אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חזון המקדש - אפוקליפסה דיסטופית


בתקופתנו שולט בפלנטת ארץ הקפיטליזם החומרני הרציונאלי לכאורה.  קפיטליזם זה נתון למשברים מחזוריים וכיום גוברת בו הדיפלציה הסטגנטית. מדובר בקפיטליזם ליברטני-נאו-ליברלי. הוא פועל בעוז נגד גילויי "הצדק החברתי" ותנועות המחאה החברתיות.

הקפיטליזם הופך לברוטאלי ומתוחכם יותר ויותר והוא נשלט כיום על ידי "תאגידים גלובליים", ללא פנים אנושיות. התאגידים קוראים תיגר על ממשלים דמוקרטיים במדינות הפלנטה.

מאחורי חלק מ"התאגידים הגלובליים" מסתתרות משפחות "אנונימיות" רב-דוריות מסוימות. המערכות המשפטיות הכשירו את הדרך ליצירת "יצורי-התאגידים", שמאחוריהם מסתתרים אלה שמתיימרים "לנהל" את הפלנטה בשיטותיהם הברוטאליות שיעצימו את שליטתם ורווחיהם גם במחיר היווצרות תסכול שמביא לקטסטרופות קשות.

האמור לעיל יוצר ניכור הולך וגדל בין בני האדם, בעולם המבוסס על צריכה מאסיבית. שלטון התאגידים הגלובלי מעודד את הצריכה. מאחר ולרוב בני האדם אין מספיק משאבים כספיים לצרוך את שפע המוצרים והשירותים המוצעים להם, נוצרים ניכור ותסכול הולכים וגוברים.

גם התפתחות הרשתות החברתיות, המרחב הקיברנטי והמולטי מדיה תורמים לכך. כמו במהלך ההיסטוריה יוצרות המצוקות הכלכליות החברתיות הגוברות ביקושים גוברים וכמיהות קמאיות לתנועות פונדמנטליסטיות. תנועות אלה באות למלא חורים שחורים ובולעניים של ריקנויות נפשיות, אישיות וקולקטיביות. תהליכים אלה מועצמים באמצעות הרשתות החברתיות בסייבר.

תנועות אלה פונות לבני האדם בכל רחבי הפלנטה ובכל הדתות הממוסדות: הנוצרית, היהודית והמוסלמית (ואף לבודהיסטים, הינדים ופגאנים). כל זאת, תוך יצירת מיתוסים ואתוסים אפוקליפטיים שליליים של: "עמים נבחרים", "אחרית הימים", "התגלות משיחית", "מלחמת יום הדין", "מלחמות בני אור בבני חושך". מדובר בחזיונות פסימיים, ודיסטופיים ולא בגישות אוטופיות חיוביות.

האמונות האוונגליסטיות המשיחיות הפונדמנטליסטיות בימינו הן קטסטרופליות. אלה מבוססות על חורבנות, פורענויות והרס-יוצר בדמות "גוג ומגוג" (שבו אמורים להישמד שני שליש מיושבי כדור הארץ, כדי ש"המשיח" יחזור). זה משרת את האינטרסים של חלק מה"תאגידים הגלובליים" ושל המסתתרים מאחוריהם.

 

הביטוי לכך ביהדות הישראלית:

1. בימינו מתחזקים הזרמים המשיחיים החב"דיים-קוּקיסטיים, המעודדים כיסופים קמאיים להופעת משיח בן דוד בימינו, תוך "דחיקת הקץ" והבאת "גאולה עכשיו". אלה רוצים בהקמת מלכות בית דוד היהודית, שהיא אנטי-דמוקרטית במהותה במקום מדינת ישראל.

לפי אמונתם כל זה צריך לקום בגבולות ההבטחה התנ"כיים, ובמרכז ההוויה הישותית החדשה צריך להיות מוקם בית המקדש השלישי בהר הבית, שבו יוקרבו קורבנות בעלי חיים.

2. כאן נוצרת זהות אינטרסים ושיתוף פעולה עם "האוונגליסטים הנוצרים הציוניים", שתומכים ברעיונות הנ"ל ושרואים בהם תחנה בנתיב שמוביל ל"גוג ומגוג" ול"שיבתו של ישו". לפי אמונתם יביא הדבר לניצור היהודים שישרדו את החורבנות האפוקליפטיים.

3. מרעיונות עיוועים אלה צריכה להישמר מדינת ישראל מכל משמר, כדי להישרד ולהיות בת קיימא. המנהיגות הישראלית חייבת להפנים את האמור במאמר זה, כדי לדעת איך להתגונן בפעולות מנע מקדימות שימנעו פסיכוזות המוניות של יהודים  וערבים. כל זאת צריך להיעשות באמצעות גופי הביטחון העומדים לרשותה, שיש לשכללם באופן מתמיד.

4. רק דמוקרטיה ישראלית מתגוננת ומודעת בין השאר להיבטים התיאולוגיים המתוארים במאמר זה, תעמוד באתגר מסובך זה. על מדינת ישראל לרסן בטרם פורענות תרחישים המובלים בידי אנשים כדוגמת יהודה גליק.

5. הרבנים הראשיים הנוכחיים שנבחרו ב-2013 – דוד לאו ויצחק יוסף, כמו הרבנים "גדולי הדור": אליעזר ש"ך, שלום אליישיב ועובדיה יוסף ז"ל לפניהם, יצאו חוצץ נגד סכנת האוונגליזם הנוצרי בישראל, שלשיטתם הוא חלק ממיסיונריות נוצרית במדינת ישראל.

זה כולל, לדעת הרבנות האורתודוקסית, בין היתר את "השגרירות הנוצרית", את "קרן הידידות" ועוד מגוון אירגונים. פרופ' חביבה פדיה תורמת רבות בכתביה לתובנה המובעת במאמר זה.

 

Comments

רק דבר אחד לא הסברת במאמר...

כיצד תאגידים ברמה בינלאומית אחראיים/קשורים לעידוד תנועות פונדמנטליסטיות?
הרי לא רק תאגידים מביאים את האדם לגילוי החוסר-משמעות ותחושת ריק קיומי ועל כן הקשר בין תאגידים עולמיים להיווצרות הפונדמנטליזם הוא עקיף מאוד.
מעבר לכך, שתאגידים לא היו קיימים לאורך ההיסטוריה עד לתהליך הגלובליזציה המואץ של ה-20. אך פונדמנטליזם קיים משחר ההיסטוריה האנושית ויתקיים כנראה גם בעתיד.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.