אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יירד קוסם מבמתו ולא תימוט ארץ


עמוס אריכא's picture

ארץ רעשה וגעשה כשהשיגה אותנו לא מכבר הידיעה בדבר "התארים" בהם כיבדו אישים מסוימים בארה"ב את ראש ממשלת ישראל; כינו אותו, פחדן-שקרן, אוטיסט, נאד נפוח, חסר-חזון וכן הלאה. את הרשימה הזאת פירסם בארה"ב הפרשן הפוליטי ג'פרי גולדברג.

 ישראלים רבים נפגעו בצדק באופן-אישי מהתיאור האכזרי והמעליב הזה שמקורו בוואשינגטון. היו כאלה שהגיבו בחריפות כמעט דוחקים בצלעותינו להגיע על רקע נבזי זה לעימות ישיר עם הבית הלבן. גם אני לא שבעתי נחת מרצף הכינויים האלה, כעסתי, אבל גם ידעתי כי מר נתניהו עשה כל שניתן לעשות כדי לזכות בגינויים מסלידים שכאלה.

 דומני שהיום ההוא בשלהי חודש אוקטובר השנה מסמן את תחילת הפרק האחרון שהוליד בעקבותיו כעבור ששה שבועות את ההחלטה הנמהרת של "הקוסם" לשעבר שתש אונו והתערפלה דעתו עוד יותר, להטביע את ישראל בשאון בחירות מיותרות.

 זהו נתניהו המצדיק את כל הכינויים שהוצמדו לו בארה"ב ובמקומות נוספים. זהו אותו

נתניהו שעד היום, בשלהי המשמרת השלישית שלו כראש ממשלה אנו מזהים בו גם בישראל קשת של תכונות שליליות, בלשון המעטה, שצריכות להדאיג כל אזרח החרד לגורל משפחתו. האיש ה"אני" הזה הוא האחרון שהייתי רוצה לראותו מגן עלי ועל בני משפחתי. מגן על כולנו.

 אינני מוצא קושי כלשהו להוכיח כי המגרעות המיוחסות למר נתניהו אכן מאפיינות אותו. אני מכיר עקב גילי את כל ראשי הממשלה בישראל עד עצם היום הזה. אינני זוכר מי מהם

השתמש במושג "אני ואפסי עוד" עד לעייפה, כמו בנימין נתניהו; "אני שומר עליכם",

"אני מגן עליכם...", וכך זה נמשך אצלו כמעט מעשה של יומיום; אני, אני ואני... ראשי הממשלה האחרים הרבו להשתמש בהטיית רבים, "אנחנו" ולא "אני".

 יתכן והיהירות הזאת נובעת מפחדנותו שהפכה למידת הססנות מסוכנת ורבים וטובים מודעים

לסכנתה. יתכן והיא גם נובעת מבעייתו להתוודע לזוהותו האמיתית, שכן כל מי שעבד במחיצתו מצייר אותו בגוונים שרק לעתים רחוקות נמצא ביניהם גוון אוהד. בימים אלה, לקראת הבחירות המיותרות, חייבים לקרוע את המסכה מעל קלסתרושל הקוסם הזה.

 לעניות דעתי נראה כי אמינותו – יושרתו האישית – מעוררת עליו גם עלינו חמלה, מפני שאותו נתניהו בבוקרו של יום שונה מנתניהו שבצהרי יום, ונשמע אחרת כמפתיע עד להדהים בערבו של יום. אבל הוא כזה, איש שבשבת שלצערי רבים בתוכנו יודעים את מגרעותיו ושותקים; זו שתיקה ארורה; לפחות יקומו אלה וישמיעו דברם - יאמרו אמת ברבים ולא מוגי-לב הם.

 גם שיטת ההפחדה שלו את ההמון מעוררת התמרמרות כנגדו. ישאל איש את עצמו, מה עשה "האני" הנפוח הזה למען הישראלי האפור, ואם תימצא תשובה ראויה אנא שתפו אותי בה. עד אז מסתבר כי מאחורי תדמית הקוסם שנשחק קיים איש שעיקר קסמו – בכיסאו, ובעצם הוא חיקוי מאוס של שחקן-במה חלול ובינוני, בעל תיאבון חזירי של יצור אחד ויחיד בדורו.

 בינתיים הוא עוטף אותנו בתכריכי היסטוריה, שכן אנחנו נתפשים בעיני כל כמו עם המובל באיו-אונים לזרועות אסון ורבים בקרבנו מסרבים לקלוט את סכנתו. מיום ליום מתנחשל לכסותנו נחשול אדיר המסוגל לפגוע בנו פגיעה שאין בה צורך אף לא הצדקה. אבל נוכח התנהלותו ההיסטרית של האיש המתזז הזה צפוי לקרות גם הגרוע מכל.

 האש כבר אוחזת בשולי גלימת קיומנו תחת מנהיגותו הנפסדת של האיש המדבר גבוהה -גבוהה על "משילות" ומוביל אותנו למצבים המעיקים על קיומנו יותר ויותר. האגדה מספרת כי הקיסר נירון ניגן ושר לפני חבריו כאשר רומא הוצתה באש על-פי הוראתו. כעבור זמן,

לאחר שהסנאט הדיחו, הוא נמלט מהחיילים שהצטוו להורגו והפציר בעבדו להמיתו כשהוא  זועק בלטינית "איזה אמן יפסיד העולם!"

  "Qualis artifex pereo!"

 אם נחבר הבנה ונחישות ונשלב זרועות יחדל האמן הקוסם הזה מרחוב בלפור בירושלים להמשיך להתגורר שם, ואולי נזכור שנמלטנו מסכנתו כפרנואיד הרואה בכל צל מדומה אויב הקושר פוטש כנגדו. זה לא מצחיק. קשה למחות מהזיכרון את המראה הנלעג בו נחשף

נתניהו בקלונו כשהכריז על מסכי הטלוויזיה כי נקשר קשר להפילו. לא מנהיג ניצב ברגע ההוא מול עינינו. היתה זו הופעה עגומה החושפת את מצבו האמיתי של האמן המתעתע מקיסריה והוא לחוץ כמאבד רסן.

 גם נסיונותיו של מר נתניהו בימים אלה למצוא מפלט מפחדיו בחיקו של נפתלי בנט מנהיג "הבית היהודי", האיש המתנכל לדמוקרטיה שמצהיר בגלוי מעל כל במה על כוונותיו לכפות  עלינו מדינת-הלכה, מעידים כאלף עדים עד כמה עלול נתניהו להיות מסוכן לישראל החילונית והשפויה. תנו דעתכם כי שניים אלה עומדים לקום עלינו; בנט כבר חיסל ברהב אווילי את הציונות של אבותינו במסגרת "פורום סבן" ואילו נתניהו דחף לקדמת חיינו את חוק הלאום המגונה והגזעני.

 ראו הוזהרתם: הבחירות הפעם אינן בין ימין לשמאל. מדובר בבחירות מושחזות בין משיחיות עקרה ואסונית כבעבר לבין ציונות מופלאה שהקימה את הבית. בנט פסק כי הציונות מתה מפני שלטענתו המגוחכת עבר זמנה של החילוניות. עדיין לא מר בנט, אבל בהחלט יתכן וענין לנו עם הזדמנות אחרונה למתוח את הגבול המבדיל בין מדינה דמוקרטית למדינה משיחית. בלי חילוניות לא תתקיים הכוונה הדמוקרטית, ובלעדיה אין חיים ואין מחר לארץ האבות וגם אלוהי היהודים לא יציל אותה.

Comments

תנניהו לא אוטייסט גם סיינפלד לא

אני אוטיסט , כאוטיסט אני יודע לזהות אוטיסטים. כול התחבולות החברתיות של מר נתניו, אלף הפרצופים של סינפלד והומור מושחז.
אוסף המכוניות הלא נורמלי- טוב אולי זה קצת.
אבל זה ממש לא מתקרב לרמה של פיגוע בתוך המשפחה כמו שאוטיסט זה בעצצם.
לא היתה זכות לאמריקאים להשתמש באוטיסט כגידוף.
מספיק אנחנו סובלי םם ככה מהתיחסות שלילית של החבררה אלנו.
לא צריך שהממשל בארהב יגנה את נתניהו בשל אוטיזם כביכולל

בתרגום מאנגלית:לשלשת עופות

זה הכינוי שהאמריקאים מכנים את ביבי " ח...של תרנגולות" אתה צודק בהחלט: נתניהו הרוויח ביושר את הבוז והסלידה שרוחשים כלפיו
בעולם הגדול וכך גם חלק גדול מאזרחי ישראל

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עמוס אריכא

.