אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יסודות הפילוסופיה של היוגה


אביגיל אגלרוב's picture
יוגה כשלום פנימי

כשאדם מאמץ אהימסה, הוא מאמץ באופן מלא את הגברת הביטחון הפנימי והופך להיות חזק באופן מפתיע.

פילוסופיית יוגה קלאסית מייצגת את הבסיס לתרגול יוגה, והיא משהו שכל מתרגל יוגה רציני צריך להכיר. יחד עם זאת, הטקסים עשויים להיראות מדהימים עם הג'ונגל של הפרשנויות האישיות והפרסומים בתקשורת. קבלת סקירה ברורה של היסודות, קלה יותר לאמירה מאשר לעשייה.

המודעות העצמית אותה ניתן להרוויח באמצעות תרגול חמש ה'יאמות' ביוגה, מסייעות לשנות אנרגיה שלילית ולטפח תחושת עומק ושלווה. מאמר זה מגדיר כל יאמה, בשילוב עם מספר עצות על התרגול.

ללא פגיעה – אהימסה

בסנסקריט הקידומת 'א' פירושה 'לא', ואילו 'הימסה' פירושה 'פגיעה, פציעה, הריגה או פעולת אלימות'. אהימסה היא היאמה הראשונה והמדורגת כגבוהה ביותר בין חמש היאמות. זהו תרגול של אי פגיעה או אי אלימות. מומחי יוגה סבורים שזהו המפתח לשמירה על מערכות יחסים הרמוניות בעולם וחיים פנימיים שקטים.

ברמה העמוקה יותר, אהימסה היא תהליך מודע לתוצאה הטבעית של תרגול יוגה. ככל שהמסע מתפתח, הוא מוביל למודעות לליבת השלום המתמשך שהוא הטבע האמיתי של האדם. הרצון למנוע פגיעה הוא ביטוי ספונטני של מודעות. אדם מתחיל להבין שהאני הפנימי באחרים זהה לעצמי הפנימי שלו, והוא מאחל מניעת נזק לכל יצור.

ההתנהגות של אדם צריכה להיות אדיבה, מקבלת וסלחנית כלפי עצמו וכלפי אחרים. לדברי מומחים, כשאדם מאמץ אהימסה, הוא מאמץ באופן מלא את הגברת הביטחון הפנימי והופך להיות חזק באופן מפתיע.

אמת – סאטיה. המילה ישיבה, בסנסקריט, פירושה "קיום בהווה". 'סאטיה' פירושה אמת. ראיית הדברים ודיווח עליהם כפי שהם ולא כפי שאדם היה רוצה שיהיו. בלמידת זיהוי מפל הפחדים והרגשות השליליים האחרים המבקשים מאדם לשנות את המציאות, ובאמצעות הבנת ועיבוד פחדים אלו, המחשבות והדיבור, ניתן לכוון לפעולות עם אמת, אפילו שאדם נוטה להתקדם עמוק יותר לצרכיו ורצונותיו. כלפי חוץ, יש להימנע מהשקרים ולדבר מתוך מקום של חסד, חמלה ובהירות.

ללא גניבה – אסטיה

המילה 'סטיה' פירושה 'לגנוב'. כשהיא משולבת עם הקידומת 'א' פירושה הגעה אל היאמה השלישית, אסטיה: לא לגנוב. גניבה נקשרת בדרך כלל עם גניבת חפצים מוחשיים, אך פירוש המונח ביוגה הוא גניבת מידע וטובות הנאה רגשיות, אותם קיים סיכוי גבוה יותר לגנוב בעולם.

היות והדחף לגנוב נובע מתחושת אומללות, חוסר שלמות וקנאה, הפתרון הוא לתרגל נתינת כל מה שאדם מקבל. לתת מזון, לתת כסף, לתת זמן. בסופו של דבר, עושר הוא מצב מוחי, ואדם ירגיש עשיר יותר ויותר באמצעות נתינה אישית. תחושת העושר הפנימי שלו מספקת לו עושר חיצוני. תרגול חוסר רכושנות מסייע לבחון את ההנחות האישיות ומנחה אדם בחזרה ליחסים בריאים עם אחרים.

מיתון החושים – בראהמאצ'אריה

הפירוש המילולי של מונח זה הוא 'הליכה בתודעת האלוהים'. מבחינה מעשית, פירוש הדבר שמושג זה משנה את פעולת המוח, מאזן את התודעה, מפקח על החושים, ומוביל לחופש מתלות ותשוקה. מומחי יוגה סבורים שכאשר המוח משוחרר משליטת החושים, הנאות חושניות מוחלפות בשמחה פנימית.

קבלת החלטות חכמות לגבי הספרים וכתבי העת אותם אדם קורא, הסרטים שהוא רואה והחברים אותם הוא בוחר מסייעת לו לחסוך באנרגיה ולשמור על מיקוד דינמי של הדעת. מתינות בכל הפעילויות החושניות, מבלי להתעכב עליהן, מאפשרת מחויבות ונאמנות לבן או בן הזוג במערכת יחסים המאופיינת בתמיכה הדדית.

ללא רכושנות – אפאריגראהא

גראהא פירושה 'לתפוס' ו'פארי' פירושה 'דברים'. מונח זה פירושו 'לא לתפוס דברים', או 'חוסר רכושנות'. כך ניתן להשיג מערכת יחסים מאוזנת עם הדברים להם כל אדם קורא "שלי". יוגים בכירים סבורים כי "כל הדברים בעולם הם שלך לשימוש, אך לא לבעלותך".

זוהי המהות של אפאריגראהא. בכל פעם בה אדם הופך להיות רכושני, הוא מחזיק דבר ברשותו בחרדה ונאחז בהם יותר. אך כשמבוצע שימוש טוב ברכוש, תוך הנאה מחפצים מבלי לפתח תלות רגשית בהם, הם אינם מפעילים כוח ואינם מובילים לזהות אישית וציפיות שווא.

יש לבדוק את הנטיות לרכושנות. האם אתה מטפל טוב יותר בחפצים שברשותך מאשר בחפצים השייכים למישהו אחר? האם אתה רוכש יותר חפצים מכפי שאתה יכול להשתמש? האם אתה תלוי יותר מידי באחרים, מעניק יותר במערכת יחסים מהרמה הבריאה עבורך, מחליף תן-וקח הדדיים עם הצורך בשליטה קמצנית, או מנסה להגביר את ההערכה העצית שלך באמצעות השגת אהבת אדם אחר? תרגול אי רכושנות מסייעת לאדם לבחון את הנחותיו ומנחה אותו בחזרה ליחסים בריאים עם אחרים.

תגיות נושא: 

Comments

פילאטיס

משיג תוצאות מהירות ויעילות בהרבה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.