אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

כיצד להיות מנהיג ראוי


אביגיל אגלרוב's picture
כיצד להיות מנהיג ראוי
כיצד להיות מנהיג ראוי

"מנהיגות היא היכול להניע אדם לעשות משהו שאתה רוצה שייעשה, תוך שהוא מאמין כי הוא זה שרצה לעשות זאת". הגנרל דווייט אייזנהאואר.

כל אדם יכול לקחת על עצמו תפקיד מנהיגותי, אך אין זה אומר שהוא יקבל באופן אוטומטי אמון וכבוד מצד האנשים אותם הוא בחר להנהיג. החדשות הטובות הן שכמעט כל אחד יכול לחדד את הכישורים הדרושים כדי להפוך למנהיג ראוי. כל שנדרש הוא מסירות להבנת התכונות הנדרשות ממנהיג גדול, והנחישות לתרגל ולפתח מיומנויות אלו מידי יום.

נדיבות, עידוד ואחריות

כשאדם חושב על נדיבות, הוא חושב לעיתים קרובות על נדיבות כספית, המתבטאת בשמירה על עובדים מאושרים באמצעות מתן מתנות, בונוסים ותוספות שכר רגילות. ובעוד שזהו בהחלט היבט אחד של נדיבות, מושג זה יכול לבטא הרבה יותר.

נדיבות אמיתית פירושה להיות ליברלי עם שבח ועידוד. הענקת הקרדיט המתאים לעובד המביע רעיון נהדר, להיות אדיב כשאנשים מבצעים טעויות, ולהרפות מחלק מהשליטה והענקת ההזדמנות לאנשים בסביבה לקחת על עצמם אחריות נוספת.

להיות נדיב פירושו להעניק מבלי לחשוב על מה שניתן לקבל בתמורה. זה להקשיב בעניין כשאחרים מדברים. להעניק את הזמן והאנרגיה שלך לאחרים. לכבד את דרכם האישית לבצע דברים באופן אחר מאשר קידום הצרכים שלך.

להיות צנוע מבלי להיות פראייר

להיות צנוע במקום העבודה אין פירושו להניח לאחרים "לדרוך" עליך. פירוש הדבר הוא לקחת אחריות על טעויותיך, ולהכיר במצב בו האנשים אותם אתה מנהיג יכולים לעשות משה טוב יותר ממך.

במחקר שפורסם באקדמיה לניהול, מדענים דיווחו כי מנהיגים צנועים נמצאו יעילים יותר ואהובים יותר. אחד ממחברי המחקר, ברדלי אוונס, כתב כי גידול ולמידה כרוך לעיתים קרובות בכישלון ויכול להיות מביך, אך מנהיגים שיכולים להתגבר על פחדיהם ולשדר את רגשותיהם תוך כדי עבודה על תהליך צמיחה פנימי מבולגן, ייתפסו באופן חיובי יותר על ידי חסידיהם, שיתאמצו להפגין ביצועים גבוהים יותר.

נטילת אחריות על טעויות

מנהיגים גדולים מקבלים החלטות קשות, ולאחר מכן לוקחים אחריות על תוצאות החלטות אלו. אין זה משנה כמה בזהירות מנותחת החלטה וכמה כבדה התוצאה שלה, החלטות גרועות חייבות להתבצע, ומישהו צריך לתת את הדין והחשבון.

מנהיג ראוי אינו מפחד לקבל החלטות אלו, ויודע שהימנעות מסיכונים פירושה גם ויתור על הזדמנויות פוטנציאליות. הוא מבקש את חוות דעתם של הסובבים אותו על מנת לקבל החלטה מושכלת, אך אז לוקח את האחריות הסופית לתוצאה.

הפגנת אומץ גם בעיתות פחד

כל המנהיגים פוחדים מעת לעת. הם פוחדים מסיכון, כישלון ותחרות. אך מנהיגים מעוררי השראה מתקדמים למרות הפחד הזה, ומפגינים אומץ לנוכח המצוקה. מנהיגים גדולים מוצאים שיטות לרתום את האנרגיה המופקת על ידי פחד, ולהפוך אותה למשהו שמניע אותם קדימה. הם מפגינים אומץ, ומעודדים את הסובבים אותם לעשות אותו דבר.

מנהיגים אמיצים יודעים שאינם שווים מאומה ללא הצוות שלהם, והם מוכנים להודות שאינם יודעים הכול. הם מבינים שלעיתים החלטותיהם תהיינה לא פופולאריות, ובכל זאת הם בוחרים להוביל ללא קשר.

כבוד לסובבים. קל לזכות בכבוד כשעובדים עם אנשים בעלי מוטיבציה או לקוחות מועדפים. אך מה עם לקוחות המצריכים יותר סבלנות עם בקשות שאינן מציאותיות? או עובדים שנוהגים לאחר לעבודה? הכבוד האמיתי אינו תלוי באדם אחר שעושה, או אינו עושה משהו. זה אומר שהכרה בכך שכל האנשים ראויים מטבעם לכבוד, אפילו אנשים שאינם עושים דבר וחצי דבר על מנת לזכות בכבוד. זה אומר לטפל באנשים באופן השומר על כבודם ומכבד את אנושיותם. כשאדם חולק כבוד לאנשים עימם הוא בא במגע, הוא מטפח סביבה של אכפתיות המחלחלת למקום העבודה. זה מעודד את העובדים להתנהג באותו כבוד עם לקוחות, עמיתים לעבודה, וממונים.

תקשורת מעוררת השראה. מנהיגים טובים יודעים שתקשורת ברורה ותמציתית חשובה להימנעות מעימותים ומבטאת ציפיות. אך מנהיגים גדולים מבינים כי תקשורת עוסקת ביותר מאשר לקבל תקשורות מדויקות. תקשורת חייבת להיות יעילה ואינפורמטיבית, אך יכולה אף לשמש כדרך לעורר, להניע ולשכנע. כשאתה מסוגל לתקשר באופן המוביל להשגת תוצאה או נקיטה בפעולה מסוימת, זה קורה בעקבות ההשפעה האמיתית של תקשורת איכותית.

ביטוי התשוקה. תשוקה אמיתית מדבקת. כשאדם מתלהב באמת ממה שהוא עושה, התלהבותו מדביקה את הסובבים אותו. אך אין זה מספיק לגלות להט כלפיי משהו. צריך גם להביע את התשוקה לסביבה. כשהעובדים חשים כי למנהיג שלהם יש תשוקה עמוקה ותמידית למה שהוא עושה, הם מקבלים את התחושה כי מה שהם עושים הוא כדאי, וכי כולם מתקדמים לעבר מטרה גדולה יותר.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.