. היא גם מבצעת פעולות מיסיונריות-משיחיות. תופעה זאת מתחזקת מאז פטירת הרבי מלובביץ בעיקר על ידי הזרם הקיצוני-משיחי בחב"ד.

זרם זה הופך לדומיננטי יותר ויותר. לחב"ד רשת חינוך חרדי-חב"די מוכר שאינו ממלכתי ואין לו שום קשר לחינוך הממלכתי-דתי. הדגש בזרם זה עובר לגישת גאולה משיחית והקמת בית המקדש ו"מלכות יהודה" המשיחית. זאת מהות החינוך התיאולוגי-האידיאולוגי בזרם זה. גם בחסידות ברסלב מתקיימים תהליכים דומים.

תהליכי הקצנה אלה עוברים גם על שולי הימין הקיצוני בתנועת "הליכוד". סיעת "מנהיגות יהודית" ב"ליכוד" של משה פייגלין דוגלת בערכים הנ"ל. משה פייגלין סולק על ידי בנימין נתניהו מרשימת "הליכוד".

יהודה גליק הפעיל בנושא שינוי הסטטוס-קוו בהר הבית מוצב במקום ה-33 ברשימת "הליכוד". הוא משתתף באופן קבוע בישיבות סיעת "הליכוד" בכנסת. הוא גם חבר סיעת "מנהיגות יהודית". כיום נכנסה לכנסת מס' 31 ברשימה. פעילותו של יהודה גליק קוראת תיגר קודם כל על מנהיגות נתניהו.

פעילותו מהווה ערעור הסטטוס-קוו בהר הבית על ידי העלאת קבוצות ישראלים המנסות לקיים פולחני תפילות האסורים לפי כללי הסטטוס-קוו עם הוואקף. צריך לציין שמירי רגב, בהיותה יו"ר ועדת הפנים של הכנסת הקודמת, תמכה בשינוי הסטטוס-קוו בהר הבית. גם השרים זאב אלקין ויריב לוין מביעים עמדות בזכות שינוי הסטטוס-קוו המשפטי.

תהליכי הקצנה עוברים גם על זרם החינוך הרשמי של החינוך הממלכתי-דתי במשרד החינוך, שהשר הממונה עליו הוא נפתלי בנט מ"הבית היהודי" שמורכב גם מ"תקומה" כפי שצוין לעיל.

במאמר של אור קשתי ב"הארץ" מ-23.10.2015, מתוארת תוכנית חינוכית מסוכנת בחינוך הממלכתי-דתי. בתוכנית זאת מועברים לתלמידי החטיבה היסודית במערכת החינוך הדתי-לאומי תכנים חינוכיים-חווייתיים הקוראים לקירוב בניין בית המקדש השלישי בימינו.

בשולי המחנה מתפתחות תופעות קיצוניות שהולכות ומתעצמות מחוסר טיפול מונע מקדים, כמו: "תג מחיר", "להבה", "נוער הגבעות", שצריכות להיות מטופלות על ידי השב"כ. בהתייחס לאפקטיביות של הטיפול העלה שר הביטחון תמיהות בהקשר לפרשת שריפת משפחת דוואבשה בכפר דומה.

תופעת "לה פמיליה" בבית"ר ירושלים ראויות לתשומת לב ולטיפול מונע. הקמת בית"ר-נורדיה והתבדלותה מבית"ר של "לה פמיליה" ראויות לאהדה.

חיי נשיא מדינת ישראל רובי ריבלין מאוימים על ידי חגי עמיר, בעקבות דברי הנשיא שלא יחון לעולם את יגאל עמיר. הדברים נאמרו במלאת 20 שנה לרצח יצחק רבין.

מהתהליכים והתופעות שתוארו לעיל, חייבת מדינת ישראל הממלכתית והדמוקרטית להישמר מכל משמר. זאת, כדי להישרד ולהיות ברת-קיימא. המנהיגות הישראלית חייבת להפנים את האמור במאמר זה, כדי לדעת איך להתגונן בפעולות מנע מקדימות שימנעו פעולות שיגרמו לפסיכוזות המוניות מסוכנות של יהודים וערבים, בעיקר בכל הקשור להתרחשויות בהר הבית.

דברים כאלה קרו וקורים בהתפרצויות הזעם בתקופה האחרונה, שלוו בתופעות קשות כתגובה לטרור הדקירות הפלסטינים עד כדי לינץ'. כל זאת צריך להיעשות באמצעות גופי הביטחון העומדים לרשות מדינת ישראל וממשלתה, שיש לשכללם ולהעמיק את פעילותם המונעת בקרב הקבוצות המסוכנות לשלום הציבור, לדמוקרטיה, לחברה, לממלכתיות הישראליים. ישראל חייבת להיות "דמוקרטיה מתגוננת" ולשמור על ביטחונה וחוסנה הלאומי-הממלכתי כמדינה דמוקרטית, ריבונית ומודרנית.

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.