אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פצוע ראש מנפילה מאופניים פונה למרכז הרפואי זיו במצב קשה


זהו הפצוע החמישי השבוע מתאונת אופניים והמבוגר הראשון, לאחר שבמהלך השבוע

הגיעו לחדר המיון במרכז הרפואי זיו עוד ארבעה ילדים שנפגעו בנפילה מאופניים

באירועים שונים, שניים מהם במצב קשה

לחדר המיון במרכז הרפואי זיו פונה על ידי מד"א תושב כרמיאל בן 65 שרכב על אופניו בטיול ללא קסדה, נפל ונחבל בראשו באופן קשה. זהו האירוע החמישי השבוע בו מפונה למרכז הרפואי זיו רוכב אופניים שנפגע לאחר רכיבה ללא קסדה, לאחר שבמהלך השבוע הובאו לחדר המיון בבית החולים ארבעה ילדים שנפגעו במהלך רכיבה על אופניים באירועים שונים, שניים מהם במצב קשה. בין הנפגעים שני בני משפחה בגילאים 6 ו-7 שנפגעו מנפילה לאחר שרכבו יחדיו על אותו זוג אופניים, אחד מהם עם שברים בעצמות הפנים במצב קשה, ילדה בת 6 במצב קשה עם חבלת ראש ודימום מוחי וילד בן 11 מתאונת אופניים נוספת.

ד"ר חוסיין עאמר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז הרפואי זיו מזהיר, כי רכיבה על אופניים ללא הקפדה על כללי הבטיחות עלולה להסתיים בתוצאות טרגיות, במיוחד במקרים של רכיבה ללא קסדת ראש. עוד מוסיף ד"ר עאמר, כי במהלך החופשות מבית הספר הילדים משחקים פעמים רבות ללא השגחה וחשופים יותר לפציעות וחבלות, ובכלל זה פגיעות ראש מנפילה מאופניים. ד"ר עאמר קורא להורים לנהוג משנה זהירות בכל הקשור לרכיבת ילדים על אופניים ללא השגחה וללא אמצעי מיגון מתאימים, "ניתן למנוע חבלות ונפילות על ידי הקפדה על כל כללי הבטיחות במהלך הרכיבה על האופניים. חשוב במיוחד שההורים ידריכו את ילדיהם בכל הקשור בבטיחות בשימוש באופניים - מקרים של פגיעות ראש קשות בילדים, אשר מסתיימים בנכות ואפילו במוות יכולים להימנע על ידי הקפדה על חבישת קסדה כמומלץ", אומר ד"ר עאמר.

עוד מוסיף ד"ר עאמר, כי במידה ונגרמות מכות וחבלות ראש לילדים חשוב לא להישאר אדישים. "גם אם נראה שהילד מתנהג בצורה רגילה ולא אירע לו מאום, תסמיני חבלות ראש קשות אצל ילדים עלולים לעיתים להטעות. התפקוד החיצוני אינו יכול להעיד על פגיעה המתרחשת במוח, לעיתים לאורך מספר שעות מהרגע שהילד נחבל ונראה ומתפקד בצורה נורמאלית לחלוטין כלפי חוץ ועד להופעת תסמינים. עקב דימום פנימי, הולכת ומצטברת בתוך הגולגולת כמות דם הלוחצת על רקמת המוח העדינה. עליית הלחץ עלולה לגרום לשיבוש במערכת העצבים המרכזית. הביטוי הפיסי של לחץ על המוח, עלול להוות מצב כללי לא טוב, כאבי ראש עזים, הקאות ובהמשך איבוד הכרה, עילפון ופרכוסים. יש להביא את הילד לבדיקה במרכז רפואי מיד לאחר שנחבל בראש, אין להמתין לתופעות חיצוניות!" מזהיר ד"ר עאמר.

מדי שנה נהרגים בתאונות אופניים בישראל כ-6 ילדים וקרוב ל-700 ילדים מתאשפזים בגין תאונות אופניים. בניתוח נתוני פגיעות ילדים מתאונות אופניים בעולם נמצא כי פגיעות ראש מהוות את הפגיעה השכיחה ביותר לתמותה ולהיפגעות קשה.כך לפי נתוני המרכז הלאומי "בטרם" לבטיחות ולבריאות ילדים.

על פי נתונים של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, 8,260 רוכבי אופניים נפגעו בתאונות דרכים בערי ישראל בין השנים 2004-2008, רבע מהם בתל אביב. על פי סקר שנערך, כמיליון ישראלים רוכבים על אופניים, כ-70 אחוז מהם ילדים.

באדיבות: יעל שביט תקשורת

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.