אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סטיבן הוקינג: אין גן עדן. אלו סיפורי אגדות


אביגיל אגלרוב's picture
ציור ויליאם בלייק

ציור ויליאם בלייק

"האמונה בגן עדן או בעולם הבא מבוססת על  סיפורי אגדות המיועדים לאנשים הפוחדים מהמוות" – סטיבן הוקינג. המדענים הדגולים ביותר אמרו שלא קיים מעבר לרגע שבו המוח מהבהב בפעם האחרונה. הוקינג, שאובחן עם מחלה עצבית מוטורית בגיל 21, חולק את מחשבותיו אודות המוות, המטרה האנושית וסיכויי הקיום.

המחלה חשוכת המרפאה הייתה צפויה להרוג אותו בתוך מספר שנים מתחילת התפרצות התסמינים, אך בסופו של דבר גרמה לו ליהנות יותר מהחיים, למרות העננה מעל עתידו. "חייתי עם אפשרות המוות המוקדם ב-49 השנים האחרונות. אינני פוחד מהמוות, אבל גם אינני ממהר למות. יש כל כך הרבה דברים שאני רוצה לעשות קודם. אני רואה במוח מחשב שיפסיק לעבוד כשמרכיביו יכשלו. אין גן עדן או חיים שלאחר המוות עבור מחשבים. אלו סיפורי אגדות לאנשים הפוחדים מהחושך", הוא אומר.

הערותיו של הוקינג מתועדות בספרו 'העיצוב הגדול' שיצא בשנת 2010, בו הוא טען כי יוצר אינו צריך להסביר את קיומו של היקום. הספר עורר תגובה חריפה ממספר מנהיגים דתיים, שהאשימו אותו בביצוע "כשל יסודי" של ההיגיון.

הפיסיקאי בן ה-69 חלה ברצינות לאחר מסע הרצאות בארצות הברית בשנת 2009, ונלקח לבית החולים Addenbrookes, בעקבות התקף שהוביל לחששות רציניים לבריאותו. מאז הוא חזר לאוניברסיטת קימברידג' כמנהל מחקר. דבריו מתחו קו מוחלט בין השימוש באלוהים כמשל והאמונה בבורא כל יודע שידו מנחה את פעולת היקום.

בספרו רב המכר 'קיצור תולדות הזמן', שפורסם ב-1988, הוקינג תאר את פיתוח "התאוריה של הכול", סט משוואות שתיארו כל חלקיק וכוח ביקום כולו. "זה יהיה הניצחון האולטימטיבי של התבונה האנושית, כי אז עלינו לדעת את דעתו של אלוהים", הוא כתב.

הספר נמכר בתשעה מיליון עותקים והפך את הפיסיקאי לכוכב מידי. תהילתו הובילה לתפקידי אורח בסדרות הטלוויזיה 'מסע בין כוכבים: הדור הבא', ו'תאוריית המפץ הגדול'. אחד מהישגיו הגדולים ביותר בפיסיקה הוא תיאוריה המתארת כיצד חורים שחורים פולטים קרינה.

בראיון, הוקינג דחה את רעיון החיים מעבר למוות והדגיש את הצורך לממש את הפוטנציאל העכשווי על פני כדור הארץ באמצעות הפקת הטוב ביותר מהחיים. בתשובה לשאלה על הדרך הנכונה לחיות, הוא אמר בפשטות: "אנחנו צריכים לחפש את הערך הגדול ביותר של הפעולה שלנו".

בהרצאה, הוא טוען כי תנודות קוונטיות זעירות ביקום המוקדם מאוד הפכו לזרעים מהם הגלקסיות, הכוכבים, ובסופו של דבר חיים אנושיים, יצאו. "המדע צופה כי סוגים רבים ושונים של יקומים ייווצרו באופן ספונטני". הוקינג טען כי עם המכשירים מבוססי החלל המודרניים, כגון משימת פלאנק של סוכנות החלל האירופית, יתכן שניתן יהיה לזהות טביעות אצבעות עתיקות באור שנותר מהרגעים הראשונים של היקום ולהבין כיצד נוצר מקומנו בחלל.

תגיות נושא: 
שם מחבר: 
אביגיל אגלרוב

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.