אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אשליות: הפרעת חוסר אבחנה בין מציאות לאשליה


אביגיל אגלרוב's picture
אשליות: הפרעת חוסר אבחנה בין מציאות לאשליה
בלון אדום. פול קלי

אשליה היא אמונה ברורה המצביעה על חריגות חשיבה אצל האדם המושפע ממנה. אמונת שווא אינה מוסברת על ידי הרקע התרבותי או הדתי של האדם. התכונה המרכזית של אשליה היא המידה שבה אדם משוכנע שהאמונה לשו אמיתית.

אדם עם אשליה יחזיק בתוקף באמונתו, ללא קשר לראיות סותרות. הזיות עשויות להיות קשות להבחנה בין רעיונות בהערכת יתר, שהם רעיונות בלתי סבירים בהם אדם מחזיק. אדם עם אשליה משוכנע לחלוטין כי אשלייתו אמיתית.

הגורמים לאשליות

אשליות הן תסמין של מצבים רפואיים, נוירולוגיים, או הפרעה נפשית. הן יכולות להיות נוכחות בכל ההפרעות הנפשיות הבאות:

הפרעות פסיכוטיות, במהלכן האדם המושפע אינו מסוגל לתפוס את המציאות במלואה, ואינו מסוגל להבחין בין מציאות לדמיון. מצב זה כולל סכיזופרניה, הפרעה סכיזואפקטיבית, הפרעה הזויה, הפרעה סכיזופרניפורמית, הפרעות פסיכוטיות משותפות, הפרעה פסיכוטית קצרה והפרעה פסיכוטית מושרה.

הפרעות נוספות העשויות להתרחש עם הפרעת אשליה הן הפרעה דו קוטבית; הפרעת דיכאון עם מאפיינים פסיכוטיים; הזיות; ודמנציה. הערכת יתר עשויה להיות נוכחת באנורקסיה נרבוזה, הפרעה טורדנית כפייתית, הפרעת דימוי גוף שלילי או היפוכונדריה.

סוגי אשליות

אשליות מסווגות כמוזרות או לא מוזרות, וכמצב רוח חופף או מצב רוח שנראה לא מתאים. אשליה מוזרה היא אשליה בלתי סבירה לחלוטין לתרבות האדם. דוגמא לאשליה מוזרה היא האמונה כי חייזרים הסירו את מוחו של האדם המושפע.

אשליה שאינה מוזרה היא בעלת תוכן מוטעה, אך לפחות אפשרי. דוגמא יכולה להיות שאדם המושפע מהמצב מאמין בטעות כי הוא נמצא תחת מעקב משטרתי קבוע. אשליית מצב רוח חופף היא כל אשליה שהתוכן שלה עולה בקנה אחד עם דיכאון או מאניה. לדוגמא, אדם מדוכא עשוי להאמין כי העולם הסתיים, או אדם במצב מאני, מצב בו הוא חש כי עליו לקחת על עצמו פרויקטים חדשים, יש לו הרבה אנרגיה והוא אינו זקוק לשינה, סבור כי יש לו כישרונות או יכולות מיוחדים, או שהוא מפורסם.

אשליית מצב רוח שנראה לא הולם היא כל אשליה שתוכנה אינו עולה בקנה אחד עם דיכאון, מאניה או מצב רוח ניטראלי. דוגמא לכך היא אדם מדוכא המאמין כי מחשבות מוחדרות למוחו מכוח חיצוני כלשהו על ידי אדם או קבוצת אנשים.

אשליות נפוצות

בנוסף לקטגוריות האשליות הנפוצות, הזיות מסווגות בדרך כלל לפי נושא, למרות שהן יכולות להיות על כל נושא, חלק מהן נפוצות יותר וכוללות:

הזיות רדיפה

זהו הסוג הנפוץ ביותר של אשליות, הכרוך בתחושת מעקב, הטרדה, מרמה, הרעלה, סימום, התכלות, ריגול, תקיפה או מרדף. לעיתים מדובר במערכות אמונה מאורגנות היטב הכוללות מערכת מורכבת של מחשבות שווא, הנקראות 'אשליות שיטתיות'.

אדם עם הזיות רדיפה עשוי להאמין, למשל, כי ארגונים ממשלתיים עוקבים אחריו ו"רודפים" אותו כי הוא מזוהה בטעות כרגל. מערכות אמונות אלו עשויות להיות רחבות ומורכבות ולהסביר כל דבר שקורה לאדם.

אשליית שליטה. זוהי אמונה מוטעה לפיה אדם אחר, קבוצת אנשים או שולט בעל כוח חיצוני משפיע על המחשבות, הרגשות הדחפים או התנהגות האדם. אדם עשוי לתאר, למשל, ניסיון של חייזרים הגורמים לו לעבור בדרכים מסוימות מבלי שתהיה לו שליטה על תנועות גופו.

אשליה ניהיליסטית. אשליה המתמקדת בקיום העצמי או חלקים של העצמי, אחרים או העולם., אדם עם אשליה מסוג זה עשוי להחזיק באמונה כוזבת כי העולם מסתיים.

קנאה הזויה או אשליית בגידה. אדם עם אשליה זו מאמין בטעות כי בן זוגו או המאהב שלו או שלה מנהל רומן. אשליה זו נובעת מקנאה פתולוגית והאדם אוסף בדרך כלל "ראיות" ומתעמת עם בן זוגו לגבי פרשה שאינה קיימת.

אשליית אשמה או חטא, או אשליית אשמה עצמית. זוהי תחושה כוזבת של חרטה או אשמה של עוצמה הזויה. אדם יכול, למשל, להאמין כי ביצע פשע נורא ועליו להיענש בחומרה. דוגמא נוספת היא אדם המשוכנע שהוא אחראי למספר אסונות כגון שריפה, שיטפון, או רעידת אדמה, אירועים אליהם לא יכול להיות לו קשר.

אשליית קריאת מחשבות. אמונת שווא לפיה אנשים אחרים יכולים לדעת את מחשבותיו של אדם הסובל מהזיה זו.

אשליית התייחסות. אדם מאמין בטעות כי יש לו דברים, אירועים או אובייקטים משמעותיים בסביבתו, שהם בעלי משמעות או חשיבות אישית. לדוגמא, אדם עשוי להאמין כי הוא מקבל הודעות מיוחדות מקריינית החדשות בטלוויזיה. בדרך כל המשמעות המוקצה לאירועים אלו היא שלילית, אך ה"הודעות" עשויות להיות אף בעלות איכות גרנדיוזית.

טירוף מיני. אשליה שבה אדם מאמין כי אדם אחר, בדרך כלל מישהו ממעמד גבוה יותר, מאוהב בו או בה. בדרך כלל אנשים עם סוג זה של אשליה ינסו ליצור קשר עם האדם האחר, באמצעות שיחת טלפון, מכתבים, מתנות ולפעמים מעקבים.

אשליה גרנדיוזית. אדם מגזים בתחושת החשיבות העצמית שלו ומשוכנע כי יש לו כוחות מיוחדים, כישרונות או יכולות. לעיתים הוא מאמין באמת כי הוא אדם מפורסם, למשל כוכב רוק. בדרך כלל אדם עם אשליה זו מאמין כי השיג מספר הישגים גדולים שלא זכו להכרה מספקת.

אשליה דתית. כל אשליה בעלת תוכן דתי או רוחני. אשליות אלו עשויות להיות משולבות עם אשליות אחרות, כגון הזיות גרנדיוזיות, מחשבות שווא של שליטה, או מחשבות שווא של אשמה. אמונות הנחשבות כנורמאליות וקשורות לרקע דתי או תרבותי של אדם, אינן אשליות.

אשליה סומאטית. אשליה שהתוכן שלה מתייחס לתפקוד גופני, תחושות גופניות או מראה פיסי. בדרך כלל האמונה הכוזבת היא שהגוף נגוע במחלה, אינו נראה נורמאלי או שעבר שינוי. לדוגמא, אדם מאמין כי גופו שורץ טפילים.

מחשבות שווא של שליטה, הזיות ניהיליסטיות, אשליות שידור, נחשבות בדרך כלל כהזיות מוזרות. מרבית אשליות הרדיפה, האשליות הגופניות, הגרנדיוזיות והדתיות, כמו גם מחשבות שווא של קנאה, קריאת מחשבות ותחושות אשמה אינן נחשבות למוזרות.

שם מחבר: 
אביגיל אגלרוב
תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.