אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תפקיד המתח בהתפתחות סרטן


אביגיל אגלרוב's picture
השפעות המתח על הסרטן
התמודדות עם מתח ושיפור הרווחה הפסיכולוגית מפחיתים את הסיכון להתפתחות סרטן, ומשפרים את סיכויי ההישרדות אם הסרטן כבר התפתח.

תזונה בריאה, פעילות גופנית והפחתת לחצים מוכרים יותר ויותר כמרכיבים חיוניים להישרדות ומניעת סרטן. בעוד שגנטיקה משמעותית יותר בקרב אנשים מסוימים להתפתחות סרטן, גורמים אחרים משמעותיים הרבה יותר.

למעשה, חלק ממה שנראה כ"רץ במשפחה" נובע מחשיפה משותפת לגורמים סביבתיים, כגון כימיקלים, תזונה ירודה, חוסר הקפדה על פעילות גופנית, זיהומים נגיפיים וחיידקים, קרינה וחשיפה לחומרים מסרטנים, שכל אחד מהם כרוך בהשפעת סיכון להתפתחות סרטן.

בעשרים השנים האחרונות, מחקר עשיר חשף גורמים רגשיים וחוסר פעילות גופנית כאחראים לשינוי התנגדות הגוף לסרטן. שינוי דפוסי פעילות גופנית והשיטות לטיפול במתח, משמעותיים באופן עוצמתי למניעה או הישרדות המחלה, ותפקיד חשוב לא פחות יש לביצוע שינויים תזונתיים מתאימים. מאמר זה מסביר כיצד להגן על הגוף באמצעות התמודדות עם מתחים ופעילות גופנית.

חסינות מפני סרטן

הסרטן מתחיל בשינוי משמעותי בתא נורמאלי. שינוי מתא נורמאלי לתא סרטני מופעל באמצעות נזק ל-DNA, לדוגמא באמצעות קרינה או חשיפה לחומר כימי מסרטן. תאים אלו בדרך כלל עוברים במהירות רבה יותר בהשוואה לתאים מהם הם נובעים.

כאשר תאי סרטן מתחלקים, הם יוצרים תאים סרטניים חדשים. התהליך נמשך עד שנוצרת מסת תאים שנקראת גידול. טבע הסרטן המסוכן נובע מיכולת התאים החריגים לפלוש לרקמות אחרות ולעבור דרך כלי הדם והלימפה לאזורים אחרים בגוף. תהליך זה נקרא גרורות.

כל אדם חשוף כל הזמן לחומרים מסרטנים במזון, באוויר ובסביבה, וכתוצאה מכך נוצרים תאים סרטניים בגוף. יחד עם זאת, בדרך כלל, המערכת החיסונית מזהה והורסת תאים אלו לפני שיש להם הזדמנות להשתכפל. אותו הדבר קורה לרוב המכריע של וירוסים וחיידקים הנכנסים לגוף. לאור עובדה זו, נוכחות תאים חריגים אינה הגורם היחיד בקביעת סרטן. האיום העיקרי עלול להיווצר כתוצאה מחוסר יכולת הגוף לסלק את התאים החריגים.

המערכת החיסונית מספקת לגוף דרך לחפש ולהשמיד תאים סרטניים. בין המרכיבים האנטי סרטניים העיקריים של מערכת זו יש תאי דם לבנים מיוחדים, הידועים כלימפוציטים, העוברים בכל הגוף על מנת לזהות תאים חריגים. לימפוציטים מסוימים עשויים לייצר כימיקלים שונים נגד סרטן, כגון לגרום לנמק גידול, אינטרלוקין ואינטרפרון. אלו הם שווי ערך של הגוף לכימותרפיה, אלא שהם אינם פוגעים בתאים בריאים.

ההגנה המידית והחזקה ביותר של הגוף מפני סרטן נובעת מפעילות תאי הרג טבעיים, שהם בעלי צורה מיוחדת של הלימפוציטים. תאים אלו יורדים ישירות על גידול מיקרוסקופי ומתחילים לטרוף ולפורר את הרקמה. כתוצאה מכך, גידולים רבים אינם מתפתחים מעבר לשלבים המוקדמים.

מתח וחסינות

לחץ משפיע מבחינה פיסית ונפשית. במקרה של איום, הגוף עובר הצטברות מתח פנימי המתאפיין בעלייה בקצב הלב, לחץ דם ומתח שרירים, על מנת להתכונן לפעולה מהירה וחזקה. בזמנים פרימיטיביים, שינויים גופניים אלו סייעו לאדם להסתגל למצבים מסוכנים, כגון סופות או התקפות פתאומיות. יחד עם זאת, היבטים אלו של תגובת לחץ אינם מתאימים בהקשר החברה המודרנית. אין צורך בשרירים חזקים וקצב לב מהיר, למשל, כשמנסים לפתור סכסוך עסקי או סכסוך משפחתי.

בנסיבות מלחיצות, המוח מסמן לבלוטת יותרת הכליה לייצר סטרואידים, הורמונים המחלישים את התגובה החיסונית. סטרואידים מפעילים השפעת חיסון מדכאת חזקה, כך שסטרואידים סינתטיים, כמו למשל קורטיזון, נמצאים בשימוש נרחב כתרופות לדיכוי חיסוני בתנאים אלרגיים ודחיית איברים מושתלים. תהליכים סרטניים, בעיקר סרטן השד, מואצים בנוכחות כמויות גדולות של סטרואידים, כי הם משנים את חילוף החומרים של האסטרוגן, בחיזוק תגובה הורמונלית שלילית.

למרות שהראיות עדיין מתפתחות, גורמים רגשיים המשפיעים על לחץ משמעותיים מבחינת עמידות לסרטן. דיכאון וחוסר אונים, למשל, עלולים לפגוע בסיכויי ההחלמה מסרטן וקיים קשר בין לחץ וירידה בתפקוד המערכת החיסונית.

לחץ לטווח הארוך עשוי אף להזיק יותר לעמידות מפני סרטן וראיות מצביעות על כך שהתפתחות סרטן מסוים, כגון סרטן שד ולנומה, מושפע בקלות יותר באמצעות מתח, בהשוואה לאחרים, במיוחד בהתפתחות המוקדמת של סוג הסרטן.

התמודדות עם מתח ושיפור הרווחה הפסיכולוגית מפחיתים את הסיכון להתפתחות סרטן, ומשפרים את סיכויי ההישרדות אם הסרטן כבר התפתח. חסינות משופרת במצב של סרטן מאפשרת התאוששות טובה יותר מטיפולים קשים ומפחיתה את שכיחות הסיבוכים, שיפור בריאות המטופל ורווחתו.

מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

חייבים להבין את זה

אף אחד לא אומר ששיטות הרפיה "מעלימות" כבמטה קסם את הסרטן.
אבל בהחלט שהמתח לא תורם להתמודדות וטיפול במחלה.

למתח יש תפקיד מהותי בהתפתחות סרטן והאטת הריפוי

אבל הרפואה המשלימה צריכה להיות בדיוק זה: משלימה ולא בלעדית.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.