אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

השר ובחירו משתלחים


עמוס אריכא's picture
משטרה

סוד גלוי שמשטרת ישראל נקלעה למשבר חריף שלא זכור כמותו מאז הקמתה. רבים מדי בצמרת המשטרה נחשפו כאנשים שלא היו ראויים להימנות עם סגל הפיקוד הבכיר שלה. מכאן ועד לביטול המשטרה ורמיסתה ברגל גסה -  כפי שעשו זאת גלעד ארדן וגל הירש, רבה הדרך ויש בתגובתם היהירה  מטעם של זלזול והשתלחות מקוממת המטילה צל כבד על המינוי הזה.  

עברו רק חודשים ספורים מאז התמנה ארדן לתפקידו בממשלה הנוכחית שבוודאי תכנס להיסטוריה שלנו כבעלת המינויים הזרים והמשונים ביותר שיכולים לעלות בדעתנו. בין מנויים אלה נחשף מינויו של ארדן לשר לביטחון פנים כמעורר  דאגה מחמת חוסר ניסיונו והבנתו המקצועית את הגוף המורכב שהוא ממונה עליו. בא מינויו של גל הירש ומיקד שוב זרקור בשר שהוליך שולל שלושה מניצבי המשטרה בהבטיחו כי אחד מהם ימונה לתפקיד המפכ"ל, בכדי למנוע זעזוע נוסף במשטרה החבולה.

ארדן כנראה אינו מבין עד לרגע זה את מורכבות אחריות המשטרה העוסקת במשך עשרים וארבע שעות ביממה בקרבות מתמידים עם עולם הפשע והעבירות המתבצעות בתחומים רבים מלפרטם ביריעה קצרה. כל הקבלה של המשטרה למערכת צבאית מוטעית מיסודה. יתרה מזו, השר גם לא טרח להכין את הציבור להתהפכותו מהבטחותיו. הוא גם לא עשה צעדים מחויבי מציאות לבדוק לעומק את טיבו ועברו של מועמדו

אומנם יתכן ויסתבר כי כל אלה הסבורים שגל הירש יש בו מהפנומן הגאוני המסוגל לקיצורי-דרך מבריקים להחלים משטרה חולה, יימצאו בסופו של תהליך כמי שאמונתם מוכחת – ואז רבים יצטרפו למברכיו. ויתכן גם אחרת. הימים שיבואו יגידו דברם בנושא חשוב זה. אולם חובה היא לציין שני פגמים קשים שנחשפו כקוצים רעילים הן בהתנהלותו של השר והן בהתנהלותו המדאיגה של המפכ"ל המיועד.

אתחיל בשר ארדן. מחוץ למשטרת ישראל  קיים עשרות שנים גוף של קצינים בכירים, המוכר כ"מועדון הניצבים" שחבריו יצאו הפעם חוצץ נגד מינוי בחירו של השר. הגוף הזה, כך ניתן להתרשם מתגובתו החריפה של ארדן, פסול לדעתו מלבטא עמדה לגבי המשטרה מפני שחבריו לטענתו, ניצבים ורבי ניצבים, חשודים בתרומתם למצב הדכאוני הנוכחי של המשטרה.

זו כמובן האשמה חמורה ופסולה בכל מכל. מדובר בהשתלחות מרושעת בדורות של קצינים ומפכ"לים שלא מעטים מהם התחילו את שרותם בשנות החמישים עד שהגיעו לדרגתם הבכירה. כמעט כולם אנשים שצברו ידע עשיר בתפקידיהם, ואף הציבו הישגים מרשימים וקידמו את המשטרה בדרך בה ניהלו את יחידותיהם, מרחביהם, מחוזותיהם ואף את סגל אלף, הוא סגל הפיקוד של משטרת ישראל. אני מכיר כמה וכמה מהם עוד משנותיי במשטרה.

על-פי מיטב זכרוני מעולם לא התערבו חברי מועדון זה במינוי מפכ"ל גם לא כאשר כזה הובא מבחוץ. הם גם מעולם לא התאגדו לצאת כנגד מינוי מפכ"ל כמו במקרה של הירש, ומחובתם היה לבטא את תחושותיהם והשגותיהם מול קרקס מינוי המפכ"ל המוצע, וחובה להקשיב להם.

הדוגמא השנייה של והשתלחות מסוכנת הובאה ביממה האחרונה על-ידי גל הירש וחבריו הנלחמים להרחיק ממנו מעגל אש באמצעות עלילת-דם חולנית; הם האשימו את משטרת ישראל כסכנה לדמוקרטיה (!) בכך שהיא צוברת במסתרים חומרים שונים כנגד אנשים שונים, ושומרת עליהם עד ליום שנכון יהיה להשתמש בהם לחיסולים ממוקדים כמו במקרה של גל הירש. עלילה שקרית זו צמחה במוחות קודחים בטירוף העושים הכל להבטיח את המינוי של הירש. מי שמניב אשמה כזאת אינו ראוי גם להיות שמ"ז (שוטר מוסף זמנית).

ארדן והירש חייבים לחזור בהם מיד מהשמצותיהם השקריות ולהתנצל בפני כל המשרתים במשטרה לדורותיהם עוד לפני התייצבותם ב"וועדת טירקל". אחרת שניהם פוסלים את עצמם.

Comments

אוי אתה טרחן אבל גרוע מכך קשקשן שבז לעובדות

המשטרה היא אחת המכות החולות של המדינה. היא אמורה להיות אמונה על בטחוני ובטחון בני משפחתי אולם הדאגה היחידה שלה היא להתפרסם בעיתונות או לחמוד איזו קצינה חטובה. המשטרה מפחדת להכנס לאום אל פאחם ומפחדת להלחם בגנבים הבדוואים וכו וכו אבל גיבורה על כל פיפס שיפרסם את המפכ"ל התורן.אתה אחד מאלה שמשרישים את התנהלותה הגרועה כל כך של המשטרה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.