אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ההיסטוריה המשונה של הקביעות המשתנות לגבי בריאות הקפה


אביגיל אגלרוב's picture
מחקרי קפה

תהיו בטוחים שהמילה האחרונה לא תיאמר אף פעם.

קפה שייך לנושא ההפכפך העתיק ביותר בעולם הרפואה: ראשית, הוא טוב בשבילך, ואז הוא מזיק לבריאותך, ולבסוף אתה לא שותה מספיק קפה. נכון להיום, שנת 2015, פסק הדין הסופי מגלה לציבור מחקר אחר מחקר המהלל את יתרונות שתיית שלוש עד חמש כוסות קפה שחור ביום, כהפחתת סיכון לכל מצב רפואי, כולל מלנומה, מחלת לב, טרשת נפוצה, סוכרת מסוג 2, מחלת פרקינסון, מחלת כבד, סרטן הערמונית, אלצהיימר, כאבי גב הקשורים לישיבה מול מחשב, וכאבי פרקים.

כדי לשמור על בריאות מוחלטת בכל הנוגע לצריכת קפה, יש להימנע מהעמסתו בקלוריות נוספות כגון קרמים, סוכרים וטעמים. יש להבין שכוס קפה במחקרים אלו מתייחסת לכוס קטנה, וכי הכוס הסטנדרטית "הגדולה" בבית הקפה, מכילה כמות כפולה.

וגם לדרך בה נחלט הקפה יש השלכות בריאותיות. קפה צרפתי, קפה תורכי או הקפה המבושל הפופולארי במדינות סקנדינביות, מכיל, בניגוד לקפה הפילטר, חומר הנקרא קפסטול הנמצא בחלק השומני שלו, העשוי להגביר את כמות הכולסטרול הרע.

אנשים עם בעיות שינה או סוכרת בלתי מבוקרת צריכים להתייעץ עם הרופא לפני הוספת קפאין לתזונתם, כפי שצריכות לעשות נשים הרות, שכן קיים חשש מסוים לגבי השפעת הקפאין על צמיחת העובר והפלתו.

ונראה שהחלק האחרון של המחקר קובע שהגנים אחראים לאופן בו הגוף מגיב לקפה, מה שמסביר מדוע חלק מהאנשים זקוקים למספר כוסות על מנת לחוש נמרצים, בעוד שאחרים חווים עצבנות לאחר שתיית כוס אחת בלבד. אבל כידוע, החדשות על קפה אינן תמיד חיוביות, והוויכוח לגבי יתרונות הכוס היומית התחיל לפני מאות שנים. זהו ציר הזמן של הוויכוח לגבי הקפה:

הכותרות במאה ה-16: קפה מוביל לקיום יחסי מין שאינם חוקיים

האגדה מספרת כי קפה התגלה על ידי קאלדי, רועה עזים אתיופי, אבל הערבים הם שהתחילו לשתות קפה, וזה המקום בו קפה קיבל את הסימן השחור הראשון שלו. פטרוני קפה הימרו ועסקו ב"מצבים מיניים פליליים שאינם שגרתיים" הנובעים משתיית קפה.

ראש העיר של מכה ציטט סיבות רפואיות ודתיות, וטען כי הקפה משכר ולכן אסור על פי החוק האיסלאמי. האיסור לא נמשך זמן רב, והקפה הפך להיות כל כך חשוב בטורקיה, עד כי מחסור בקפה סיפק עילה בסיסית לאישה לבקש גט.

הכותרות במאה ה-17: קפה מרפא אלכוהוליזם אבל גורם לאימפוטנציה

ככל שגברה והתפשטה הפופולאריות של קפה ברחבי היבשת, הקהילה הרפואית החלה להלל את יתרונותיו. הוא היה פופולארי במיוחד באנגליה כתרופה לאלכוהוליזם, אחת הבעיות הרפואיות הגדולות ביותר של אותה מאה. אחרי הכול, מים לא היו בטוחים תמיד לשתייה, ולכן רוב הגברים, הנשים ואפילו ילדים, שתו אלכוהול.

בשנת 1652 פורסמו מודעות מקומיות על ידי בעלים של בית קפה פופולארי, לגבי היתרונות הבריאותיים של הקפה, בטענה כי הוא מסייע לעיכול, מונע ומרפא התקררות וצפדינה, מסייע לשיעול, כאבי ראש, כאבי בטן, ואפילו מונע הפלות. אבל בלונדון, נשים הודאגו כי הגברים שלהן הפכו להיות אימפוטנטים, ובשנת 1674 עתירת הנשים נגד קפה קראה לסגירת כל בתי הקפה.

הכותרות במאה ה-18: קפה מסייע לעבוד טוב יותר. בשנת 1730, תה החליף את הקפה בלונדון כמשקה הבחירה היומיומי. העדפה זו המשיכה עד שנת 1773, כשמסיבות התה המפורסמות של בוסטון הפכו את שתיית התה לפטריוטית. בתי הקפה צצו בכל מקום, והאיכויות הממריצות הנפלאות של החליטה נחשבו כתורמות ליכולת האזרחים לעבוד שעות ארוכות יותר.

הכותרות של המאה ה-19: קפה גורם לעיוורון. יש לשתות כוס משקה חיטת סובין במקום קפה. באמצע המאה ה-19, אמריקה הייתה במלחמה ואחת ההשפעות הייתה שאספקת הקפה הופחתה. תחליפי המשקאות המבוססים על דגנים קלויים פורסמו עם נאומים נגד קפה על מנת להגביר את המכירות. מודעות אלו היו אכזריות במיוחד, וטענו כי קפה גרוע כמו מורפיום, קוקאין, ניקוטין, או סטריכנין, ועלול לגרום לעיוורון.

הכותרות בשנת 1916: קפה מפחית את הצמיחה. בעוד שהומצאו שיפורים בתחום בישול הקפה, באמצעות מסננים ושיטות עיבוד שהתקדמו בקצב מהיר לאורך כל שנת 1900, כך גברו החששות הרפואיות והאמונות הציבוריות השליליות לגבי יתרונות הקפה. מגזין רפואי כתב על השפעת הקפה על הצמיחה, והחששות המשיכו לגבור בנוגע לתופעות לוואי נוספות כגון עצבנות, דופק לב מואץ, הפרעות עיכול ונדודי שינה.

הכותרות בשנת 1927: קפה מפחית את יכולת הלימודים. מגזין מדעי פרסם בספטמבר 1927 נתונים לפיהם שמונים אלף ילדים בגילאי בית הספר היסודי וחטיבת הביניים התבקשו לדווח על הרגלי שתיית הקפה שלהם. החוקרים גילו את העובדה "המדהימה" שרובם שתו יותר מכוס קפה ביום, כמות שאז נחשבה כאחראית למצבים רפואיים בעייתיים.

הכותרות של שנות השבעים והשמונים: קפה גורם לבעיות בריאותיות רציניות כמו התקף לב

מחקר שנערך בשנת 1973, ופורסם בכתב העת New England Journal of Medicine, עקב אחר למעלה מ-12,000 חולים ומצא כי שתיית כוס קפה אחת עד חמש כוסות ביום, קשורה עם סיכון מוגבר להתקפי לב.

מחקר אחר שפורסם באותו כתב עת בשנת 1978, מצא עלייה בטווח הקצר בלחץ דם לאחר שתיית שלוש כוסות קפה. מחברי המחקר קראו לצורך בעריכת מחקרים נוספים לבדיקת הקשר בין קפאין ויתר לחץ דם.

מחקר שנערך בשנת 1985 על ידי בית הספר לרופאה ג'ונס הופקינס, עקב אחר למעלה מאלף סטודנטים לרפואה ומצא כי המשתתפים ששתו חמש כוסות קפה או יותר ביום, נמצאו בסיכוי גבוה פי 2.8 לפתח בעיות לב, בהשוואה למשתתפים שלא צרכו קפה. אבל המחקר ביקש נתונים לגבי חמש שנים בלבד, ולא בודד התנהגות כגון עישון או התנהגויות שליליות אחרות הנוטות להשתלב עם קפה, כגון אכילת עוגות או מאפים.

כותרות המילניום: קפה הולך עם מטה אנליזה

עכשיו מתחיל עידן המטה אנליזה, שבו חוקרים בוחנים מאות מחקרים ומיישמים עקרונות מדעיים למציאת השפעות הקפאין ושליטה על גורמי הסיכון כגון עישון, השמנה, חוסר פעילות גופנית והרגלי אורח חיים שליליים רבים אחרים. כלומר, מחקר פרטני, אשר עשוי או אינו עשוי לעמוד בסטנדרטים מסוימים, אינו יכול "להטות את הכף" בדרך זו או אחרת.

הכותרות בשנת 2001: קפה מגביר את הסיכון לסרטן בדרכי השתן. מחקר שנערך בשנת 2001 מצא עלייה של עשרים אחוזים בסיכון לסרטן בדרכי השתן בקרב שותי קפה, אך לא שותי תה. ממצא זה חזר על עצמו במטה אנליזה בשנת 2015. לכן, אם קיים גורם סיכון זה בהיסטוריה המשפחתית, מומלץ לעבור לתה.

הכותרות בשנת 2007: קפה מפחית את הסיכון לסרטן כבד. חלק מנתונים אלו מצאו יתרונות מונעים לסרטן בשתיית קפה, כגון הנתון שהראה ששתיית שתי כוסות קפה שחור ביום מפחיתה את הסיכון לסרטן כבד ב-43%. ממצאים אלו חזרו על עצמם בשנת 2013 בשני מחקרים אחרים.

הכותרות בשנת 2010: קפה ומחלת ריאות שלובים כמו קפה ועישון. בחינת מחקרים זו מצאה מתאים בין צריכת קפה ומחלת ריאות, אבל המחקר מצה שזה בלתי אפשרי לחסל לחלוטין את תופעות הבלבול עם עישון.

הכותרות בשנת 2011: קפה מפחית את הסיכון לסרטן הערמונית ושבץ

ניתוח מחקרים של 11 מחקרים אודות הקשר בין סיכון לשבץ וצריכת קפה, שנערך בין השנים 1966 עד 2011, בקרב כמעט חצי מיליון משתתפים, לא מצא קשר שלילי. למעשה, לא נמצאה תועלת בצריכה מתונה, הנחשבת כשלוש עד חמש כוסות קפה שחור ביום. ניתוח מחקרים נוסף שנערך בין השנים 2001 עד 2011 מצא כי ארבע כוסות קפה או יותר ביום מהווים השפעה מונעת על הסיכון לשבץ.

ובאשר לסרטן הערמונית, המחקר משנת 2011, שעקב בין השנים 1986 עד 2006 אחר כמעט 59,000 גברים, מצא ששתיית קפה קשורה באופן הדוק עם סיכון נמוך יותר לצורה הקטלנית של המחלה.

הכותרות בשנת 2012: קפה מפחית את הסיכון לאי ספיקת לב. ניתוח מחקרים נוסף של מחקרים על אי ספיקת לב מצא כי שתיית ארבע כוסות קפה ביום בלבד קשורה לסיכון הנמוך ביותר לאי ספיקת לב, וכמות של עשר כוסות ביום מגבירה את הסיכון.

הכותרות בשנת 2013: קפה מפחית את הסיכון למחלת לב ומסייע לחיים ארוכים יותר. ניתוח מחקרים של 36 מחקרים, עם למעלה מ-1.2 מיליון משתתפים, מצא כי שתיית קפה מתונה קשורה עם סיכון נמוך למחלות לב. בנוסף, לא נמצא סיכון גבוה יותר בקרב המשתתפים ששתו יותר מחמש כוסות ביום. ניתוח אחד של עשרים מחקרים, וניתוח נוסף של 17 מחקרים, ששניהם עקבו אחר למעלה ממיליון משתתפים, מצא כי שתיית קפה מפחיתה מעט את הסיכון לתמותה.

הכותרות בשנת 2015: קפה הוא למעשה תזונה בריאה. משרד החקלאות האמריקני מסכים כיום כי "קפה יכול להיות משולב באורח חיים בריא", במיוחד אם מקפידים על שתיית שלוש עד חמש כוסות ביום, ונמנעים מהוספת חלב שמן, קרם וסוכר.

אבל יש עדיין למה לצפות, ויש עוד אינספור מחקרים של מחקרים על גבי מחקרים, שיקבעו דעות שונות חדשות לבקרים. כל מה שצריך זה רק לעקוב אחר הדיווחים, ותהיו בטוחים שהמילה האחרונה לא תיאמר אף פעם.

Comments

מחכה בקוצר רוח למחקר החדש

בסוף עוד יגידו שחובה על כולנו לחיות רק על קפה. אין לי בעיה עם זה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.