אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אודות מערכת המשפט הצבאית


דודי שרון's picture
אודות מערכת המשפט הצבאית
אודות מערכת המשפט הצבאית

מהי מערכת משפט צבאית? מדובר במערכת משפטית המיועדת לאלו המשרתים ביחידות הצבא השונות – סדירניקים, מילואימניקים, אנשי קבע ואף אזרחים עובדי צה"ל

מהו חוק השיפוט הצבאי

חוק השיפוט הצבאי הוא זה המנחה את מערכת הצבאית. חוק זה מעניק לבית המשפט הצבאי את הסמכות לדון בנושאי עבירות צבאיות שבוצעו במשך השירות הצבאי, בין אם בתוך תחומי הצבא ובין אם מחוצה לו. עבירות נפוצות הנדונות על-ידי בית משפט צבאי עשויות להיות: הוצאת רכוש צבא מתחומיו הפיסיים של הצבא, חריגת מסמכות, הטלת מום, עריקות, שימוש בסמים ועוד.

כאמור קדם לכן, בסמכות הצבא לחקור ולהביא לדין גם את אלו שעברו עבירה פלילית צבאית, גם אם לא שהו באותה עת במחנה צבאי (לדוגמא – היו בזמן חופשה ועישנו סמים, או עברו עבירה צבאית אחרת, גם אם לא לבשו מדים); אין נוכחות בבסיס בגדר חובה בכדי שמעשה כלשהו ייחשב עבירה צבאית בעיני בית הדין הצבאי.

עורך דין צבאי

עורך דין צבאי הוא הסמכות הרשאית לייצג את אלו המשרתים בצבא הגנה לישראל, בין אם חיילים, קצינים או אזרחים עובדי צה"ל. בית הדין הצבאי מורכב מבתי משפט קבועים, או בתי דין ארעיים המוקמים בשטח במידת הצורך: בית דין שדה.

אלו המואשמים בסעיף כלשהו על-ידי בית משפט צבאי, רובים ככולם זכאים לייצוג משפטי באמצעות עורך דין צבאי – מומחה בענייני משפט צבאי, המשתמש בידע ובניסיון הרב שרכש במשך השנים, בכדי להוציא את הנאשמים עם פסק הדין הקל ביותר האפשרי ובמקרים מסוימים, אולי אף לבטל את כתב האישום.

כמו בכל נישה לגאלית, גם בעולם השיפוט הצבאי, כדאי להסתייע במומחה המבין בעניינים משפט צבאי. תהיה זו בחירה חכמה לבקש את שירותיו של עורך דין צבאי, עוד טרם החל המשפט עצמו. לא מומלץ לצאת בגפכם למאבק משפטי, ללא סיוע נאמן של מומחה לחוקים ודינים של הצבא; רק כך יובטחו עבורנו ייצוג והגנה ראויה במהלך המשפט הצבאי.

נקודה חשובה לציון, היא שעבירות צבאיות פעמים רבות מובילות לגזר דין חמור מכפי שעשוי היה להתקבל בכתב אישום דומה שהיה נידון בבית משפט אזרחי; מובן שגם ההשלכות כאן עשויות להיות חמורות יותר. לטובת צמצום נזקים פוטנציאליים לשמו הטוב של הנאשם, אין מעשה חכם יותר, תחת נסיבות אלו, מאשר להסתייע בשירותיו של עורך דין צבאי – המסוגל להוביל שינוי בסעיף האישום ולמנוע רישום פלילי המסכן את שמו הטוב של הנאשם.

בין העבירות הנפוצות המובילות למשפט צבאי: שימוש בסמים, כולל סירוב בדיקה. המדינה נוקטת אמצעים חמורים כנגד זאת, ולגבי צה"ל, ההשכלות חמורות אך יותר, גם כאשר מדובר על שימוש בסמים קלים ובנסיבות אזרחיות. גם במקרה זה, המשטרה הצבאית תפתח בחקירה ועל כן, כדי ליצור קשר מיידי עם עורך דין צבאי.

מאמר מקצועי זה בנושא עורך דין צבאי באדיבות army.co.il פורטל מידע מקיף על משפט וצבא

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.