אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נצרות: הדבר הטוב ביותר שקרה לנשים


אביגיל אגלרוב's picture
ולסקז

ולסקז 1618

חלק מהפמיניסטיות סבורות שהנצרות, התנ"ך והכנסייה הם אנטי נשים ומדכאים נשים. מאמר זה מתבונן על העובדות המוכיחות כי הנצרות היא הדבר הטוב ביותר שקרה לנשים, ועל הדרך בה שינתה הנצרות את העולם.

נשים רבות באיסלאם עדיין אינן זכאיות לזכויות רבות הזמינות לגברים, וכשהן מופיעות בציבור, הן חייבות לכסות את ראשן ופניהן ברעלה. בערב הסעודית, למשל, לנשים אסור אפילו לנהוג ברכב. בין אם בסעודיה או במדינות ערביות רבות אחרות, בהן הדת האסלאמית מבוצעת בתוקף, לגבר יש את הזכות לתקוף את אשתו מבחינה מינית, או לנטוש אותה, עם תמיכה מלאה של הקוראן. צו זה הוא ההפך הגמור ממה שאומרת הברית החדשה לגבי מערכת יחסים של גבר עם אשתו, המטיפה לגברים לאהוב את נשותיהם כמו את עצמם.

ישו אהב נשים והתייחס אליהן בכבוד גדול. הוראת הברית החדשה לגבי נשים פיתחה יותר את נקודת המבט שלו, וערך הנשים המחלחל בברית החדשה אינו נמצא בתרבות היוונית הרומית או בתרבויות של חברות אחרות.

ביוון העתיקה, אישה מכובדת לא הורשתה לצאת מהבית, אלא אם כן לוותה בליווי גברי ראוי לאמון. אישה לא הייתה רשאית לקיים מגעים חברתיים עם גברים אורחים בבית בעלה. היא נאלצה לפרוש למגורים פרטיים.

גברים המשיכו לכלוא את נשותיהם מאחורי סוגר ובריח, והקנו להן מעמד חברתי של עבד. בנות לא הורשו ללכת לבית הספר, וכשגדלו לא הורשו לדבר בציבור. נשים נחשבו נחותות מגברים, והמשוררים היווניים השוו נשים עם רוע.

מעמד נשים רומיות היה נמוך ביותר אף הוא. החוק הרומי הציב אישה בשליטתו המוחלטת של בעלה, והיא וכל רכושה היו בבעלותו. הוא יכול היה לגרש אותה אם יצאה לציבור ללא רעלה, וכוח החיים והמוות, שלה ושל ילדיהם, היו בידיו. גם על נשים יהודיות נאסר לדבר בפני קהל. התורה שבעל פה אסרה על נשים קריאה בתורה בקול רם, ובבית הכנסת בוצע פולחן הפרדה, כשעל נשים נאסר להשמיע את קולן.

ישו ונשים

היחס של ישו לנשים היה שונה באופן מובהק. בן ידידותיו הקרובות היו מרי, מרתה ולזרוס, אותן הוא אירח בביתו. למרתה היה התפקיד הנשי המסורתי של הכנת ארוחות לישו ולאורחיו, בעוד שאחותה מרי הורשתה ללמוד מתורתו.

כשלזרוס נפטרה, ישו ניחם את מרתה עם הבטחה המכילה את לב הבשורה הנוצרית, הוא הכריז כי הוא התחייה והחיים, וכי מי שמאמין בו יחיה, למרות שהוא מת. כאילו ללמד אישה לא היה רע מספיק, ישו עשה יותר מזה, וקרא למרתה להגיב באופן מילולי.

התנהגות זו אולי אינה נראית חריגה היום, אך בימי ישו היא היתה חריגה ביותר. חוקרים מציינים כי בתרבות השלטת, רק זונות ונשים בעלות מוניטין נמוך ביותר יכלו לצאת לציבור ללא ליווי גברי.  בתרבות שבה עדות אישה הייתה חסרת ערך, כי היא עצמה הייתה חסרת ערך, ישו הגביר את ערך הנשים מעבר לכל מה שראה העולם.

תגיות נושא: 
שם מחבר: 
אביגיל אגלרוב

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.