אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מהו ערפיח


המונח "ערפיח" הוכנס לשימוש לשוני לראשונה בלונדון בתחילת המאה ה-20 על מנת לתאר שילוב הרסני של עשן וערפל. בדרך כלל מה שאנו מכנים "ערפיח" כיום היא תערובת של מזהמים אך הוא בעיקר מורכב מהאוזון הנמוך בגובה פני קרקע. אוזון יכול להיות מועיל או מזיק בהתאם למיקומו באטמוספירה. האוזון הממוקם גבוה מעל פני כדור הארץ בסטרטוספרה שומר על בריאות אדם והסביבה, אך אוזון בגובה פני הקרקע אחראי לקשיי נשימה ושיעול, והוא עלול לגרום לתחושת צריבה בעיניים כאשר הוא מתערבב עם מזהמים שונים ויוצר את אפקט הערפיח.

מקורות הערפיח

ערפיח בדרך כלל נוצר כתוצאה מתגובות פוטו-כמיות הכוללות תרכובות אורגניות נדיפות (VOC) וחומרים מזהמים (בעיקר תחמוצות חנקן) אשר בנוכחות אור השמש גורמות להיווצרותו של אוזון נמוך מזיק. מזהמי ערפיח מגיעים ממקורות מגוונים, כגון מפלטי מכוניות, תחנות כוח, מפעלים ומוצרי צריכה שונים, לרבות צבעים, ספריי לשיער, חומרים ממסים ואריזות פלסטיק. באזורים אורבנים צפופים, לפחות מחצית ממזהמי הערפיח באים ממכוניות, אוטובוסים, משאיות וסירות.

למזג אוויר ולגאוגרפיה יש השפעה ניכרת על חומרת הערפיח. הטמפרטורה מווסתת את משך הזמן שלוקח לערפיח להיווצר; ערפיח נוטה להיווצר מהר יותר בימים חמים ושטופי שמש. כאשר מתרחשים היפוכים בטמפרטורה (תופעה מטרולוגית שמכונה "אינברסיה" אשר במהלכה אוויר חם נשאר קרוב לאדמה במקום לנסוק) והרוחות רגועות, ערפיח עלול להישאר לכוד מעל פני העיר במשך ימים. תנועה כבדה של כלי רכב ומקורות נוספים מוסיפים מזהמים לאוויר ומחמירים את התופעה. לעיתים קרובות, הערפיח חמור יותר ממקורות הזיהום שהזינו אותו כתוצאה מהתגובות הכימיות המתרחשות באטמוספרה והשילוב של כימקלים הנלכדים בתוך שכבת האוזון הנמוך.

שכיחותו והשפעותיו השליליות של הערפיח

ערפיח מכה בערים גדולות רבות ברחבי העולם. בארה"ב חלק גדול מקליפורניה, מסן פרנסיסקו לסאן דייגו, ריכוזי האוכלוסין העיקריים של החוף המזרחי והערים הגדולות של הדרום והמערב התיכון סובלים תכופות מערפיח בדרגות שונות. למעשה, רוב הערים בארה"ב עם יותר מ 250.000 אוכלוסייה מתמודדות עם בעיה של ערפיח. על פי מחקרים שונים שהתבצעו בארצות הברית, כתשעים מיליון אמריקאים חיים באזורים עם רמות אוזון נמוך שהן מעל לאמות המידה שנחשבות לסבילות מבחינה בריאותית.

ערפיח מורכב משילוב של מזהמי אוויר שפוגע בבריאות ובסביבה ועלול לגרום נזק לרכוש. ערפיח גורם לבעיות רפואיות הקשורות בעיקר לקשיי נשימה, אסטמה, עמידות מוקטנת לדלקות ריאה, הצטננות, וגירוי בעיניים. ערפיח באוזון הנמוך גם מעכב צמיחת צמחים ויכול לגרום לנזק רב ליבולים ולחורש טבעי. האובך כתופעת לוואי בולטת של הערפיח מקטין את הראות ועלול לגרום לתאונות.

כיצד ניתן להקטין את השפעותיו ההרסניות של הערפיח

בארה"ב, הערים מחוייבות למדוד את הריכוזים של מזהמים באוויר ולדווח על התוצאות לציבור. ישנן אמות מעדה סטנדרטיות, כמו מדד זיהום אוויר תקני (PSI) שנקרא גם מדד איכות האוויר. מדד זה מאפשר השוואה של רמות זיהום מעיר לעיר.

בשנת 1990 יצא בארה"ב "חוק האוויר הנקי" (Clean Air Act). המשרד לאיכות הסביבה האמריקאי מסווג רשימה של מזהמי אוויר (תחמוצות חנקן למינהן) וקובע סטנדרטים ברורים לרמת הריכוז המאושרת שלהם באוויר. מדינות בתוך ארה"ב מחוייבות לנקוט באמצעים על מנת לעמוד בסטנדרטים אלו.

פעולות שניתן לעשות על מנת להקטין את ריכוז החומרים המזהמים באוויר כוללות:

• שינוי בהרכב הדלקים והקטנת אחוז החומרים המזהמים בהם

• שימוש בדלקים אלטרנטיבים (למשל, גז טבעי)

• איסור צליית בשר על פחמים (מנגלים)

• איסור על שימוש באח כמקור חימום

• הקטנת ריכוזי תנועה באמצעות תוכניות לנסיעה שיתופית לעבודה בבוקר.

• שיפור תשתית של תחבורה ציבורית

• הגבלת רכישה של מכוניות מזהמות בעלות נפח מנוע גדול (למשל ג'יפים עירוניים)

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבישי חאליסי

.