אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ההשפעה הרגשית של בעיות פוריות


אביגיל אגלרוב's picture
טיפולי פוריות
הצורך להרפות מהחלום קשה, ומערך הטכנולוגיות הרפואיות הזמינות כיום מוביל זוגות רבים להמשיך בניסיונות חודש אחר חודש, שנה אחר שנה.

עבור רוב האנשים, טיפולי פוריות משפיעים באופן של רכבת הרים רגשית. זוגות רבים נוטים לחיות במחזורי זמן של המתנה מחודש לחודש, המאופיינת בתקווה ואכזבה, הסובבת את הביוץ, הווסת, ובדיקת לוח השנה.

ניווט לוח הזמנים הצפוף של הבדיקות והטיפולים מציב את החיים בהמתנה. חופשות נאלצות להידחות, הלימודים משתמשים והקריירה נפגעת. אחרים סבורים כי הצער, הכעס והתסכול העשוי ללוות בעיות פוריות ממושכות, פולשים לכל תחום בחיים, שוחקים את הביטחון העצמי ומאתגרים את הזוגיות.

הבנת וקבלת העובדה שהזוגיות תאופיין במעט עליות וככל הנראה מורדות רבים, מסייעת להתמודדות עם בעיית הפוריות. מומלץ להצטרף לקבוצת תמיכה במהלך הטיפולים, שכן קשר עם אנשים אחרים באותו מצב משפר את יכולת ההתמודדות. מאמר זה מספק שיטות התמודדות יעילות עם בעיות פוריות.

נראה כי נשים סובלות יותר מבני זוגן

רוב הנשים גדלו עם המחשבה כי ביום מן הימים יוכלו להיות אימהות. מהמשחק עם הבובה הראשונה, נערות ונשים מוקפות חזונות וציפיות מההורים, חברים, ציוויי דת, ופרסומים בתקשורת, הקשורים להיריון ולידה.

עבור חלק מהנשים, אימהות קשורה באופן משמעותי לדימוי העצמי. עבור אחרות, מדובר בשאיפה הגבוהה ביותר. אפילו נשים שלא בהכרח רוצות להיות אימהות, מודעות לציפיות החברתיות מהן בנושא זה.

הלחצים להתחתן ולהקים משפחה כה עצומים לעיתים, עד כדי כך שנשים שאינן מסוגלות להרות או להחזיק הריון, עשויות להרגיש עמוק בפנים כאילו משהו אינו בסדר איתם או שהן חסרות היבט משמעותי בחיים.

גברים אינם עוברים את אותם לחצים להפוך לאבות, ורבים מהם מתחנכים להדחקת רגשותיהם או לפחות לשמור אותם לעצמם. גבר עשוי להרגיש תסכול ואכזבה כשהוא עובר טיפול פוריות נוסף עם בת זוגו, כשהתוצאה היא חודש נוסף ללא הריון, אך גברים רבים רואים את תפקידם כמקור משענת חזקה לבנות זוגם, או שהם עשויים להיות כל כך רגילים בהפנמת רגשותיהם, עד כי אינם יודעים מה הם מרגישים, ולכן אינם פונים לקבלת עזרה. אם בעיית הפוריות ברורה, כגון איכות זרע ירודה, התפיסה הרגשית של הגבר מתחילה לסבול.

מחקרים מראים כי, כקבוצה, נשים עם בעיות פוריות סובלות מחרדה ודיכאון באותה רמה בה סובלות ממצבים אלו נשים עם סרטן, מחלות לב, או איידס. אחת הסיבות לכך עשויה להיות הדרישות הפיסיות של טיפולי הפוריות, כגון בדיקות דם, כדורים, זריקות הורמונים יומיות, אולטרסאונד, וניתוחים, המשפיעים כמקורות מתח ותהפוכות רגשיות.

בנוסף, החברה בדרך כלל אינה מכירה בצער שנגרם כתוצאה מאי פוריות, ולכן אנשים נוטים להסתיר את צערם, כך שתחושות הבושה והבידוד גוברות.

חיי האהבה נראים מכאניים

כן. זוגות רבים מדווחים כי ברגע שהם מתחילים לדאוג בקשר להיריון, המין הופך להיות יותר מטלה מאשר הנאה. רוב טיפולי הפוריות דורשים קיום יחסי מין בזמנים מסוימים מאוד, כך שמצב הרוח הרומנטי או הנאה מספונטניות מינית, נדחקים.

כשחיי המין מתדרדרים ובני הזוג אינם מסוגלים לזכור את משמעות הרומנטיקה, מומלץ לקחת הפסקה ממשטר הטיפול למשך חודש או חודשיים, ולהחיות את האהבה והכיף שהפגישו ביניהם מלכתחילה.

יש לזכור כי זהו משבר זמני, וכי במוקדם או במאוחר, הוא ייפתר. מומלץ להמשיך לשמור על מערכת יחסים בריאה וקיום מגע מיני מספק. אם מופיעות בעיות נוספות, מומלץ לשקול טיפול זוגי עם יועץ המתמחה בבעיות פוריות.

"מתי כבר תהפכו להורים?"

אנשים שאומרים משפטים בסגנון זה נראים אולי אדישים לבעיות פוריות, או חסרי התחשבות. אבל בני משפחה וחברים, המתעניינים בתוכניות בני הזוג להפוך להורים, אולי אינם יודעים על בעיות הפוריות או שאם הם יודעים, הם רוצים לדעת איך הטיפולים מתקדמים.

יחד עם זאת, שאלות ומשפטים כאלו עשויים להכאיב, במיוחד במפגשים ובתקופות החגים, כשמשפחות וילדים הם המוקד. בני הזוג יכולים להגיב בפשטות "אנחנו עובדים על זה" או "אתה תהיה הראשון לדעת כשיהיו לנו חדשות טובות". אם בני הזוג מרגישים בנוח לדבר על בעיות הפוריות שלהם, וחושבים שיש להם מאזינים אוהדים, ניתן לתקשר על הנושא בפתיחות. מומחים סבורים כי שיתוף הבעיות הוא הקלה עצומה.

אם התכנסויות או חגיגות מסוימות כואבות מידי, אם לכולם מסביב כבר נולדו תינוקות בשנתיים האחרונות, למשל, מומלץ להימנע ממפגשים אלו. בני הזוג צריכים להגן על עצמם ועל תחושות הרווחה שלהם בתקופת הטיפולים.

המחירים הגבוהים של הטיפולים. אפילו בזמנים הטובים ביותר, חששות פיננסיות מפעילות לחץ עצום על מערכות יחסים. הרצון העז להרות, לצד התסכולים, בתוספת העלות הגבוהה של טיפולי הפוריות, וסכסוכי כספים, עשויים להסלים לרמה בלתי נסבלת, אך יש להתמודד עם נושאי הכספים, קשים ככל שיהיו, ובוויכוחים לגבי כסף, מומלץ לשבת יחד ולפתח תכנית פיננסית.

מתי להפסיק

הצורך להרפות מהחלום קשה, ומערך הטכנולוגיות הרפואיות הזמינות כיום מוביל זוגות רבים להמשיך בניסיונות חודש אחר חודש, שנה אחר שנה. אבל כשליש מהזוגות המקבלים טיפולים לבעיות פוריות לא יצליחו להיכנס להיריון ולעיתים קרובות יאלצו להיפרד מהחלום לפני שיוכלו להמשיך בחייהם.

אלו הן החלטות אישיות ביותר, והתזמון הנכון להפסקת הטיפולים משתנה. בשורה התחתונה מומלץ ללמוד להקשיב זה לזו, ולתקשר באופן ברור בתוך הזוגיות ועם הרופא, כך שאם מתקבלת ההחלטה להפסיק את הטיפולים, היא צריכה להתבצע באופן שלם, תוך התחשבות בהשפעות הנפשיות והפיסיות, ובמיוחד בסיכויי הצלחת הטיפולים.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.