אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אנרגיה חלופית


מה זה בכלל אנרגיה חלופית? אז כדי להסביר מהי אנרגיה חלופית בוא נבין ראשית מהי אנרגיה קונבנציונאלית.

אנרגיה קונבנציונאלית, הינה אנרגיה המתבססת על משאבים ומחצבים - שמה לעשות - בסוף הם מתכלים. נפט, פחם , גז. כל הדברים שמי שיש לו אותם הוא עשיר, ומי שאין לו צריך לשלם לקנות אותם בכסף. ומכיוון שאלה, לא נמצאים בשפע מספק בעולמנו, ואנו נוטים לצרוך אותם באופן בלתי מוגבל ומבוקר- מתי שהוא הם יגמרו.  אנרגיה חלופית היא אנרגיה ירוקה מה שנקרא, המתבססת על מקורות שאינם מאיימים להתכלות. רוח למשל. מים למשל. שמש למשל. האנרגיה הסולרית וחברותיה הירוקות הם העתיד של האנרגיה, אחרי שאת כל המחצבים האחרים נכלה כליל.

בגלל הפחד מהחוסר, מוחנו הקודח הביט סביב על הטבע שלנו וניסה לייצר מקורות אנרגיה חלופיים. הרי הטבע שלנו הוא זז ונושם, תהליכים אנרגטיים מתבצעים בו כל הזמן מבלי שנתערב, אז למה לא ללמוד מהטבע ולנצל אותו לצרכינו? תפסנו טרמפ על השמש ולמדנו לכוון אותה אלינו על מנת לייצר אנרגיה סולרית. ניצלנו את הגאות והשפל שבמים כדי להבין שיש שם כוח מגנטי אדיר המייצר כמות עצומה של אנרגיה מידי יום. והבאה בתור היא הרוח. הרוח היא מקור האנרגיה הבא שלנו. עוד מאות שנים לפנינו, ניצל האדם את הרוח להשטת שירות מפרש, להעפת כדורים פורחים שאין לזלזל בכוחם כי כמה מהם כבר הקיפו כך את העולם, וליצירת טחנות רוח על מנת לטחון קמח. וגם בימנו מנוצלת הרוח ליצירת אנרגיה חלופית וירוקה. הפעלת טורבינות רוח מאפשרת לייצר חשמל. שלא כמו הביטוי כוסות רוח למת – רוח בהחלט מסוגלת לייצר חשמל.

אנרגית רוח מתועלת על מנת לשמש כמזגן אויר, לצנן ולקרר את האוויר המתחמם של כדור הארץ, שבגלל שצרכנו כל כך הרבה אנרגיה עזרנו לו להתחמם וחוזר חלילה.  יצירת פתחי אוורור נכונים וחכמים בבנייה הירוקה העכשווית, מהווים מקורות מיזוג אלטרנטיביים למזגנים החשמליים של היום שצורכים וזוללים אנרגיה ומזהמים את האוויר בגז הרעיל שלהם. זוהי דוגמא קלסית  לניצול תפקידה המקורי של הרוח.  

יתרונות אנרגיית הרוח מתבססות על העלות הנמוכה יחסית של הפקתה ועל היותה ללא ספק ידידותית לסביבה במובנים שהיא מנצלת את הטבע ללא שימוש במחצבים כגון נפט. כמו כן, אנרגיית רוח פועלת היטב בשילוב עם אנרגיה סולרית. החסרונות של השימוש באנרגיית הרוח נעוצים באפשרות הקיימת להעברה של קרינה אלקטרומגנטית, ביכולתה לפגוע בבעלי חיים ובצמחים כאשר היא מפרה את האקלים הטבעי שלהם. כמו כן אנרגיית רוח יוצרת רעש, שנחשב זיהום סביבתי לכל דבר.

אך עם כל החסרונות ופערי הידע הקיימים לנו (עקב היותנו טירונים בנושא אנרגיית הרוח- )נפוצות כיום חוות רוח רבות בעולם המתעלות את אנרגיית הרוח ביעילות גוברת ועולה, ומהוות דוגמא לשימוש ירוק ברוח כמקור אנרגיה חלופי.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבישי חאליסי

.