אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אומץ לב / אריה אבנרי - שחיתות קטלנית


עמוס אריכא's picture
אומץ לב / אריה אבנרי - שחיתות קטלנית

אומץ לב / אריה אבנרי - שחיתות קטלנית

ספרו החדש של אריה אבנרי "אומץ לב" שהופיע בימים אלה (הוצאת "טפר" – 743 ע'), נע בציר שבין ספרות יפה לבין עיתונאות ברמה שנדמית כשייכת לדור עיתונאים שפסו מעולמנו. הנימה האוטוביוגרפית  של היוצר החושף בגילוי-לב משכנע את מאבקו של עיתונאי לבלום במשהו את השחיתות הפושטת בכל הרמות בהנהגת המדינה, מוסיפה גוון עז של פריצת דרך בכתיבתו של אבנרי. נימתו האישית,  כך דומני, חושפת ביכולת של רוקם עלילה את הדרך הפתלתלה שעשה מראשית דרכו כאשר החל לגלף מתוכו את אחד העיתונאים החוקרים החשובים ביותר בארץ. בדרך לתהליך מסקרן זה הוא זקף לזכותו מפעל חיים נדיר, במלחמה ללא מצמוץ עין בשחיתות בזירה הציבורית. לא פחות מסקרן הוא סיפורו המפורט כיצד בעזרת מתנדבים הקים שתי עמותות, כמעט בזו אחר זו, למאבק ללא רתיעה במנגנוני האופל.

העמותה הראשונה נקראה בשם "אמיתי" ופעלה משנת 1999במשך כאחת-עשרה שנים, ולאחריה הוקמה עמותת "אומ"ץ" שבימים אלה מציינת שתיים-עשרה שנים לקיומה. בצד מאבק חריף ועקשן, כמעט סיזיפי, עלה בידי חברי העמותה להגיע להישגים בעלי משמעות, למרות הכישלונות והמפחים אותם חושף אבנרי בלי כחל ושרק. תוך קריאת דפי "אומץ לב" מתברר כי אבנרי מייחס את נביטת שורשיהן הראשונים של עמותות אלה באותה "שורת המתנדבים" שהוקמה לשם מטרות דומות בתחילת שנות החמישים של המאה הקודמת ופעלה במשך שנים אחדות. אבי המנוח היה אחד היוצרים המוכרים המעטים שתמך בגלוי בשורת המתנדבים ועשה זאת מתוך הכרה כי אין דרך אחרת.

מנקודה חיבור זו לשנותיה הראשונים של המדינה נחשפת תבנית חייו של אבנרי, לוחם בעל עט מושחז ואומץ לב מעורר השתאות שאינו נרתע מהתמודדויות קשות ומורכבות ולא פעם הוא ובני משפחתו נאלצים לשלם מחיר כבד על חשיפותיו, על מאבקיו, ועל המכשולים והמהמורות שהיה עליו להתגבר עליהם, בין אלה משפטי דיבה שזכה בהם לאחר התמודדות העולה במחיר בריאותי יקר, לעתים עד איומים של ממש על חייו מצד אלה שמצאו עצמם בצד השני של המתרס. די בגילויים אלה שמאחורי הקלעים הם מתרחשים בכל יום, בכדי להבין את המשמעות ההרסנית הקשורה בקיומם של תמנוני השחיתות שדעתם הוסחה מכל קוד התנהגות ראויה. אלה הם יצורים מסוכנים שכורתים מהם זרוע גמישה אחת והם מזדרזים להצמיח שתיים חדשות.

עלה בידי אבנרי לשרטט מעמדים שונים כחוצב בסלע קשה. הוא הצליח להציב לפנינו את השמות "הנוצצים" כזיקי אש מכלה, תוך יכולת כתיבה מוכחת כשהוא משפד אותם באמצעות עובדות שהוכחו גם בבתי משפט בכל הרמות. הדמויות מוצבות לעיני הקורא כחיות, ברורות מבלי יכולת להסתיר את כיעורן.

הסופר והעיתונאי החוקר הוציא הפעם מתחת ידו ספר מרתק הרבה מעבר למושג השגור. הספר עב הכרס סוחף מהעמוד הראשון ועד לאחרון. הוא כובש באמת הנוקבת בדבר מגיפת המושחתים והשחיתות המכרסמת בנו כרימות רקב פעלתניות. כמי שקרא את "אומץ לב"  בנשימה אחת אני מעיד כי מדובר בספר מאלף, יחיד במינו, ערכי ומוסרי, שהקורא יתקשה להניחו מידו עד שיסיים את הקריאה המדהימה בו ומנוחתו תיגרע ממנו.

העיתונאי החוקר פורש לפנינו כמו במאי מבריק סרט-מתח עוצר-נשימה, אך מדכא והוא מתמקד בנחישותו במצעד השחיתות שהתקבל מכבר כנורמה חברתית בישראל העייפה, השסועה וקרועה, ולופת בגרון עד חנק - מכאב ועלבון.

"הגיבורים" של אבנרי מוכרים בחלקם. אחרים שטרם נחשפו, נמנים עם בעלי  עמדות מפתח כוחניות ועד לעסקנים זעירים שכבר מתחילתם מרחף עליהם צל של שחיתות מידות. אלה יוצרים את התשתית ואת מעטפת ההגנה, מהם נגועים ממש בפלילים גם אישי צמרת מנוונים. ההפתעות הכרוכות בחשיפת מעלליהם של גיבורי הספר הנעשים לאור היום, בעזות-מצח, בציניות, מוכיחות שרבים מאתנו עדיין מתקשים להאמין בידי מי הפקדנו והפקרנו את גורלנו. לאלה ניתן לומר כי בסיום קריאת "אומץ לב", הם לא יפקפקו יותר במציאות המחשיכה שמש בצהרי-יום. אבנרי משרטט בדייקנות את גבולות המציאות הקשה המשפיעה במישרין ובעקיפין על כל אחד מאתנו.

היריעה הנפרשת חושפת פיתולים מסוכנים בעלי גוון של התאבדות בנוסח אכול ושתה של מערכת מושחתת המנסה לבלוע את לשד כולנו, והיא מגלה קומבינות מדהימות בחוצפתן ומציגה במלוא כיעורם ראשי ממשלה, שרים וטייקונים כלכליים המעורבים בחגיגה שאיננה נגמרת על חשבון הציבור. אלה הם אנשים שאין בלבם שמץ של מוסר ומעשיהם המבהילים מעוררים את השאלה: איך כל זה קרה וקורה לנו? על מה אנחנו נענשים?

אריה אבנרי הוציא הפעם מתחת ידיו כתב-אישום מבוסס ומוכח, ולא סתם הוא מרחיב את מעגלי מבקשי ראשו.

אכן, עצם קיומו של אדם כאריה אבנרי מטריד אנשים רבים מבין אלה שחמדנותם העבירה אותם על דעתם. עצם העובדה שביכולתו היה להקים שתי עמותות ציבוריות המבוססות על התנדבותם הפעילה של אישים מצטיינים החרדים למדינה שבאו מכל תחומי החיים, מעידה על נחישות של אדם הרואה בפועלו שליחות מטעם רבים, לא רק למעננו, בעיקר למענם של הצעירים, מהם ילדינו מהם נכדינו.

המציאות אותה מתאר אבנרי מתוך ידע עצום, מחקר מעמיק והסתכנות אישית, עולה על כל דמיון והיא מרתיעה ומפחידה. המסופר כאן חושף את יכולתו לשתף אותנו בהבנת התהליך הגס שמרקיב את חיינו. העובדות הקשות בספר, מהן חדשות שלא נודעו עד היום בפירוט כה-מצמרר, מעלות את חשיבות המסמך הנדיר הזה למדרגה של ספר-חובה. הספר החדש הזה הנקרא כמותחן שמתמקד באנטומיה של שחיתות ציבורית קטלנית, לא יניח לכולנו. כל אחד מאתנו צריך לראות במפגש אתו, אחד על אחד, חלק מתעודת הזהות המשותפת שלנו.

אסור שנתעלם מאותיות האש הבוערות ופס הקול הנלווה אליהן כצפירת אזעקה נואשת של אריה אבנרי. הוא מדבר בשם רבים.

תגיות: 

Comments

סופר אמיץ

זה סופר אמיץ שלא כל אחד יכול להתחבר לכתיבה שלו, שהיא נוקבת מצד אחד אבל זורמת מהצד השני. סופר מצוין שהכתיבה שלו זורמת והאמירות שלו חשובות. תודה על הסקירה המקיפה.

הכיצד אריה אבנרי מעז לדבר על אומץ לב?

מדובר באדם פחדן שברח מעמותת אמיתי אותה הקים וזאת משום שהעמותה פעלה בחוסר תום לב, ברשלנות ומתוך אינטרסים אישיים במקום ציבוריים.

קריסתה של עמותת אמיתי נבעה ככל הנראה מהחלטתו של אריה אבנרי לברוח, לאחר שהופסק המימון לעמותה זו. מר אבנרי לא טרח להגיע לאסיפה הכללית בה הוחלט על פירוק העמותה. חברים מעטים בלבד דאגו לקיים את הוראות החוק (דבר שמעולם לא עניין את אבנרי, כל זמן שזה לא משרת אותו).

להלן קישורים לשני קבצים עם מסמכים אוטנטיים שיש בהם כדי להעיד עובדתית על מה שהתרחש.

1. מסמכים מתיק אמיתי אצל רשם העמותות
http://ometz.info/Amitai/מסמכים-מתיק-אמיתי-אצל-רשם-העמותות.pdf

2. מסמכים הקשורים לבדיקת ד''ר בנימין האזרחי
http://ometz.info/Amitai/מסמכים-הקשורים-לבדיקת-ד''ר-בנימין-האזרחי.pdf

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עמוס אריכא

.