אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מהי זיבה?


אביגיל אגלרוב's picture
זיבה
זיבה - "Gonococcal lesion on the skin PHIL 2038 lores" by This media comes from the Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library (PHIL), with identification number #2038.Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons

זיבה מגיעה מהמונח הלטיני gonorrhoia, שפירושה 'זרע' – gonos ו'זרימה' – rhoel. זהו זיהום חיידקים אשר מועבר באמצעות מגע מיני שנוטה לתקוף את הקרומים הריריים של הגוף. החיידקים הנמצאים בחללי הגוף החמים והלחים של נשים וגברים, מדבקים מאוד.

מחלה זו היא הגורם השכיח ביותר לבעיות פוריות בקרב נשים, ורק חלק מהנשים הנגועות אינן חוות תסמינים ואינן מודעות למצבן. אם המחלה אינה מטופלת כראוי, חולי זיבה עלולים לפתח מחלה דלקית של אגן הירכיים, בקרב נשים, או דלקת של יותרת האשך, בלוטת הערמונית או השופכה, בקרב גברים, ומצבים אלו קשים הרבה יותר לטיפול.

מה גורם לזיבה?

 כאשר חיידקים צומחים, מתרבים ומתפתחים בגוף, הם עלולים לגרום לתחלואים ותסמינים המתבטאים בעיניים, בפי הטבעת, בפה, באיבר המין, בגרון או בנרתיק, והם מועברים באמצעות כל סוג של מגע מיני. לאחר ההידבקות, אדם נמצא בסיכון גבוה להתפשטות החיידקים לחלקים אחרים של הגוף. לדוגמה, אדם עם זיבה עלול לשפשף את עיניו, ושלא מדעת, מתפשט הזיהום ותקופת הטיפול מתארכת. הזיהום עלול אף להתפשט מאימהות לתינוקות במהלך הלידה.

התסמינים של זיבה

 כעשרה ימים לאחר החשיפה לזיהום, מתחילים התסמינים להופיע, ולעיתים הם נמשכים כחודש ימים. הם עשויים להיות כה קלים, עד שהם מבולבלים עם מצבים רפואיים אחרים. רוב הנשים הלוקות בזיבה אינן חוות כל תסמינים. בקרב גברים, התסמינים כוללים הפרשות צהובות, ירוקות או לבנות מאיבר המין; נפיחות או כאב באשכים; וצריבה בעת מתן שתן.

 נשים עלולות לחוות את התסמינים הבאים:

  • הפרשות צהובות, ירוקות או לבנות בנרתיק

  • כאב או צריבה בעת מתן שתן

  • כאב באזור האגן

  • דלקת הלחמית

  • דימום שאינו סדיר בין תקופות המחזור החודשי

  • דלקת הפות.

אם הזיהום מתפשט אל פי הטבעת, הוא עלול לגרום לגרוד, הפרשות וכאבי מעיים. זיבה המתרחשת כתוצאה ממין אוראלי עשויה להתבטא אף בגרון, ולגרום לתחושות צריבה ובלוטות נפוחות.  

אבחון וטיפול ומניעה

 בחשד לזיבה, הרופא יטול מדגם של נוזל מהשופכה, בקרב גברים, או דגימה מצוואר הרחם בקרב נשים וישתמש בה על מנת לבצע בדיקות מעבדה. ניתן ליטול אף תרביות גרון ותרביות אנאליות, אם כל התסמינים מצביעים על התפשטות הזיהום. הדגימות נבחנות במעבדה, והתוצאות מגיעות לאחר מספר ימים. גם בדיקת שתן עלולה לבדוק הימצאות חיידקים האחראים למחלה.

 היות וזוהי מחלת זיהום חיידקים, היא מטופלת עם אנטיביוטיקה לבליעה או בזריקה. חשוב שהמטופל לא יעסוק במגע מיני עד לסיום הטיפול שנקבע. תחושה פיסית טובה יותר אינה מעידה בהכרח על העלמות הזיהום.

 שימוש בקונדום בכל פעם בה מתקיים מגע מיני, מפחית את הסיכוי להידבקות במחלה. זיהומים חיידקיים נפוצים יותר באזורים שאינם מוגנים. אם קיימת אפילו הנטיה הקלה שבקלים להידבקות בזיבה, יש להימנע מיחסי מין עד לקבלת ייעוץ רפואי.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.