אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דגנרטור / יובל ליבליך


מירב גולן's picture
דגנרטור / יובל ליבליך

יובל ליבליך, 1964, מוזיקאי, ירושלמי לשעבר, נגן גיטרה (כיום בלהקת קילר הלוהטת), חי בעבר כעשר שנים בניו יורק. יחד עם חברו יובל יבנה הקימו את הוצאת כהל, קולקטיב של אמנים ממדיומים שונים שמשתפים פעולה בקידום החשיפה של היצירות שלהם וביצירת פרויקטים שונים. ליבליך סיים תואר שני בפילוסופיה וזהו ספר הביכורים שלו.

הספר נכתב בגוף ראשון, מתוך נקודת מבטו של צ. ילינק, בן 44, חי בתל אביב, מכנה את עצמו "ארכיבר חולני" או דגנרטור. דגנרט הוא מי שהדרדר מבחינה נפשית, פיזית או מוסרית. וצ. (צדקיהו או צדיק) "מספר על עצמי, אין תמה שאני דגנרט" (עמ' 25), שעשה לי קונוטציה מיידית לדקארט ולמשפט המפורסם שלו: אני חושב משמע אני קיים. צדקיהו הוא דגנרטור כיוון ש"אני מגלה ניוון בכל חור וחרך ומחולל את ההתנוונות של כל המושאים" (עמ' 26), ובמקרה המושאים הם באי בית הקפה "הטייסים", שם הוא וחבריו מבלים, שם הוא ממיר כסף במארקים מ-1906. על עיסוקו אנו למדים אט אט "אני חי באמת במחוזות הזיכרון המתעתע של אנשים אחרים. אני כאן, מול השולח המצחין הזה" (עמ' 8), זה השולחן שילינק תוהה לו הייתה לו תודעה או שיקול דעת מוסרי (דדוקציה טרנצדנטאלית של קאנט, ובהמשך ליבליך גם "ינפיש" את התיקן ש"לוחש" לילינק להתחיל לכתוב) הוא בטח היה מגלה עליו כל מיני דברים מצחינים. כותב סיפורים של אנשים אחרים, והוא מתלבט אם לכתוב את הסיפור, להתוודות "לשפוך את הביוב". הוא דורש כסף עבור שירותיו – לכתוב בשמם של הניצולים סיפור חיים. ילינק הוא בנאדם מבולגן ולא מסודר, אך זוכר תאריכים מדויקים הקשורים לפתרון הסופי. למעשה הוא חי בעוני, בצמצום והוא לא רוצה דבר מלבד ערק, סיגריות וסקס מזדמן כי הרצון אינו אלא קביים שבורים של איש חיגר המובל על ידי בריון סומא (עמ' 22). על חייו שלו אנו למדים תוך תיאוריו את תל אביב – דחוסה, קלאוסטרופובית ומעיקה: "מדרכות תל אביב המעופשות" (עמ' 46), או במקום אחר: "מתוך עשרה קבין של כיעור שקיבלה תל אביב, תשעה קיבלה הסביבה הזאת" (עמ' 58) והסביבה היא אלנבי-גרוזנברג-אחד העם שבה משוטט ילינק במהלך הסיפור והסביבה בה הוא גר, ב"יורה הרותחת של לב תל אביב ההבילה וההבלותית, שאינה אלא קבציאל או חלם במסווה של כרך מודרני" (עמ' 59). לתיאור הסביבה של תל אביב יש ערך מוסף כיוון שדרך הכתיבה הדחוסה של ליבליך אנו למדים על חייו של ילינק, על חייו הדחוסים והמעיקים, על התחושה של איסוף הניירת – של ארכיון מהלך, על חייו המעיקים והחפירה העצמית בנפש. למעשה, כל התיאור הזה נועד לרישומים הטכניים של ילינק אודות חייהם של אנשים אחרים, חייהם של ניצולים. עד שהוא פוגש ביהודה רוזנפלד, דרך חברו הטוב, רואה החשבון יוליוס, ואז הוא צריך להחליט למי הוא ממשיך את נאמנותו – לסיפוריו או לעצמו. דרך יוליוס, למעשה דרך סבו ארווין, מתוודע ילינק לתרבות הגרמנית ונמשך אחריה, עד שהוא נתקל במכתבים ובולים. הוא ממשיך לחפש עד שהוא מגלה את צלב הקרס ומאז הוא ממשיך ומחפש מידע, ואמיתות ועובדות מתגלות כמי שמשנות את פניהן.

צדקיהו (או צדיק) ילינק הוא לא גיבור שהקורא מתאהב בו, הוא קצת מעיק, אלכוהוליסט וחרמן, לא נעים ואולי אפילו מצחין. מה שנקרא בשפה המקצועית אנטי-גיבור. לא פשוט לכתוב בספר ביכורים על אנטי-גיבור, אך האנטי גיבור הזה מספר לנו מהי כתיבה, מהי אמת בכתיבה ועל הבחירה בין שתיהן. הספר מציג בפנינו את הדגנרטור, מחולל הניוון שבעצם כך מחולל (מעלה מן האוב) נשכחות ומעלה אותם על הכתב. הוא כותב את סיפור חייהם של ניצולים שעומדים לפני המוות אולי למען העתיד. הדגנרטור הוא גם הדה גנרטור = De Generate, והוא גם סלקטור בעולם של סלקטורים. צדיק.

הספר פותח בשלושה ציטוטים משל ויטגנשטיין (ציטוט מתוך "חקירות פילוסופית", שעסק במשחק המילים, משמעויות של ביטויים, והניתוח של משמעות המילים שמותיר את המילה כחסרת משמעות), ניטשה (ציטוט מתוך "כה אמר זרתוסתרא", שעוסק בעיקר במוסר, בעל-אדם שמאמין באהבת האדם, והציטוט קשור לשקר בפואטיקה) וקוזנצוב (שכתב את "באבי יאר", ספר המתעד את הרצח בבאבי יאר), והוא מוקדש ללוחמים למען חירות האנושות וחופש המחשבה.

לא היה לי ספק שיובל ליבליך ישתמש במטבעות פילוסופיות, כמו גם בפרפראזה של דקארט – אני חושב משמע אני קיים – אני מספר על עצמי משמע אני דגנרט, והוא מספר על עצמו המון, והמחשבות שלו כמו חייו וכמו בחירת כתיבת הספר: צפופה, אינטנסיבית ודחוסה. הופתעתי מהשפה שבה ליבליך כותב את הספר – כמה מהביטויים כבר לא בשימוש בשפה היומיומית, ואולי גם הספרותית, ועל כן זהו תענוג צרוף. הן השפה והן האופן שבו מגיש ליבליך את הסיפור לקורא הם לעילא ולעילא.

 

תגיות נושא: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מירב גולן

.