אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איליין הוזמן: הסיפור הבין אישי/ Intimate Narratives


ורה פלפול's picture
מחבר: 
ורה פילפול

איליין הוזמן
איליין הוזמן. שולח תמונה: ורה פלפול

בתערוכת היחיד הראשונה שלה בישראל, תציג איליין הוזמן בבית האמנים בתל אביב סדרת עבודות במגוון טכניקות בהן תחריט, הדפס בטכניקה מעורבת (מונוטייפים), רישום וציור. העבודות פיגורטיביות ורובן דיוקנאות השאובים מהביוגרפיה האישית של האמנית.  

בעבודותיי אני שואפת לגעת בעצב אוניברסאלי הקיים בכל אחד מאיתנו, אומרת הוזמן, אשר פטירתו של בעלה, העצימה את הדחף שלה לדבריה לחקור את נושא הבדידות, החסר והזיכרון. הוזמן מציגה "סדרה המורכבת מסיטואציות דואליות: מחד, רכות רגשית ומאידך מרחק ודחייה ומעמידה את עצמה במרכז היצירה במעין אוטופורטרט שעובר מטמורפוזה רגשית", כותב אריה ברקוביץ אוצר התערוכה.

הוזמן פיתחה שיטת עבודה ייחודית המאפשרת לה ליצור בדרכה, היא עובדת ישירות על מצע ההדפס ( פרספקס, אלומיניום, זירוקס) עם צבע, פחם,  וכן משתמשת בטכניקות הדפס מגוונות. כל יצירה היא מונוטייפ, מכבש הדפוס מאפשר לה להשיג אפקטים מיוחדים. לאחר שלב הדפוס, העבודה הידנית ישירות על ההדפס עצמו שוב עם צבעים, עפרונות, גואש, פחם מבטיחה את הייחודיות של כל הדפס. 

במהלך כשלושים שנה עיקר יצירתה של האוזמן התרכזה בפיסול בחימר, שעווה וברונזה. בשנים האחרונות הרישום וטכניקות הדפס מגוונות הפכו למרכז היצירה והביטוי שלה.

תערוכתה של איליין הוזמן, 'הסיפור הבין אישי', 
תוצג בבית האמנים בתל אביב. תאריך פתיחה: 29.1.2015

פרטים ביוגראפיים אודות איליין הוזמן:

בצעירותה שיחקה איליין (זלר) הוזמן על בימות ברודווי, אוף-ברודווי ותיאטראות אחרים בארה"ב. היא עלתה ארצה בשנות ה 60, עבדה בתיאטרון חיפה במשך מספר שנים, הופיעה תחת שרביטם של יוסף מילוא ובמאים אחרים,  ב"מעגל הגיר הקווקזי״, ״המשפט", "הפשפש",שלמה המלך" וכמה מחזות ישראליים קצרים. 

בתקופה זו עבדה עם כמה מהשחקנים  הטובים ביותר של ישראל כמו חיים טופול,  אילי גורליצקי, אילן דר, זהרירה חריפאי ז"ל, ואברהם מור ז"ל. ב 1963 אף נסעה עם קבוצת התיאטרון להופעות בביאנאלה בוונציה.

עם נישואיה, שבה לניו יורק ושם התנהלו חייה ונולדו ילדיה. הקשר עם ישראל נותר חזק כל השנים. לאחרונה החליטה לקבוע את משכנה בישראל והחלה לעבוד באופן אינטנסיבי בסדנת ההדפס בבית האמנים בתל אביב תחת הנחייתו של מר איליה בוגדנובסקי.

פתיחה: חמישי, 29.01.2015, בשעה 19:30

בית האמנים, אלחריזי 9, תל אביב

גלריה / מוזיאון: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת ורה פלפול

.