אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פילוסופיית הטבעונות בראי הצדק


אביגיל אגלרוב's picture
פילוסופיית הטבעונות בראי הצדק

פילוסופיית הטבעונות בראי הצדק

טבעונות היא בהחלט יותר מבחירה בסגנון חיים ופילוסופיית תזונה. טבעוני אינו אוכל שום דבר המגיע מן החי, ואינו משתמש בפרטי לבוש, הנעלה או אביזרים המיוצרים מעורות או פרוות בעלי חיים. אדם יכול להפוך לטבעוני בשל סיבות אתיות הנוגעות לזכויות בעלי החיים, גורמים סביבתיים או לשם הקפדה על בריאות טובה יותר. טבעונות נתפסת כקבוצת משנה של תזונה ואורח חיים שונה.

ההבדל בין טבעונות וצמחונות

חלק מהאנשים יכולים שלא להסכים עם המשמעות של צמחונות. הפרשנות הכללית היא שטבעוני אינו אוכל כל מזון מן החי, אפילו לא דבש, ואילו צמחוני יכול לאכול ביצים או חלב. פרשנות נוספת כללית היא שטבעונות היא יחידת משנה של צמחונות.

יחד עם זאת, לדברי חלק מהטבעונים, צמחונות היא שלב מקדים נכון, אך דרך החיים היחידה האמיתית היא טבעונות. כמעט כל הטבעונים מדגישים שטבעוני אינו משתמש גם במוצרים המגיעים מבעלי חיים, כגון עור, צמר, פרווה, קוסמטיקה, חומרי ניקוי או מוצרים שעברו ניסויים על בעלי חיים.

הסיבות העיקריות לאמץ טבעונות

הסיבות יכולות להיות מטעמי מצפון או העדפה לדרך חיים בריאה. איך שלא מסתכלים על זה, טבעונות היא דרך חיים ייחודית המאפשרת נקודת מבט שונה על כל מהלך החיים. אנשים בוחרים להיות טבעונים מטעמי בריאות, מתוך דאגה לאיכות הסביבה או מסיבות אתיות.

טבעונים רבים בוחרים באורח חיים זה על מנת לקדם תפיסת עולם אנושית ואכפתית יותר. הם מאמינים כי אחריותם היא לנסות לעשות כמיטב יכולתם כדי להשמיע את קולם של בעלי החיים שאינם מסוגלים להגן על עצמם.

זכויות בעלי חיים

טבעונים אינם אוכלים מוצרי חלב או ביצים, למרות שמוצרים אלו אינם הורגים את בעלי החיים. הם מאמינים בזכותם המוחלטת של בעלי החיים להתקיים באופן חופשי ללא התערבות אנושית. בנוסף, עופות ופרות רבים נשחטים כאשר הפרודוקטיביות שלהם יורדת עם הגיל.

לטענתם, שחיטת בעלי החיים תיפסק אם כולנו נהפוך לטבעונים הנמנעים מחלב וביצים. החקלאות של היום מנוהלת באופן שונה מבעבר, ומשקים מודרניים הם מפעלים ממוכנים ביותר. בעלי חיים רבים מפוטמים במזונות רבים יותר על מנת להפוך אותם לראויים יותר למאכל. טבעונים סבורים שטבעונות היא אורח חיים המציב את הדגש על הפילוסופיה לפיה בעלי החיים לא נועדו לשימוש בני אדם, אלא יש לראות בהם חלק בלתי נפרד מאורח חיים נטול אכזריות.

ההיבט הסביבתי

החקלאות שנועדה לגדל בעלי חיים, משפיעה באופן הרסני על כוכב הלכת. טבעוני מאמין שייצור מזון דרך חקלאות המיועדת לגידול בעלי חיים אינו יעיל, היות וייצור המזון לבעלי החיים תופס אדמות רבות, דשנים, מים ומשאבים אחרים, שיכולים לשמש להאכלת בני אדם.

במרדף אחר תשואות גבוהות יותר, רוב הטבעונים מאמינים שחוות צאן מאיצות הרס שכבת קרקע עליונה, תוך הורדת התפוקה של האדמה לגידול יבולים. מרבית משטחי החקלאות מומרים למרעה ואדמות חקלאיות. כמות משמעותית של זיהום במי תהום ונהרות מגיעה מפסולת מאסיבית של בעלי חיים וחוות תעשייתיות.

ההיבט הבריאותי

מחקרים מוכיחים כי אכילת חלבונים ושומנים מן החי מגבירה את הסיכון של אדם לפתח סרטן, סוכרת, דלקת מפרקים שגרונית, יתר לחץ דם, מחלות לב ומספר מחלות ומצבים אחרים. תכולת השומנים והחלבונים של חלב פרה אינה מיועדת לצריכת בני אדם.

מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Urology מראה שגברים עם סרטן הערמונית בשלב מוקדם, המבצעים שינויים משמעותיים בדיאטה ובאורח החיים שלהם, עשויים להפסיק או אף להאט את התקדמות מחלתם.  מחקר נוסף שבוצע בארצות הברית בקרב חצי מיליון אנשים מצא כי בשר אדום ובשרים מעובדים מובילים למוות בטרם עת בתדירות גבוהה יותר, בהשוואה לאנשים הנמנעים מאכילת בשרים.

מאמר שפורסם באוקטובר 2012 במגזין Food Technology, מסביר כי תזונה המבוססת על צמחים מפחיתה או מונעת לחלוטין את הנטייה הגנטית של אנשים לפתח מחלות כרוניות, כגון סוכרת מסוג 2, מחלות לב וכלי דם וסרטן.

דגנים מלאים, ירקות, פירות וקטניות אינם מכילים כולסטרול והם דלים בשומן, במיוחד בשומן רווי. הם אף עשירים בסיבים וחומרים מזינים אחרים. טבעונים סבורים כי חלק מהמזונות הצמחיים מבוססים על מקורות טובים של חלבון, כגון שעועית, בוטנים וסויה.

טבעונות ולחימה למען הצדק

בנובמבר 2009, בערב חג ההודיה בארצות הברית, פורסם בניו יורק טיימס מאמר שכותרתו 'בעלי חיים, ירקות וסבל'. ארוחת חג ההודיה המסורתית מתרכזת סביב אכילת ההודו, ומטרת המאמר הייתה לקרוא תיגר על הלגיטימיות המוסרית, כביכול, של הרג ואכילת בעלי חיים כמו תרנגולי הודו.

מחבר המאמר גרי שטיינר, פילוסוף המתמחה במוסר, דקארט וזכויות בעלי חיים, טען כי תרנגולי הודו ובעלי חיים אחרים, הנאכלים בנסיבות של "חג החופש" מתנגשים עם הערכים המוסריים הניצבים במרכז החג. אחרי הכול, בשני המקרים נהרגים יצורים שהחיים משמעותיים עבורם בדיוק כפי שהם משמעותיים עבור בני האדם.

מתנגדי מאמר הדעה טענו שבעלי חיים רבים הורגים בעצמם ואוכלים בעלי חיים אחרים, וכי בני אדם הם בעלי חיים, ולכן מקובל לחלוטין שיאכלו בעלי חיים. לטענת המתנגדים, אכילת בשר היא "טבעית" ומכאן אוכלי בשר קרובים יותר לטבע באמצעות הריגת בעלי חיים לשם אכילה, יותר מכפי שהיו קרובים לטבע אם היו נמנעים מצריכת בשר בעלי חיים.

מבחינה זו, להיות צמחוני או טבעוני כתפיסה מוסרית, אינו רעיון מציאותי, וכי הטבעונות אינה אלא מהדורה מחודשת לסרטי וולט דיסני, בהם האימא של במבי אינה מקבלת זריקה. מתנגדי הטבעונות מבקשים לקבל את זכותם לחגוג את עליונותם על הטבע, ולקחת את מה ששייך להם כעניין של זכות טבעית.

בהתחשב בהיסטוריה בת 2,500 השנים של החשיבה התרבותית לפיה בני אדם עדיפים על בעלי חיים, מה שהפתיע ביותר בתגובות למאמר לא היה להט הביקורת, אלא העובדה כי המגיבים ביקשו להגן על מנהג צריכת מוצרים מן החי.

מהאפיון של דקארט לפיו בעלי חיים הם כמו מכונות ביולוגיות, ועד להתעקשותו של עמנואל קאנט כי לבני אדם לא קיימות חובות מוסריות ישירות לבעלי חיים, ההיסטוריה של הפילוסופיה המערבית יצרה חיזוק לאידיאולוגיית עליונות האדם ותפיסת בעלי חיים כאמצעים להשבעת רצון הצרכנים והרצונות האנושיים.

אלא שטבעונים מקדישים את חייהם ללחימת הצדק למען 53 מיליארד בעלי החיים הנהרגים מידי שנה לצרכי מאכל אדם, שלא לדבר על אינספור יצורי הים. טבעונים סבורים כי אם אכן קיים היגיון בטענה לפיה מותר לאכול בעלי חים, ואם בני אדם הם בעלי חיים, מדוע שלא לאכול את אחינו בני האדם?

שטיינר מאמין כי הסיבות להחזקה בכוח שווה לבעלי חיים שאינם בני אדם הם ברורות ביותר. מבחינה היסטורית, נטען כי הרשות האנושית מבדילה בסיווג בין בעלי חיים אנושיים ולא אנושיים, כך שקיימות סיבות טובות לא להרוג ולאכול בני אדם, אלא שקיימות סיבות טובות באותה מידה גם לא להרוג ולאכול בעלי חיים שאינם בני אדם.

הוגים פילוסופיים טוענים כי היות ובעלי חיים חסרים את היכולת לחשיבה רציונאלית, הם אינם מסוגלים לשקול את צרכיהם האנושיים ולכן מותר להם למות למען בני האדם, או במילים אחרות, לא נגרם להם כל נזק. אלא שתפיסת הצדק בה מחזיקים הטבעונים גורסת כי לא ניתן להחליט, בשם בעלי החיים, מה נתפס מבחינתם כרציונאלי, ומכאן שמעשי ההרג המבוצעים בהם אינו יכול להתבסס על חשיבה מופשטת.

מעטים טורחים לשאול מדוע מותר לפגוע בבעלי חיים, בעוד שאסור לפגוע בבני אדם. דחיפות שאלה זו טושטשה באופן שיטתי על ידי היסטוריית החשיבה המספקת הצדקה קלה לשימוש בבעלי החיים ככלי לסיפוק תאוות אנושיות.

מה שמוסתר באופן שיטתי הוא העובדה הבסיסית של הקיום לו זכאים בעלי החיים. יש לראות בהם קרובי משפחה של בני האדם, ולהבין כי הם שואפים לממש את הפוטנציאל הטבעי שלהם בדיוק כפי שבני אדם מבקשים לממש אותו.

בני אדם מחויבים לחובות הצדק של בעלי החיים בדיוק כפי שהם מחויבים לחובות הצדק כלפי בני האדם. הראשונה בחובות אלו היא החובה להימנע משימוש בבעלי חיים וצריכת מוצרים מן החי, ויש להעניק ליצורים החיים את הזכות לחיות באופן התואם את כבודם כיצורים חיים.

---

 

רשימה של טבעוניים (וגאנים) מפורסמים:

בריאן אדמס – זמר

קייסי אפלק – שחקן

פמלה אנדרסון – שחקנית

אלק בולדווין – שחקן

קריסטיאן בל – שחקנית

מיים ביאליק – שחקנית

ראסל ברנד – שחקן וקומיקאי

ג'יימס קמרון – בימאי

ג'סיקה צ'ייסטיין – שחקנית

אלן קאמינג – שחקן

פיטר דאנקליג' – שחקן

אל גור – פוליטיקאי

דריל האנה – שחקנית

וודי הרלסון – שחקן

סמואל ל. ג'קסון – שחקן

קיי די לאנג – זמרת

קארל לואיס – אתלט

מתיסיהו – זמר

דמי מור – שחקנית

מוריסיי – זמר

קארי אן מוס – שחקנית

ג'ייסון מרז – זמר

שינייד אוקונור – זמרת

אלן פייג' – שחקנית

מישל פייפר – שחקנית

בראד פיט – שחקן

נטלי פורטמן – שחקנית

פרינס – זמר

אריק רוברטס – שחקן

אליסיה סילברסטון – שחקנית

קארי אנדרווד – זמרת

בארי ווייט – זמר

ואנסה ווילאמס – שחקנית

אל ינקוביץ' – בדרן


Comments

יש דברים בגו

אבל זה לא מה שיגרום לי להפסיק לאכול בשר

דוקא לי זה גרם לחשוב

אבל גם - לא להפסיק לגמרי.

שכחתם להוסיף את היטלר לרשימה

רשימה של נודניקים

טבעונות - צדק

בני אדם מחויבים לחובות הצדק של בני האדם לפני בעלי חיים .זה כוחו של כוח ההישרדות שטבוע בבני האדם גם עם זה בא ע"ח מישהו אחר . זה ב ד.נ.א. של האדם מהרגע שירד מהעץ, הוא כול הזמן בהשרדות ויש כאלה שקוראים לזה קידמה. זו הסיבה שהאדם ביית את חלק מבעלי החיים לנוחיותו
בלבד כדי שלא לצוד אותם בטבע בשעת הצורך.
נא לא לשכוח גם אנו סוג של "חיות" שכוח ההשרדות גדול יותר בגלל השכל.אי אפשר לעצור את הגלגל מהרגע שירדנו מהעץ.

אז לא הבנתי

זה אומר שאתה בעד או נגד?

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.