אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מהי הארה?


אביגיל אגלרוב's picture
התגלות

הדיאלוג המוחי מתפזר כשאדם מתחיל לחיות בממלכת השתיקה ופוקח את עיניו כדי לראות עולם אחר.

אחת הבעיות עם הגדרת המונח הארה היא שיש להשתמש במילים, שהן סמלים בלבד ואינן מעניקות הבנה אמיתית. אותיות מילים הן רק קוד שהמוח מתרגם למשמעות. אדם עיוור אינו יכול להבין צבע באמצעות מילים בלבד. לא ניתן לתאר מוסיקה במילים בלבד. לא ניתן לתאר רגשות אהבה באמצעות סימני מילים. הן יעילות רק בתקשורת. מילים לתיאור הארה אינן משמעותיות מספיק על מנת להעביר את ההבנה המלאה.

ניתן לתאר משהו באופן מדויק עם מילים, ואז "לדעת" אותו. זהו סוג מוגבל מאוד של ידיעה. זה כמו לקרוא מדריך טיסה ולהניח שניתן "לדעת" כיצד לטוס בגלל שאדם "יודע" מה כתוב בספר. ההסבר הטוב ביותר להארה בשפה היומיומית הוא שימוש במילים מדויקות לתיאור החוויה. התיאור יעורר את הדמיון ויעניק את הרצון לחוות אותה באופן אישי.

אם אי פעם הייתה לך התגלות שהובילה אותך למעט עוררות, באותו רגע דעתך הפסיקה לחשוב וידעת והרגשת מעבר להיגיון אינטלקטואלי. נתפסת ישירות על משהו באופן שהתעלה מעל למילה תיאורית.

זהו סוג ידיעה הגורם לך להסתכל על העולם או על עצמך בדרך חדשה לגמרי. אלו חוויות התעוררות קטנות של רגעים שבהם ההנחות הקודמות או פרדיגמות האמונה נפרצו. השכלה היא הנורה הגדולה. זוהי התפיסה הישירה של ידיעת טבע העולם בהתגלות מתמשכת אחת גדולה.

הקומדיה האלוהית

מצב של התעוררות רוחנית בהארה זהה להתבוננות על הבדיחה הכי מצחיקה אי פעם. זה נראה כאילו אתה במסיבת תחפושות וכולם משחקים תפקידי אופי לתלבושותיהם. מלבד התחפושת, אישיותם המורכבת מכל אמונותיהם מבוססת על מה שהם צריכים או לא צריכים להיות, וצריכים או לא צריכים לעשות. מסכת האישיות היא קבוצה גדולה של הסכמים אישיים. החלק ההיסטרי ביותר הוא שמאחורי המסכה קיימת בעצם הוויית תודעה אינסופית שלובשת אישיות.

התודעה האינסופית היא כה חזקה שכוונתה למלא את תפקיד האישיות במסיבת החיים המחזיקה אנשים בתפקיד במשך שנים, לפעמים אפילו לחיים שלמים. בדרך זו הם משייכים את עצמם לחלוטין עם תפקיד האישיות המותאם לתלבושתם. הם פועלים באישיות טיפשית של העמדת פנים, ומתעלמים מהתודעה והכוח האלוהי הטמון בתוכם.

אדם המעמיד פנים בעוצמה כדי להשיג אישיות שאינה שייכת לו, מפגין ביצועים מדהימים של איוולת. אחד ההיבטים המצחיקים ביותר הוא רצינות האישיות המאמינה במשחק, כאשר חלק אחר של התודעה יודע שמדובר פשוט במשחק.

המיינד הנאור הוא שקט

הדעה מוסיפה דיאלוג תיאורים ופרשנויות על הדברים אותם אדם רואה. רוב הפרשנויות מגיעות מקולות השופט והקורבן הפנימיים. לאחר מכן, אדם מהפנט את עצמו באמצעות האמונה כי מה שהוא חושב שייך למה שהוא רואה. תשומת הלב מקובעת על תיאורים אלו ואדם נתפס על התיאורים במקום לתפוס את העולם באופן ישיר. זה כמו להסביר או לפרש בדיחה. התיאורים האלה בדרך כלל אינם מצחיקים כל כך.

מסורות רוחניות מתארות פרדיגמה זו כשקועה באשליות. העיניים סגורות ואדם ישן בחלום פרשנויותיו. יהיו שיכנו פרשנויות אלו מסננים, עדשות, סיפורים, תחזיות או אמונות שווא. אישה אנורקסית, למשל, אינה רואה את גופה כפי שהוא. היא רואה את מה שהיא מאמינה שגופה באמת. על מנת למדוד דיאלוג עיוות זה יש להתבונן עליו באופן ברור המתאפשר כשאדם יושב בשקט ומתווך בין תודעתו האמיתית לבין הקולות הנפשיים אותם אינו יכול לכבות.

הדיאלוג המוחי מתפזר כשאדם מתחיל לחיות בממלכת השתיקה ופוקח את עיניו כדי לראות עולם אחר. במקום לראות עולם מורכב מתיאורים ודעות, הוא רואה עולם הפועל בהתאם לניצוח הידע בהכרה המתעלה מעל מילים. המילה 'אלוהי' מסמלת ציון לכוח האינטליגנטי של החיים. זה הכוח הגורם לצמחים ולדשא לצמוח, לכדור הארץ להסתובב, ולשמש ולכוכבים לזהור. זה כוח מדהים וחכם.

הגעה להארה

כשאדם מחפש הארה, עליו לעסוק בשיטות חווייתיות. אלו הן פעולות המשקיטות את הדעת, כך שניתן לתפוס את החוויות באופן ישיר. מסורות רוחניות ברחבי העולם פועלות בשיטות שונות להגעה להארה. הן משקיטות את הדיאלוג הפנימי באמצעות ביטול אמונות שווא, המסת חשיבות אישית, ואימון למיקוד תשומת הלב על עולם שקט. מדיטציה ותפילה הן שיטות המכוונות לחוויה ישירה.

מוטב להתאמן במקום לקרוא ספרים, היות ומילים הן סימנים שאינם מובילים לחוויה. ככל שאתה קורא יותר, כך אתה מתמלא ביותר מושגים, תיאורים, פרשנויות וציפיות היוצרות את המטריצה שלוכדת את התפיסה. קריאת רעיונות רעיוניים גורמת למוח האנליטי להיות דומיננטי יותר במקום שקט יותר.

קיימים ספרים נפלאים המסייעים עם התגלויות קטנות, אך הם אינם לוקחים אדם ליעד הסופי של תפיסה ישירה. יש להשתמש בחומר הקריאה על מנת לקבל מעט הדרכה ונקודת מבט חדשה, אבל חשוב יותר לתרגל משהו ישירות.

Comments

הארה זה להזויים

החיים המציאותיים על הקרקע הם המהותיים.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.