אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

קטאר – דיפלומטיה, כסף, אל-ג'זירה ומוזה


סמל קטאר

סמל קטאר

קטאר המפרצית הקטנה היא מעצמה איזורית-גלובלית חתרנית המושכת בחוטי חמאס וקוראת תיגר על ישראל ב"צוק איתן" ומחשקת את ארה"ב.

קטאר בשטח כ-11,000 קמ"ר על חצי אי הגובל בסעודיה, במפרץ הפרסי/הערבי, עם אוכלוסיה של כרבע מיליון אזרחים ממוצא בדואי, לא כולל כ-2 מיליון עובדים זרים, והכנסה שנתית מנפט וגז (שיש להנזילו במתקני חוף ולשלחו במיכליות) בסך כ-200 מיליארד דולר ועם ברית צבאית מדינית וכלכלית הדוקה עם ארה"ב של ממשל אובמה – הופכת לאתגר קשה מאד לישראל המחייב את ישראל להתמודד עם אילוץ קשה זה, שמרים ראש ב"צוק איתן".

לקטאר כמממנת ראשית וכתומכת בחמאס בעזה ובאחים המוסלמים במצרים בשיתוף תורכיה של ארדואן – יש דיפלומטיה ורשת אל-ג'זירה כמנופי השפעה על ארה"ב, תורכיה והחמאס. היא קוראת תיגר על: ישראל, מצרים של הנשיא א-סיסי, סעודיה, ירדן, הרשות הפלסטינית ואיחוד אמירויות המפרץ. היא דוחקת בחמאס להתעקש ולהקצין את דרישותיו ומשתפת פעולה עם תורכיה של ארדואן לקראת בחירתו לנשיא, כדי לדחוק את ישראל לפינה ולהביאה לוותר על דרישתה לפירוז עזה מנשק טילים ומהמנהרות וכך לתת לתופעה לצבור תאוצה לקראת סיבוב עתידי נוסף, קטלני ומסוכן לביטחון הלאומי ולקיימות הישראלית. ישראל צריכה למצוא דרכים לנטרול נזקי חתרנותה המתעתעת של קטאר.

ארה"ב של ממשל אובמה שבויה בידי קטאר מאילוצי כלכלה, שכוללים: מיזמים משותפים רבים במימון קטארי, שחשובים לכלכלה המשברית והגרעונית האמריקאית, שכוללים בין היתר: רכישות נשק ומערכות הגנה מאסיביות של קטאר בארה"ב בסכומי עתק; פרויקטים עצומים של בינוי רב-תכליתי כולל גורדי שחקים, באמצעות חברות אמריקאיות בדוחה הבירה ובקטאר כולה; הקמת בסיס אווירי אמריקאי ענק בקטאר בנוסף לבסיס הימי, במימון מלא של קטאר (דבר שנותן לקטאר מטריית הגנה וחסות אמריקאית); אספקת מטוסי נוסעים אמריקאיים רבים לחברת התעופה הקטארית הגלובלית הגדולה מאוד, הקמת "קריית החינוך" בדוחה ביוזמת השיח'ה מוזה, אמו של השליט האמיר תמים א-תאני, שבו ישוכנו "מרכזי מצויינות" של אוניברסיטאות אמריקאיות מובילות מהשורה הראשונה, שיקבלו מימון עצום מקרנות המו"פ האדירות של קטאר עבור פעילויותיהן. בנוסף, קטאר תארח את משחקי המונדיאל 2022. המתקנים בהשקעות עתק מועברים לביצוע על ידי חברות אמריקאיות בעיקר. ארה"ב וקטאר פועלות במיזמים ובפרויקטים משותפים רבים בעולם הגלובלי, כולל מיזמי תרבות ומימון מו"פ מדעי ואקדמי במימון קטארי נדיב. כל זה נותן מנוף השפעה עצום לקטאר הזערורית על ארה"ב המעצמתית. יש להניח, שלכאורה קיימות שדולות שפועלות עבור קטאר בארה"ב. אמיר קטאר, תמים ואמו שייח'ה מוזה א-תאני, "הנאורה ברעלה", האשה, החזקה באמירות – מוזמנים למועצה האמריקאית היוקרתית ליחסי חוץ.

מודגש, שהאמיר הצעיר, שליט קטאר הוא פונדמנטליסט שפועל לאיסלום פגאנים באפריקה. הוא מושפע מגישותיו האיסלמיות הקיצוניות של המטיף המוסלמי הקיצוני יוסוף קרדאוי המתגורר בקטאר כבר שנים רבות. יועץ בכיר ומשפיע ביותר עליו הוא מיודענו: עזמי בושארה הנוצרי. חאלד משעל לוחש על אוזניו מאז גורש מסוריה לקטאר.

קרן ההשקעות עתירת המזומנים של קטאר רוכשת קבוצות כדורגל אירופאיות, כמו ברצלונה, וכן נרכשה גם בעלות ברשתות מותגים אירופאיות יוקרתיות ברמת פרימיום הן באופנה והן במוצרי מותרות, כדי לחדור לתודעה האירופאית ולהשפיע בעיקר על האליטות.

קטאר הלא דמוקרטית, שאין בה בחירות, מייצרת דימוי חיובי באמצעות שידורי הטלוויזיה של אל-ג'זירה שמציגים מדינה עם: ביטחון סוציאלי, קידום נשים שהן 70% מבוגרי האוניברסיטאות במדינה, צדק חברתי, הזדמנויות תעסוקה, רכישת השכלה, שמירת מורשת תרבות לוקלית מול העולם הגלובלי. זה נכון רק לגבי כשמינית מאוכלוסיית המדינה ולא כולל עובדים זרים, שהם רוב מוחלט – שלהם זכויות עובדים מינימליות בלבד.

באל-ג'זירה מתקיימים "דיוני דוחא" – המשודרים גם ב-BBC הבריטי שעוסקים ב"נאורות" רב-תרבותית ורב-שיח בין ציוויליזציות בעוד שבפועל תומכת קטאר בקיצוניות הפונדמנטליסטית האיסלמית, בכסף גדול ובדיפלומטיה מתוחכמת.

תגיות נושא: 

Comments

קטאר- אתגר קשה

מאמר מצויין המפנה תשומת הלב לקטאר המאתגרת רציתי רק להוסיף שתי הערות
1 רכישות הנשק המאסיביות של קטאר בארצות הברית עבור צבאה הקטן מבהירות את הראציונל שבאסטרטגיה זאת: לאחרונה העבירה קטאר לארצות הברית צ'ק בסך 11 מיליארד דולר עבור רכישות אלה בכך קונה קטאר דריסת רגל והשפעה גדולה על תעשיית הנשק האמריקאית שהיא אחת הלוביסטים
החשובים באמריקה תעשייה שיש לה השפעה גדולה בהקשר יחסי החוץ של ארצות הברית
2 קטאר גם מעורבת בנעשה בישראל כך למשל העבירה קטאר סכום בסך 4 מיליון דולר לקבוצות הכדורגל בני סכנין ואח'י נצרת ויתכן שתקים עמותות
או באופן ישיר או באופו עקיף

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דוד סנדובסקי

.