אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הרץ במבוך


הרץ במבוך -סרט

הרץ במבוך

שחקנים: דילן אובראיין, קיה סקודלריו, ויל פולטר, קאיה סקודלריו.

בימוי: ווס בול.

תסריט : ג'יימס דשנר, גרנט פירס, נח אופנהיים.

תומס הצעיר (ואנחנו איתו) מתעורר נטול כל זיכרון מהעבר, מלבד שמו. הוא עולה במעלית המובילה אותו אל "הקרחת", זירה ביער מסתורי, בו יצטרך לפעול כדי להבין את מציאות חייו אשר נכפתה עליו. הוא מתחבר אל קבוצת נערים הלכודה כבר במקום שמנהלת איזושהי קיום הישרדותי, שמסבירה לו כי "הקרחת" מוקפת מבוך אימתני ומסתורי שנפתח בבוקר ונסגר בלילה. במשך שלוש שנים מגיע פעם בחודש נער חדש ומביא עימו אספקה חדשה ואיש לא יודע את סוד חידת הימצאותם במקום. כל העיניים נשואות למבוך שבתוכו כל התשובות.. הרצים הם אלו שנכנסים למבוך בבוקר חוקרים אותו ומנסים לבדוק מקומות יציאה כאשר הם ממהרים לעזבו, פשוט כשהמבוך נסגר ונאטם בלילה יוצאים "המאמללים" - מפלצות מכאניות בדמות עכבישים השולטות בו - ומחסלות את מי שנותר בפנים. איש לא יוצא חי.. ואוו.

תומאס שונה. הוא האחד שמביא עימו לזירה משב רוח קרבי אשר פורץ מוסכמות קודמות של הקבוצה, ונשבע לנצח את המבוך ולהביא את שחרורם מהמלכוד, האם יצליח?

שווה להמתין 170 דקות כדי לראות.

אמרנו אימה? אמרנו: עכבישים קטלנים זריזים שיגרמו לכל קטין להשתנק ולהפריח צווחה קטנה, לפחות, עם רגעים מפתיעים טובים שמקפצים פופקורן יקר בתוך קופסת קרטון זולה, ויש גם קרבות. אמרנו אווירה אפוקליפטית עכשווית טבולה בתוך מציאות מדומה? כן.. וכן, לא נופל מקודמיו בג'אנר משחקי הרעב, מפוצלים או קיוב. ואף מעניין ומהיר יותר מותח ממש את העין המורגלת והעייפה כבר בהתמודדות קבוצתית מעין זאת ולו רק בזכות "הרצים" במבוך שמשנה את עצמו כל הזמן.

קו העלילה עולה ומתפתח יפה ומעניק לנו כמה רגעים משמחים של מתח ומסתורין שמחזיק את הסרט עד לאמצעו. לקראת הסוף, הוא נופל מעט, אך שואב אותנו שוב לעולם חדש של שאלות שעשויות להוות פתיחה לסרט ההמשך. הוא אף עשוי להיות מתכון מנצח של סרטי הייאנג אדולטס בתפקידי מושיעי האומה ששולט חזק בז'אנר העכשווי.

רגע.. אמרנו גיבור? נקבל כמה גיבורים.. יש לנו את דילן או'בראין שחצה מ"הסדרות" (סטילס מ"זאב צעיר") אל שוברי הקופות הענקיים ובו תלו המפיקים את ישועותיהם האישית והצליחו. הוא נראה נהדר, כריזמטי על המסך וללא ספק מחזיק טוב את הסרט במיוחד כשהוא בפעולה. הוא ועוד שכמותו בצורת תומס ברודי סנגסטר (ההוא מהכס) ווויל פולטנר, ביחד כשורדים נלחמים מעלים ארומה רצינית של הורמון טרום גברי דקה לפני שנודף לו מהמסך ומכניס את בביג באקס. בנוסחה הקבועה המצליחה הבלתי מעורערת של הז'אנר, ניחוח זה חשוב לא פחות ובו תלויה הצלחתו המסחרית של הסרט לא פחות מתסריט טוב או משחק משכנע. הוא עושה את הסרט.

לכול התרחיש הזה וארסנל הכוכבים העולים הוסיפו בבקשה את "האווירה" בצורת קרחת הזירה שמי יודע מי מנהל אותה ולמה? את המעלית היוצאת מלך ת'דע?  ואת מה המשמעות של כל זה ומי מפעיל אותנו?!  תקבלו את הרץ במבוך.

 מישמש מוצלח של כל מה שהיה קודם לפניו. אני הייתי קוראת לזה "הרץ על הגל" או יותר נכון רוכב עליו.. אבל זה לא אומר שלא תיהנו.

תגיות נושא: 

Comments

עוד סרט נעורים מטופש

שמנסה לרכב על הגל של משחקי הרעב
עד מתי סרטי נעורים מטופשים ????

למה

דווקא אהבתי את הסרט אני מחכה להמשך ממש מסקרן

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הדס דוד

.