אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הבגידה הנפשעת במערב


עמוס אריכא's picture
נתניהו

נתניהו

בלילות, בכל עונות השנה, יהיה זה קיץ או חורף, בשעות לילה מאוחרות כשתושבי מדינת ישראל ישנו או התעלסו, חרשו שיירות משאיות את דרכן מירושלים לעבר רצועת  ההתנחלויות ביו"ש – היכן שהוקמה ממלכת יהודה השואפת להשליט משנת הלכה סדורה על מדינת האם היא מדינת ישראל, שחילוניותה תנופץ לרסיסים שייכתשו עד אבק פורח.

המשא המסתורי שהמשאיות האטומות מכילות להתפקע הן שטרות כסף בסכומים אדירים שהועברו מתחת לרדאר מטעם ממשלת ישראל להתנחלויות הישראליות שהוקמו לדברי מנהיגיהן לתפארת בורא-עולם. בחלקם הגדול היו כספים אלה צריכים להגיע למשרד הביטחון, למשרד, הבריאות, למשרד החינוך, לגליל ולנגב.

הם לא הגיעו ליעדים המוצהרים והגלויים לעין של ממשלת ישראל. הם הועלמו ונעלמו בדרכים מסתוריות, בידיעה ובאישור של ראש ממשלת ישראל שעמד בראש רשת פראית ודורסנית, עזת-מצח שהפכה את הפולחן האלילי של היהדות שוב למזבח אליו נעקדו רבים, וביניהם תושבי ישובים בעוטף עזה. לאלה האחרונים כמעט ולא נמצאו התקציבים ההכרחיים להקל על תנאי חייהם הקשים והבלתי-נסבלים. יעד ההתנחלויות נחשב אצל ראש ממשלתנו ליעד הראשון במעלה. רק אי-שם נמצא המערב הדרומי.

זאת היתה התייחסותו של ראש הממשלה גם בשנים שהציג עצמו כדמות עזת-חזון והוא מרחף בנמרצותו המרשימה ומרקיע לגבהים שאיש אחר מעולם לא השיג. החזון הנסתר שלו, להערכתי הצנועה, הוא כחזונם של הפלשתינאים, מדינה אחת מהים ועד הירדן, או אם תרצו מהירדן עד לים. האמנם זו התוכנית המדינית הנסתרת והאמיתית של מר ראש הממשלה? האם בשל כך תמיכתו הענקית ביהודה ושומרון?

אם-כן כי אז הוא מפר כל אותן הבטחות שפיזר לאורך שנותיו כרקדן ראשי באופרה הישראלית, "תקומת ישראל". קשת ההבטחות המרשימה שלו מהודעתו כי הוא זה אשר יביס את החמאס והוא זה שחזונו שתי מדינות, זו בצד זו, נחשף כמובן כהבל. חזונו המדיני האמתי הוסתר מאתנו אז וגם עכשיו.

 

חזונו האמתי  של ראש הממשלה

האם בחזונו מרחיק הראות הזה של ראש הממשלה שלנו הוא חותר לקרב יום  בו יקברו זה בצד זה החזון הציוני ומדינת ישראל שאנחנו צמאים לראותה כדמוקרטית ויהודית? האם המדינה החילונית שאמורה להיות בית חופשי לכל יהודי תהפוך לזיכרון היסטורי צורב? או אז מאה שנות הציונית המעשית המופלאה ייחשבו רק לפרק המזהיר ביותר מיום שהפכנו לעם, והוא ייזכר כחלום פלאי ושברו הקודר.

ממש באותת תקופה של רוממות ההתנחלויות המפונקות בזבחים ובקורבנות של כל עם ישראל, היו הישובים במערב המדינה חשופים זה חמש-עשרה שנים לתקיפות חוזרות ונשנות של "חמאס עזה" המשגרים כרצונם מטחים של פצמרים וטילים. עשרות אלפי תושבים, נאמני ארץ צנועים, המאכלסים את המעטפת של הרצועה העזתית, היו נתונים  לחסד שגיונותיהם של פראי "צבא השחרור" הפלשתינאי; אלה רוצים - תוקפים, רוצים מטפטפים, רוצים משגעים את אזרחי המערב הדרומי תוך שהם העזתים משתוממים על הפקרתם של שכניהם הנמשכת ונמשכת עד יקוב דין את נשמות כולנו.

לא פעם נאלצו תושבי המעטפת להפיל תחנונים לפני "מנהלת העם" שיסייעו להם במיגון. כך בנאמנות הפצירו והתחננו למגן את תינוקותיהם, את הפעוטות, ההורים והסבות והסבים שנאחזו בקרקע, בבית בכל מחיר. כל אותם התקציבים הזעירים שהושלכו להם כעצמות גרומות אינם מגיעים לאחוז אחד מהעובר במחשכים, נסתר מעין שמש ואדם, לאותה רצועת ההתנחלות "האלוהית", שאיש איננו יודע את מספר המיליארדים שנשפכו שם באסופת הכסף המתרוממת הזאת.

היו אלא חמש-עשרה שנים שההיסטוריונים העתידים לחקור אותן יעמדו משתאים נוכח גבורת הנפש, או הטפשות הנובעת מתמימות ונאמנות תהומית, שמנעה בעד תושבי המערב הדרומי שלנו מלעלות לבירת ישראל ולקרוע בזעקתם שמיים. אכן, אין צדק בארץ היהודים בחלוקת משאביה.

 

חוסר יכולת לקבל החלטה גורלית

בכל "מבצע" להכריע את שערי עזה הכבדים, אנחנו חוזרים ונכשלים בחוסר יכולת לקבל החלטה למגר טרור. ושוב  אנחנו מפקירים את ישובינו שם במערב הדרומי לגורלם, בעוד רובנו ממשיך לחיות באותה נינוחות של "שגרה מטמטמת", מפני שבראש מדינת ישראל לא עומד מנהיג ראוי מפני שכנראה אין לו משנה מדינית שתזכה בהסכמת הרוב, והוא כדרכו  שבשבת רוחות נאמן ראש וראשונה לעצמו ומושבו.

זהו ראש ממשלה שמעולם אין לדעת לאן פניו מועדות אם בכלל. הנה כבר נקלעה לפניו הזדמנות לרוצץ את ראש הפתן, והוא נרתע, ואין איש שיכול לבוא ולפרש התנהלותו המוזרה שהסתכמה בגרירת רגליו כמשותקות, שוב כדרכו במסיבת עיתונאים בה הודה בגילוי-לב מפתיע לגביו שאין לו מושג אם אכן יבוא שקט להתנחל במערב ארצנו.

אם אכן לעתים ראש הממשלה מעורר אמון, זה קרה בפעם זאת בעקבות הצהרתו. לפיכך הוא חייב לרכז צוות מומחים לבניית סולם עדיפויות חדש למדינת ישראל. השלב הראשון חייב להתמקד ראש וראשונה בישובי המערב הדרומי, לשקמם בכל מכל, למגן אותם לקראת הבאות. ראויים אלה לחיבוק-אחים אוהבים מכולנו. במקביל חייב ראש הממשלה להצהיר במפורש להיכן הוא שם פניו.

ועד שלא יוכח אחרת - ישמור גורלנו עלינו מהמשך הפקרת מושכות מרכבת חיינו בידיו, לטוב ולרע. הרבה מטובו לא שבענו.

מתחילתו הציג עצמו ראש הממשלה כמומחה לטרור שבמלחמה אתו קיימת לתפישתו רק דרך אחת בלבד, להביסו כנחש ארסי ארור. אך בהמשכו התגלה ראש הממשלה הזה כנהנתן שאין דומה לו בבואו לענג עצמו ורעייתו החל בלקקנות גלידתית ועד מעשה שטיבו העלום נראה כמעשה הונאה פשוטה וילדותית, זכייה על חשבון הציבור ברהיטי גן-עדן לחווילתו הפרטית בקיסריה.

 

קוו וואדיס אדוני ראש הממשלה

לעתים קרובות ראש ממשלה מערפל כוונותיו מחמת נטייתו לשנות טעמיו. הנה כבר נקלעה לפניו הזדמנות לרוצץ את ראש הפתן, והוא נרתע, אך זו גם דרכו להחמיץ הזדמנות שאולי תצמח ממנו טובה, אבל לא בזכותו. מעתה לפחות לפרק זמן יכשכש הוא בזנבו לכשיפגוש בעמיתו אבו-מאזן, היכן שזה יהיה. מעתה ילמד להכיר בערכו של העמית מרמאללה ואולי בסופו של פרק זה  ימצא את העמית שכנו בירושלים. אכן אז ניווכח כולנו לדעת שלא היה אסטרטג גאוני ממנו.

מודה אני שביום כזה אהיה בין מברכיו ואודה בקלוני כי ניסיתי לפענחו ולא עלה בידי, שכן מורכבותו היתה מנגד כחומה בצורה.

בינתיים חזר ראש ממשלתנו לפזר כדרכו רמזים כמעט קבליסטים על מדיניות מרחיקת לכת בעלת אופק חדש, אותה הוא צופה כמי שמבטו מורגל באיתור אופקים חדשים.; כזכור מדי עונה הוא מגלה אופק חדש. מדי תקופה מתרוננים בני מעיו גם להציג עצמו כמי שביטחוננו מופקד בידיו. אך עד שלא יוכח אחרת - ישמור גורלנו עלינו מהמשך הפקרת מושכות מרכבת חיינו בידיו, לטוב ולרע.

הרבה מטובו לא שבענו. אבל הוא ורעייתו שבעו ושובעים מטובנו ותיאבונם רק עוד מתגבר. ראש ממשלה כזה הוא בן תערובת, איש בו מערבים בקדרתו חומרים ערכיים מבית אבא ההיסטוריון הנחשב ועד לאותם תשוקות ויצרים בלתי-נשלטים וצמא מרתיע שאיננו בר-ריסון ללגימת החיים שלו ושל רעייתו – ולנו שוקת שבורה.

ובינתיים חלומות באספמיה. שוב תימשך "השגרה", שוב יצאו בחסות העלטה שייירות הכסף להתנחלויות הקדושות – ומעט מאד ייעשה למערב הארץ שמתפרש יותר ויותר צפונה. למערב הזה כבר צורפו נקודות יישוב נוספות וערים חשובות כאשקלון ואשדוד ואפילו ערי מחוז דן. שלא תטעו לחשוב שבסיבוב הבא של ההרס והשכול נסתייע באותו מזל שהאיר לנו פניו כמו במערכת "צוק איתן". במערכה הבאה יצורפו למחול המוות והחידלון גם שאר חלקי הארץ.

אפשר היה הפעם למנוע חזון מר כזה למשך שנים רבות. על-כך מכבר נאמר כי מה שהיה הוא שיהיה בדיוק כשם ספרו של אריך מריה רמרק, "במערב אין כל חדש". כל עוד לא נחליף הנהגה יתקיים בנו הפסוק התנ"כי , "שמלה לך קצין תהיה" (ישעיהו פרק ג' פסוק ו'), והוא לובש פרשנות עכשווית מצמררת: "אמור לי מי רעייתך ואומר לך מי אתה".

בא יום אחר וראוי להזכיר באוזני מנהיגינו נוכח עתיד לוט באפלה, שנסו מותניכם והרחיבו דעתכם.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עמוס אריכא

.