אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מהי תסמונת אספרגר?


אביגיל אגלרוב's picture
 תסמונת אספרגר
תסמונת אספרגר

כשאנשים נפגשים, הם שופטים זה את זה על פי שפת הגוף, הבעות הפנים ונימת הקול, המוסרים פרטים בנוגע לשאלות האם הם שמחים, עצובים, כועסים או ממהרים. דרך התגובה תלויה בדרך בה אנשים מעבדים אותות אלו. אצל אדם עם תסמונת אספרגר, קריאת אותות אלו קשה יותר. הם מתקשים לתקשר ולקיים מגע עם אחרים, ומצבים אלו מובילים אותם לחרדה ובלבול.

הם מתקשים להבין כללים חברתיים מקובלים והתקשורת שלהם עשויה להתפרש כחסרת אמפתיה. הם עשויים שלא להיות מסוגלים להשתמש במחוות או שהם מציגים מחוות בלתי הולמות, וקשר העין שלהם עשוי להיות מוגבל ביותר.

לאדם עם תסמונת אספרגר יש מנת משכל ממוצעת, אך דרישות הלמידה שלהם עשויות להיות שונות מדרישות הלמידה של אחרים. תסמונת זו מכונה על שם רופא הילדים האוסטרי הנס אספרגר, שתיאר אותה לראשונה בשנת 1944.

יחד עם זאת, ההפרעה לא הוכרה כהפרעה ייחודית עד שנים רבות מאוחר יותר. מומחים סבורים כי במקרים רבים, קשיי הילד אינם מוכרים באופן רשמי עד שהוא מגיע לבית הספר התיכון. לדבריהם, תסמונת זו נפוצה הרבה יותר בקרב גברים מאשר בנשים.

סימני ותסמיני תסמונת אספרגר

תסמונת זו היא הפרעה בספקטרום רחב. כלומר, לא כל האנשים חווים את אותם תסמינים, והם משתנים ביותר מאד לאדם. אלו הם חלק מהסימנים והתסמינים הנפוצים ביותר.

שגרה

במאמץ להפחית בלבול, אנשים עם תסמונת אספרגר עשויים להקפיד על כללים וטקסים עליהם הם מקפידים באופן שיטתי. הם מודאגים ועצבניים אם מפריעים לקבוצת הדפוסים שלהם. שינוי מפתיע בשגרה עשוי לעיתים לקרום להם לחרדה.

גם שגרה שאינה פונקציונאלית נפוצה בקרב אנשים עם תסמונת זו. ילד עשוי להתעקש ללכת לבית הספר בדיוק באותו מסלול בכל פעם. לדברי מומחים, דפוסי התנהגות קבועים אלו עשויים להיות בעלי חשיבות קריטית לילד עם תסמונת זו.

בידוד חברתי

מבוגרים וילדים עם תסמונת אספרגר מבודדים לעיתים קרובות בשל חוסר הכישורים החברתיים שלהם. כלומר, בסופו של דבר הם נמצאים לבד הרבה, עשויים להיות מכונסים ואינם מתעניינים באנשים אחרים.

שיחה נורמאלית עשויה להיות מאתגרת עבורם, והתנהגותם עשויה להיתפס כבלתי הולמת או מוזרה. יש להם נטייה לדבר על תחום העניין היחיד שלהם בלבד, ורכישת חברים חדשים, כמו גם שמירה עליהם, מהווה בדרך כלל בעיה עבורם.

במקרים רבים, הם רוצים למצוא חברים, אך מתקשים. לאחר שהם מנסים ללא הצלחה, קיים סיכוי שהם ימצאו כי בטוח יותר ובעייתי פחות עבורם להיות לבד. יחד עם זאת, פתרון זה אינו אידיאלי, ויש לסייע להם לתקשר עם אחרים על מנת להתגבר על חלק מקשייהם.

כפייתיות. חלק מהילדים עם תסמונת אספרגר הופכים להיות מומחים בנושא אחד. עניין כפייתי זה עשוי לנוע בין עניין במחשבים, דגמי מכוניות, רכבות או אפילו חפצים מוזרים כמו ציוד מטבח או שואבי אבק. פעילויות אלו כוללות בדרך כלל איסוף, מספור או רישום. חלקם מגלים ידע יוצא דופן בתחום העניין אותו בחרו ונושא השיחה שלהם יתמקד בעניין המיוחד שלהם.

דיבור שונה. יתכן שיהיה חוסר קצב או חוסר אינטונציה בדרך שבה אדם עם תסמונת אספרגר מדבר. ההתבטאויות עשויות להיות שטוחות, חד גוניות או איטיות או מהירות באופן יוצא דופן. הם עשויים בדרך כלל להישמע הרבה יותר מבוגרים מכפי שהם. מורים או בני משפחה עשויים לתאר את הדיבור שלהם כמו של "פרופסור קטן".

עיכובים מוטוריים. ילדים עם תסמונת אספרגר חווים בדרך כלל עיכובים התפתחותיים במיומנויות מוטוריות, כגון דיווש על אופניים, ריצה, תפיסת כדור או טיפוס. לעיתים קרובות הם מסורבלים ומתקשים לבצע משימות פרטניות מפורטות כגון קשירת שרוכים. הדרך בה הם נעים עשויה להיות נוקשה או קופצנית.

דמיון. אנשים עם תסמונת זו עשויים להתקשות בדמיון חברתי. הם מתקשים לדמיין תוצאות חלופיות למצבים, ומאמינים כי התנהגויות חברתיות הן חסרות טעם, קשות לביצוע או מגוחכות. נושאים המבוססים על היגיון, זיכרון ומערכות מעניין אותם יותר, כגון מתמטיקה, מדעי המחשב ומוסיקה. ילדים רבים הסובלים מתסמונת אספרגר מוכשרים או מיומנים במיוחד בתחומים מסוימים אלו.

קשיים חושיים. חלק מהאנשים עם תסמונת זו חווים רגישות חושית מעוותת. אחד, או כל החושים, ניתנים לשינוי. חושיהם מוגברים או אינם מפותחים. אנשים עם התסמונת עשויים לתפוס באופן שונה רעשים חזקים, אורות בוהקים, ריחות עזים, מרקמים וחומרי מזון.

מצבים קשורים. בילדות המוקדמת, ילדים עם תסמונת אספרגר בדרך כלל פעילים ביותר. מאוחר יותר, בבגרות הצעירה, הם עלולים לפתח חרדה או דיכאון. מצבים אחרים הקשורים עם תסמונת זו הם הפרעת קשב וריכוז (ADHD), דיכאון, הפרעות טיקים, כגון תסמונת טורט, הפרעות חרדה והפרעה טורדנית כפייתית (OCD).

הגורמים לתסמונת אספרגר

הגורמים המדויקים אינם ידועים. מחקר מצביע על כך ששילוב גורמים גנטיים וסביבתיים עשוי להסביר שינויים בהתפתחות המוח. העובדה שתסמונת זו נוטה לעבור במשפחה, מסבירה כי הנטייה לפתח את ההפרעה עשויה להיות תורשתית.

בשנת 2009, צוות מדענים מאוניברסיטת קיימברידג' באנגליה זיהה 27 גנים הקשורים לאחת משתי ההפרעות: תסמונת אספרגר; מאפיינים אוטיסטיים; בעיות אמפתיה. חלק מהמדענים טוענים כי גורמים סביבתיים במהלך ההיריון עשויים להשפיע על המצב, כגון זיהום נגיפי או חיידקים, עישון האם במהלך ההיריון, גיל האב, זיהום אוויר וחשיפה לחומרי הדברה.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

חושיות מעוותת??

דווקא היכולת החושית שלי יותר טובה משל כל האנשים שאני מכירה. אני מרגישה יותר מהם, שומעת ו מריחה. זאת טעות לרשום את זה. הרבה אספים יתווכחו עם הטענה הזאת. הם יגידו שהיכולת החושית היא הזכרון המצויין שלהם, היכולת הבלתי מעורערת לפתור משוואות ולנגן כמו קומפוסיטור.
תשקלו מילים. להגיד על אוטיסט שהוא מעוות זה נורא ואיום.

סתיו

המאמר אינו טוען שבעלי תסמונת אספרגר, או אוטיסטים, הם מעוותים. הכותבת טוענת שמדובר בתפיסה מעוותת של המציאות. ואכן, זה המצב.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.